Na okrajnem sodišču v Mariboru se je danes nadaljevalo sojenje 63-letnemu Stanku Omerzuju, predsedniku delovnega sodišča v Mariboru, obdolženemu zalezovanja nekdanje intimne prijateljice iz Slovenske Bistrice. Kot priča je bila zaslišana Darja Žavcer Röhlisberger, direktorica omenjenega sodišča, in sicer zaradi zaposlitve Špele Levačič, hčerke Metke Levačič, nekdanje tesne prijateljice oškodovanke, ki je bila slednji sprva v oporo, potem pa je v postopku zoper sodnika pričala njemu v prid in mu pred tem tudi povedala veliko podrobnosti iz osebnega življenja oškodovanke.
O zaposlitvi odločal predsednik
Med več kot uro trajajočim zaslišanjem je direktorica sodišča pojasnila, kako potekajo postopki za zaposlitev strokovno-tehničnega osebja (kot so na primer strojepiske). Kot priča je bila vabljena zato, ker je obdolženi na obravnavi 29. avgusta letos zatrdil, da ni imel pojma, kdo vse je kandidiral za razpisano delovno mesto strojepiske, saj kot predsednik sodišča s tovrstnimi zaposlitvami nima nič. Na tej obravnavi je Metko Levačič o zaposlitvi hčerke spraševala tudi sodnica, ki vodi postopek, Karmen Krajnc, in na njeno vprašanje, ali ve, kdo je hčerkin neposredno nadrejeni, je priča izjavila, da je "v bistvu to gospod Omerzu". Njegov zagovornik Velimir Cugmas je takrat pripomnil, da se moti in da je strokovno-tehničnemu osebju nadrejena direktorica sodišča.
Odvetnik: "To je psihična tortura"
Na obravnavi v četrtek, 19. septembra, sta pričala hči in sin obdolženega Stanka Omerzuja, Barbara Omerzu in Tomaž Omerzu. Zaradi zaščite družinskega življenja obdolženega je zaslišanje obeh prič potekalo brez prisotnosti javnosti.
Pred pričanjem otrok obdolženega je odvetnik Velimir Cugmas sodnici očital, da s svojimi nezakonitimi postopki psihično pritiska na priči (kar se je nanašalo na odredbo o prisilni privedbi Barbare Omerzu, saj ji sodnica ni opravičila izostanka z obravnave 12. septembra) in da izvaja psihično nasilje nad obdolženim. Očital ji je tudi absolutne kršitve kazenskega postopka, predlagal prenos pristojnosti na katero od sodišč zunaj pristojnosti višjega sodišča v Mariboru (pri tem se je skliceval na primer Kanglerja, ki mu bodo po novem sodili v Celju) in očital tudi zavlačevanje postopka. Sodnica je ponovno zavrgla zahtevo za njeno izločitev, ocenila jo je kot očitno neutemeljeno in z namenom zavlačevanja postopka, in tudi nekaj drugih predlogov, kar je odvetnik ocenil kot zavestno kršenje postopkovnih pravil. "To je psihična tortura nad obdolženim in njegovima otrokoma," je v zapisnik narekoval Velimir Cugmas.
Obdolženi Stanko Omerzu pa je sodnici očital, da je na glavni obravnavi po nepotrebnem omenjala, kje sta njegova otroka, in je za prihodnje predlagal, da če bodo novinarji še navajali takšne podatke, naj se jim prepove prisotnost kot predstavnikom javnosti na glavni obravnavi. "Stigmatizirate otroke," ji je očital.
Listek kot izjema
Tudi o izbiri Špele Levačič kot najbolj primerne kandidatke je bila direktorica sodišča zgolj obveščena. "Tako je tudi običajno. Predsednik opravi izbiro, mene o tem obvestijo in potem uredim vse potrebno za sklenitev pogodbe o zaposlitvi, ki jo tudi podpišem. Tudi v primeru Levačičeve je bilo tako, le da se je tokrat prvič zgodilo, da sem dobila listek z zapisom, s katerim datumom naj uredim zaposlitev, večinoma mi to povedo ustno. Pisalo je, da je izbrana Špela Levačič in naj do 22. marca 2018 pripravim pogodbo o zaposlitvi. To sem tudi naredila in 26. marca 2018 je Levačičeva začela delati v vložišču," je med drugim povedala Darja Žavcer Röhlisberger. O razlogu za zapis datuma na listku pa je direktorica dejala, da je bil naveden zato, ker je 23. marca odšla na napovedan dopust in je do odhoda pač morala opraviti svoje delo. Dejala je tudi, da ne pred izbiro Levačičeve ne po njej ni bilo nikakršnih zapletov. "Na ime sem postala pozorna maja letos, ko sem v časopisu zasledila članke o okoliščinah njene zaposlitve. Sicer pa nikdar nisem dvomila o odločitvah predsednika sodišča niti nisem imela razloga za to," je zatrdila direktorica delovnega sodišča. Njuno sodelovanje je opisala kot dobro, da sicer vedno nista veliko komunicirala, a da so ji bila vrata njegove pisarne zmeraj odprta. Tudi pristojnosti med njima so jasno razmejene, je poudarila. Pred štirimi leti je na podlagi ugotovitev računskega sodišča na njo prenesel odločanje o kadrovskih zadevah oziroma podpisovanje pogodb o zaposlitvah. "Ničesar pa ne naredim brez odredbe predsednika," je poudarila direktorica, na vprašanje Stanka Omerzuja, kako vidi njuno sodelovanje, pa je odvrnila, da ga je kot predsednika vedno spoštovala, "vse ostalo so njegove moralne vrednote in v to se ne bi spuščala", je bila odločna.
Neuradno je bilo slišati, da ni izključena možnost, da tožilka izbor pričine hčerke na delovno mesto na sodišču, ki mu predseduje obdolženi, pošlje v presojo Komisiji za preprečevanje korupcije.
Sojenje se bo nadaljevalo v četrtek.