Pred senatom ljubljanskega okrožnega sodišča, ki mu predseduje okrožna sodnica Dejana Fekonja, se je nadaljevalo sojenje zaradi domnevne korupcije v zdravstvu. Sodnica je ob začetku sojenja, ki so se ga udeležili nekateri odvetniki in obtoženi, pojasnila, da bo priče, ki so bile vabljene na sodišče, zaslišala izven glavne obravnave. Od odvetnice, ki zastopa enega izmed obtoženih zdravnikov, je prejela opravičilo, češ da je v karanteni zaradi suma okužbe s koronavirusom. Na sodišče prav tako ni bilo zdravnika, ki ga zastopa, tudi ta naj bi bil v karanteni iz istega razloga. Drugi odvetnik pa je poslal sodnici sporočilo, da ga ne bo, ker je njegova žena v karanteni zaradi suma okužbe s koronavirusom. Zato so odvetniki in obtoženi, ki so prišli na sodišče, zapustili sodno dvorano.
V obtožnici specializiranega tožilstva, ki jo zastopa tožilec Iztok Krumpak, so se, kot smo poročali, znašli nekateri zdravniki, sin enega od obtoženih zdravnikov in prokurista podjetja Emporio Medical, ki naj bi bilo po navedbah tožilstva dajalo obtoženim zdravnikom podkupnino v denarju, zlatih palicah, plačilu novoletnih zabav ali strokovnih revij, v zameno za to pa naj bi bili zdravniki od podjetja kupovali medicinsko opremo. Sojenje je zaradi smotrnosti postopka razdeljeno na tri dele: prvi, ki se jim sodi, so predstojnik ortopedske klinike UKC Ljubljana Vane Antolič, Rok Vengust, vodja oddelka za kirurgijo hrbtenice na ljubljanski ortopedski kliniki, upokojeni travmatolog v celjski bolnišnici Miodrag Vlaović, Samo Karel Fokter, nekdanji vodja ortopedije v celjski bolnišnici, ortoped iz Valdoltre Robert Janez Cirman in Darko Žafran, nekdanji prokurist v podjetju Emporio Medical. Vsi obtoženi, razen Vlaovića, ki se ne zagovarja, so zanikali krivdo po obtožnici.
Kirurg ortopedske klinike v Ljubljani Matevž Gorenšek, ki je bil zaslišan kot priča, je povedal, da je tudi sam kdaj dal predlog, katero medicinsko opremo naj se nabavi, "vendar pa sem imel vtis, da je imel Vengust roko nad dobavitelji medicinske opreme za operacije hrbtenice, saj se ostali kirurgi nismo ukvarjali s tem". "Sem pa leta 2015, ko sem bil v komisiji za nabavo kostne paste, opazil, da so razpisi pisani na kožo le enemu proizvajalcu medicinske opreme, kar se mi je zdelo čudno. Zato sem predlagal, naj se za naše bolnike dobi najboljši material, ki ga potrebujemo pri operacijah, in za najboljšo ceno. Zato se sprva nisem podpisal na zapisnik o nabavi omenjene paste od določenega proizvajalca. Potem pa sta me Vengust in Antolič 'napadla' in rekla, da bom jaz kriv, ker paste ne bomo mogli nabaviti, in da zato ne bomo mogli operirati. Zato sem potem podpisal omenjeni zapisnik kot član komisije," je povedal Gorenšek. Njegov oče, kirurg Bogomir Gorenšek, na ortopedski kliniki je bil zaposlen do leta 2012, pa je povedal, da so ga prav tako kot sina Matevža zmotili dobaviteljska nakazila zasebnemu Društvu za razvoj ortopedije in prilagoditev javnega razpisa določenemu dobavitelju. Na to je opozoril Antoliča, ki pa ga je odpravil z razlago, da je to stvar njega kot predstojnika. Opozorilo je naslovil tudi na svet kliničnega centra, kjer pa je prav tako naletel na gluha ušesa in celo slabo voljo. Zaradi tega sta se s sinom oglasil pri lastnici podjetja Emporio Medical Urški Jurkovič. Potrdila je, da so bila nakazila omenjenemu zasebnemu društvu pogoj za pridobitev posla na ortopedski kliniki in nakazila so dajali tudi v Emporio Medical. Ko teh nakazil niso več zmogli, so izgubili posel z ortopedsko kliniko.
O koronavirusu tudi na sodiščih
Na ljubljanskem okrožnem sodišču smo vprašali, ali prihaja do preklicev sodnih obravnav zaradi okužb s koronavirusom. Mateja Jazbec, tiskovna predstavnica sodišča, pravi, "da je odločitev za preklic naroka iz zdravstvenih oziroma morebitnih drugih razlogov v domeni sodnika, ki obravnava zadevo". Sodišče sicer posluje nemoteno in so v veljavi splošna priporočila in navodila Nacionalnega inštituta za javno zdravje, "ob ugotovitvi obstoja izrednih dogodkov pa bo sodišče temu ustrezno tudi ukrepalo", dodaja Jazbečeva. V Odvetniški zbornici Slovenije še niso seznanjeni s tem, ali je kakšen odvetnik zbolel za koronavirusom, pravi predsednik Roman Završek. Pozvali pa so pravosodno ministrstvo in vrhovno sodišče k sprejemu ustreznih ukrepov.