Na ljubljanskem okrožnem sodišču bi se moral danes pred sodnikom Bernardom Tajnškom opraviti predobravnavni narok za četverico, obtoženo kaznivih dejanj v zvezi z očitanimi nepravilnostmi pri porabi sredstev iz programa za razvoj Pomurja. Na zatožni klopi so pričakovali nekdanjega državnega sekretarja v kabinetu predsednika vlade (v Pahorjevi vladi) Andreja Horvata, bivšega direktorja podjetja Pribinovina Gorana Miloševiča, nekdanjega direktorja Oikosa Jurija Kobala in Julijo Karlovšek, ki je delala v vladni službi za razvoj in evropsko kohezijsko politiko. Naroka pa ni bilo, saj so se Miloševič, Kobal in Karlovškova opravičili, Horvat pa sploh ni prejel vabila, ker živi v tujini. Prišel je njegov zagovornik, odvetnik Stojan Zdolšek. Ker torej ni bilo zakonskih pogojev, da bi se narok opravil, je sodnik pojasnil, da se bo za Miloševiča opravil prihodnji teden, za preostale obtožene pa 18. novembra. Obtožnico, ki še ni bila predstavljena, zastopa tožilec Boštjan Jeglič s specializiranega državnega tožilstva.
Za turistične in marketinške storitve
Znano je, da so informacije o domnevnih nepravilnostih prišle v javnost 2011., ko so policisti opravili 13 hišnih preiskav v Ljubljani in Murski Soboti, tudi v vladni službi za lokalno samoupravo. Andrej Horvat je obtožen kaznivega dejanja zlorabe položaja, sredi kriminalistične preiskave pa se je znašel zaradi nepravilnosti pri delitvi razvojnih sredstev Pomurju v obdobju 2010-2015. Tega denarja naj bi bilo okoli 600 tisoč evrov. Tožilstvo trdi, da je Horvat Miloševiču in Kobalu omogočil, da so dobili posel turističnih, marketinških in drugih storitev na račun proračunskih sredstev. Vlada Boruta Pahorja je Horvata, ki je pripravil javna naročila in takrat vodil projektno pisarno vlade v Pomurju, razrešila s položaja državnega sekretarja v premierjevem kabinetu. Horvat je sicer večkrat zanikal kakršnekoli nepravilnosti pri predodeljevanju teh sredstev.
Državna odvetnica je v sodni spis vložila odškodninski zahtevek, ki ga ima država do podjetij Oikos in Pribinovina, "saj obe podjetji, kot izhaja iz obtožnice, nista bili upravičeni do izplačila sredstev in sta na ta način oškodovali proračun Republike Slovenije", je poudarila državna odvetnica. Republika Slovenija tako od podjetja Oikos zahteva vrnitev 277.530 evrov z zamudnimi obrestmi od 8. novembra 2010, ko je podjetje denar prijelo, od podjetja Pribinovina pa država zahteva vrnitev 70.533 evrov z zamudnimi obrestmi od 24. decembra 2010, ko so v podjetju prejeli omenjena sredstva.
Postopek zoper solastnika Večera ustavili
Poleg danes obtožene četverice so bili zaradi nepravilnosti v zvezi s porabo sredstev iz programa za razvoj Pomurja preiskovani še trije: nekdanji solastnik Pristopa Andrej Drapal, nekdanji namestnik direktorja vladne službe za lokalno samoupravo in regionalni razvoj Igor Strmšnik in nekdanji zaposleni v Pristopu, danes solastnik Večera, Uroš Hakl, ki ga kriminalisti sicer niso kazensko ovadili, a je tožilstvo zoper njega naknadno terjalo uvedbo sodne preiskave. Preverili smo, kaj je z očitki zoper njih, in s specializiranega tožilstva prejeli odgovor, da je policija spisala kazensko ovadbo zoper šest fizičnih oseb, nakar je tožilstvo ocenilo, da obstaja dovolj dokazov za vložitev zahtevka za preiskavo zoper sedem ljudi, torej še za enega več (Uroša Hakla, op. p.). Sodišče je zahtevi sledilo in preiskavo uvedlo, v njej pa se je izkazalo, da so očitki tožilstva za našteto trojico pretrhli. "Po zaključku preiskave je sodišče zaradi pomanjkanja dokazov ustavilo postopek zoper tri osebe, tožilstvo pa je aprila 2019 vložilo obtožnico zoper štiri osebe," so pojasnili na tožilstvu in nam odgovorili, da primer zastara leta 2030.