Goljufija za 46 tisočakov: Podjetje z območja Maribora najprej dobilo lažno e-pošto, nato pa še klic neznanca

M.R.
11.12.2024 12:09

Mariborske policiste so obvestili o goljufiji, v kateri je bilo podjetje oškodovano za 46 tisoč evrov.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Policija je uspela zavarovati skoraj vsa sredstva, ki so bila ukradena v desetih primerih goljufij.
Sašo Bizjak

Glede na prve informacije naj bi v podjetju najprej prejeli lažno elektronsko sporočilo banke. Nato naj bi oškodovanca poklical neznanec in ga napeljal, da mu je omogočil dostop do elektronske naprave. Neznanec je pri tem odtujih dobrih 46 tisoč evrov, so sporočili z mariborske policijske uprave. 

Policisti še aktivno preiskujejo dejanje, ob tem pa ljudi pozivajo, naj bodo previdni pri rabi storitev elektronskega bančništva. 

V mednarodni operaciji zavarovali skoraj milijon evrov ukradenega denarja

Zgolj v zadnjih tednih je policija obravnavala 18 podobnih primerov s skupno škodo okrog 1,4 milijona evrov, pri čemer oškodovanja posameznih podjetij znašajo med 20.000 in 400.000 evrov. V teh primerih gre za dobro organizirane storilce, ki delujejo iz tujine, kamor so nakazana tudi ukradena sredstva, kar še dodatno otežuje preiskave in zavarovanje ukradenih sredstev.

"Potencialne žrtve pozovejo k posodobitvi oziroma nadgradnji e-banke, kar storijo s klikom na priloženo spletno povezavo. Ob kliku na povezavo se odpre spletna stran, ki so jo izdelali spletni goljufi in je identična spletni strani e-banke, ki jo sicer uporablja pravna oseba. Po vnosu zahtevanih podatkov goljufi po telefonu pokličejo kontaktno osebo ter se v slovenskem jeziku predstavijo kot tehnična pomoč banke. Na tak način pridobijo vse potrebno za nepooblaščen vstop v spletno banko in v nadaljevanju izpraznijo bančni račun, pri čemer običajno sredstva nakažejo na bančni račun v tujini," je pojasnil David Gracer iz Sektorja za gospodarsko kriminaliteto na Upravi kriminalistične policije na Generalni policijski upravi. 

Slovenska policija je bila ob sodelovanju z bankami in uradom za preprečevanje pranja denarja ter tujimi varnostnimi organi v zadnjih primerih uspešna pri zavarovanju sredstev, saj je v desetih obravnavanih primerih s skupno škodo okrog enega milijona evrov uspela zavarovati skoraj vsa sredstva, ki so bila nakazana na tuje bančne račune. "Ključnega pomena za uspešno zavarovanje v teh primerih je hitrost prijave oškodovanja. Če namreč od odtujitve sredstev mine več dni, je verjetnost, da bi bila ta sredstva še na računih storilcev zgolj minimalna," so poudarili policisti.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta