Elitni policisti pili oporečno vodo

Damijana Žišt Damijana Žišt
22.11.2019 23:57

V vodovodnih ceveh stavbe, kjer domujeta specialna enota policije in Policijska postaja Šiška, so odkrili zdravju nevarno bakterijo legionelo in povečano vsebnost svinca

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Stavba na ljubljanski Podutiški, v kateri so naši legionelo in svinec.
Arhiv Večera

Na sedežu elitne enote policije, specialne enote policije, in Policijske postaje Šiška na Podutiški cesti v Ljubljani so pristojne službe sredi novembra v odvzetih vzorcih vode našle nevarno bakterijo legionelo. Prav tako je bila v nekaj vzorcih vode ugotovljena povečana vsebnost svinca. Policisti so v tej stavbi 24 ur na dan in so zaskrbljeni, saj se ne ve, koliko časa sta v vodi, ki jo policisti pijejo vsakodnevno in se z njo umivajo, legionela in povečana vsebnost svinca in kako okvarjeno je morda zaradi tega njihovo zdravje. Da so v vodi za zdravje nevarne snovi, je bilo ugotovljeno šele, ko so bila pred tedni v tej stavbi končana obnovitvena dela in so bili vzeti vzorci vode. To naj bi datiralo v konec septembra, z rezultati preiskave pa so bili na policiji obveščeni šele pred dnevi.
Kot je pojasnil Drago Menegalija, tiskovni predstavnik policije, so to, da sta v vodovodnem sistemu v tej stavbi legionela in povečana vsebnost svinca, izvedeli šele ob tem, ko so bili vzeti vzorci vode. "Sredi novembra smo bili od Zavoda za gradbeništvo Slovenije, ki je vzel vzorce vode v omenjenem objektu 25. septembra letos, obveščeni, da je bila v enem od odvzetih osmih vzorcev vode v objektu ugotovljena prekoračitev mejne vrednosti za prisotnost legionele. V dveh od osmih odvzetih vzorcev vode v objektu pa je bila ugotovljena prekoračitev vsebnosti svinca. V objektu so se od leta 2016 do 2019 izvedla različna dela, in sicer celovita energetska obnova s prenovo kotlovnice in montaža toplotne črpalke, zamenjava stavbnega pohištva, prenova fasadnega ovoja in strehe. Od Zavoda za gradbeništvo smo poleg ugotovitev glede odvzetih vzorcev dobili tudi priporočila in kakšni so predvideni ukrepi s področja varnosti in zdravja," nam je pojasnil Menegalija.

Izvedeni vsi potrebni ukrepi

Na policiji na to, kako so poskrbeli za zdravje policistov glede na prisotnost nevarnih snovi, odgovarjajo: "Policistom redno dostavljamo pitno vodo, oporečne pipe so namreč zaprte za nadaljnjo uporabo. Zagotavljamo periodično toplotno pregrevanje vodovodne inštalacije, v nadaljnji fazi pa redno točenje vode za izpiranje vodovodnega sistema. Opravljen bo tudi odvzem vzorcev cevi za nadaljnje laboratorijske analize, da se bo ugotovil vzrok povečane koncentracije svinca. Z ugotovitvami Zavoda za gradbeništvo Slovenije je bil seznanjen Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), ki bo podal ukrepe za obvladovanje neustrezne pitne vode." Na vprašanje, ali je zdravje policistov, ki delajo v omenjeni stavbi, še naprej ogroženo, Menegalija odgovori, "da so bili izvedeni vsi potrebni ukrepi za zagotavljanje zdravja policistov, posredovana so bila navodila glede uporabe oziroma neuporabe vode za pitje in umivanje, policistom se redno dostavlja pitna voda".
Poleg prvih nujnih ukrepov so odgovorni na policiji predvideli tudi nadaljnje ukrepe za zaščito policistov in ugotovitev vzrokov slabe kakovosti vode. "Na podlagi ugotovitev sledi ustrezna sanacija vodovodnega omrežja v objektu. Postopke vzorčenja, preventivnih ukrepov in sanacije vodovodnega omrežja na objektu vodi strokovna služba notranjega ministrstva," dodaja Menegalija.

Svinec je strupen

Kakšno tveganje za zdravje pomenita legionela in povečana vsebnost svinca v vodovodnih ceveh? Samo Belavič Pučnik z NIJZ pojasnjuje, da svinec deluje akutno ali kronično strupeno in se v telesu akumulira. Najbolj škodljiv je za otroke do šestega leta starosti in nosečnice. Pri otrocih povzroča trajne nevrološke in psihološke spremembe, pri nosečnicah je svinec lahko vzrok za prezgodnji porod in nizko porodno težo otroka ter predporodno izpostavo ploda. Pri odraslih se zaradi izpostavljenosti svincu pojavljajo utrujenost, nespečnost, razdražljivost, glavobol, bolečine v sklepih, povišan krvni pritisk, zmanjšano število semenčic, motnje sluha in drugo. Nekatere študije so nakazale možnost, da povzroča raka, zato svinec spada med verjetne dejavnike tveganja za nastanek raka.
"Zaradi navedenega je treba zagotavljati čim nižjo koncentracijo svinca v pitni vodi. Prisotnost legionel v stavbi pomeni, da imajo ugodne razmere za preživetje in možnost nastanka legioneloze, zato priporočamo odstranjevanje ugodnih pogojev za razrast legionel in, odvisno od razširjenosti, dezinfekcijo," pravi Belavič Pučnik.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta