(FOTO in VIDEO) Voda v Križni jami upada, reševanje ujetih bo predvidoma steklo v ponedeljek

STA, Gr.G.
07.01.2024 09:32

Ujeti obiskovalci Križne jame so oskrbljeni. Potapljačem se je uspelo prebiti do ljudi.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Križna jama
Pgd Cerknica

Za reševanje od sobote popoldne petih ujetih v Križni jami, ki so sicer tam na varnem in nepoškodovani, imajo reševalci več možnih scenarijev. "Ko bomo v popoldanskih urah vnovič pri njih, bomo videli, kakšna je situacija," je na novinarski konferenci pred Križno jamo povedal vodja enote za tehnično potapljanje Damir Podnar. A zvečer se je pokazalo, da voda še ne upada, zato ujetih reševalci nocoj ne bodo reševali, temveč bodo noč preživeli pod zemljo. V kolikor bi morali v jami preživeti dlje časa, torej več dni, pa bodo do njih napeljali tudi podatkovno povezavo za zvočno in video komunikacijo.

Ob 14. uri je v jamo odšla ekipa petih reševalcev potapljačev EHI in do ujetih oseb odnesla dodatne zaloge hrane in suhih oblačil. Druga ekipa petih potapljačev JRS in EHI je v popoldanskem času dodatno opremila tehnično zahtevni del jame med prvim in drugim jezerom. Ta ekipa je iz jame prišla okoli 17. ure.

Pozno zvečer pa je tehnični vodja jamarske intervencije Luka Zalokar povedal, da je voda v Križni jami, ki je med turističnim obiskom jamskih rovov zaprla izhod peterici, začela upadati. Po predvidevanjih naj bi voda do ponedeljka dopoldne predvidoma toliko upadla, da bi jih v popoldanskem času spravili iz jame, dejal po vrnitvi druge ekipe potapljačev iz jame.

Ekipa jamarskih potapljačev, ki je proti ujeti tričlanski družini in dvema vodnikoma krenila okoli 14. ure in se okoli 21.30 vrnila iz jame, je povedala, da je peterica na varnem. Na ustreznejše pogoje za izhod iz jame - ujeti so namreč v rovu približno 2,4 kilometra od vhoda v jamo - čakajo na suhem, na skalni polici okrog deset metrov nad vodo. Postavljen imajo bivak, potapljači pa so jim dostavili hrano, zdravila in suha oblačila.

Reševalci bodo ponoči dežurali pred vhodom v Križno jamo, v ponedeljek dopoldne pa se bo do ujetih znova odpravila ekipa jamarskih potapljačev, ki bodo ocenili višino vode in možnosti za njihov varen odhod nazaj na površje.

Scenariji se po besedah vodje jamarske reševalne službe Walterja Zakrajška pripravljajo. "V primeru nizkega vodostaja bo vse skupaj lahko zelo hitro potekalo, drugače imamo pa nekje 12-urni turnus oskrbe ujetih oseb, tako da če voda ne pade, bo ta sistem 12-urni, če pa voda pade, bo pa poveljnik, vodja enote za tehnično potapljanje s svojimi možmi jurišno posredoval in družino z vodnikoma spravil na varno na suhi del," je dejal.

Petdeset reševalcev pred jamo ponuja svojo pomoč. Ujete so včeraj znova oskrbeli z najnujnejšim, a rešiti jih še niso mogli.
Pgd Cerknica

Ujeti obiskovalci Križne jame oskrbljeni, čakajo na upad vode

Potapljači so ponoči prišli do petih obiskovalcev Križne jame, ki so v soboto tam ostali ujeti zaradi povečane količine padavin, in jim dostavili hrano. Kot je povedal predsednik Jamarske zveze Slovenije (JZS) Igor Benko, so trije obiskovalci in dva vodnika na varnem in nepoškodovani. Počakati bo potrebno le, da začne voda upadati.

V soboto se je v Križno jamo odpravila na ogled družina s tremi člani, v znano turistično jamo pa sta jo odpeljala dva vodnika. Obiskovalci jame so stari med 22 in 58 let. V času njihovega obiska je začela voda naraščati, tako da se niso mogli več vrniti do vhoda. Križno jamo je mogoče obiskati le s čolnom, saj po njej teče reka Bloščica.

Vhod v Križno jamo
Pgd Cerknica

Ker obiskovalcev jame do 15. ure ni bilo iz jame, so o tem obvestili center za obveščanje, ta pa je aktiviral jamarsko reševalno službo pri JZS, je povedal vodja intervencije Luka Zalokar. V jamo so se nato odpravili jamarski potapljači in našli obiskovalce slaba dva kilometra od vhoda v jamo pod Križno goro. Ob 17. uri so sprožili reševalno akcijo, je povedal poveljnik regijskega štaba civilne zaščite za Notranjsko Sandi Curk. Prvi potapljači so do ujetih prispeli ponoči in jih oskrbeli, drugi potop bodo po Curkovih besedah pričeli ob 14. uri. Trenutno je na vhodu Križne jame okoli 50 reševalcev.

Ugotovili so, da so obiskovalci nepoškodovani in da so se umaknili na varen kraj, kjer imajo upravljavci jame že pripravljeno varno točko v primeru podobnih dogodkov. Jamarski reševalci so jim postavili bivak, ki je tudi ogrevan. Obiskovalci in vodnika morajo tako le še počakati na to, da bo nivo vode začel upadati. Kot je še povedal Benko, so v nenehnem stiku z dežurnim hidrologom. Po prvih predvidevanjih naj bi voda začela upadati že danes popoldne, ko se bodo začele spuščati temperature. Lahko pa bi trajalo tudi več dni, da bo pot iz jame ponovno varna.

V reševalni akciji trenutno sodeluje 35 jamarskih reševalcev in osem potapljačev iz celotne Slovenije, pri delu jim pomaga tudi 11 gasilcev in člani civilne zaščite. Do ujetih v jami se bodo reševalci ponovni odpravili preko dneva, saj je pot do njih naporna in traja nekaj ur.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta