Malo po 4. uri je v Ljubljani na Plemljevi ulici v Vižmarjah izbruhnil obsežen požar. Po poročanju radia Val 202 naj bi goreli dve tretjini poslopja, v katerem pa sicer takrat ni bilo nikogar. Na delu je bilo več kot 150 gasilcev, ki so požar po večini pogasili do 11. ure, nekatera požarišča pa so težje dostopna, zato bo tam gašenje potekalo še nekaj časa.
Zagorelo je sicer poslopje trgovskega podjetja s pnevmatikami, gasilci pa so sporočili, da so preprečili širjenje požara na celoten objekt in na pisarniški del. Gasilska brigada Ljubljana je ob 11. uri zapisala, da je v teku koordinacija sanacije pogoršča z gradbeno mehanizacijo.
Ogenj se je v notranjost objekta razširil s palet, ki so naložene ob objektu. Uprava zaščito in reševanje je poročala, da ima prostore v skladišču več podjetij, med njimi tudi podjetje z gumami.
Policisti okoliške stanovalce prosijo, naj ostanejo v zaprtih stanovanjih in naj ne odpirajo oken. Hkrati ljudi pozivajo, da ne ovirajo dela intervencijskih služb in naj se po nepotrebnem ne zadržujejo v bližini požara.
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) zaradi požara v Vižmarjah prebivalcem svetuje, naj se izogibajo onesnaženemu okolju, dokler območje požara ne bo očiščeno. Osebe, ki so bile izpostavljene dimu in čutijo zdravstvene težave, pa naj se posvetujejo s svojim zdravnikom.
NIJZ svetuje, naj se prebivalci izogibajo vdihovanju dima ter preprečijo vstop dima v notranje prostore. Svetujejo tudi, da se onesnaženemu okolju izogibajo, dokler ta območja niso očiščena. Če je mogoče, naj preprečijo raznos pepela v neonesnažena območja, tako da zamenjajo obutev, uporabljajo predpražnik in očistijo tačke domačim živalim.
Okoliški prebivalci naj se izogibajo dotikanju izpostavljenih površin in tekočin, ki so povezane s požarom. NIJZ pa priporoča tudi čiščenje površin, ki jih je dosegel dim.
Za lastnike kapnic velja, da pred nastopom padavin preusmerijo vodo iz s požarom onesnaženih lovilnih površin stran od hranilnika za vodo in s tem preprečijo onesnaženje vode. Glede uporabe pitne vode pa naj prebivalci upoštevajo priporočila upravljavca vodovoda oz. Uprave za zaščito in reševanje, so še zapisali na spletu. (STA)
Gasilska brigada Ljubljana je zapisala, da je bil aktiviran tudi državni ekološki laboratorij, ki meri vplive na okolje na mestu dogodka. Zaznali so povečanje trdih delcev v zraku (saj), ki so posledica gorenja, drugih strupenih snovi pa za zdaj niso izmerili.
Zaradi odstranjevanja posledic požara je oviran promet na Tacenski in Miheličevi cesti. Prometnoinformacijski center priporoča Obvozno cesto.
Vzrok za požar bodo kriminalisti začeli ugotavljati, ko bodo za to vzpostavljeni pogoji.