Hilda Tovšak prebolna za sojenje

Damijana Žišt Damijana Žišt
17.12.2019 18:59

Krivde na sodišču nista priznala nekdanja vodilna moža skupine Hypo Alpe Adria, prva dama Vegrada Hilda Tovšak pa še ni prišla na sodišče.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Obtožena Hilda Tovšak bo glede na zdravniško spričevalo januarja prihodnje leto sposobna za predobravnavni narok v Ljubljani.
Gordana POSSNIG

Na ljubljanskem okrožnem sodišču je bil včeraj pred sodnico Jasmino Javornik opravljen predobravnavni narok v tako imenovani zadevi Hypo Alpe Adria, v kateri specializirano državno tožilstvo (SDT) obtož​uje štiri ljudi. Kazniva dejanja, ki naj bi jih bili storili obtoženi Andrej Oblak, nekdanji direktor družbe Hypo Alpe Adria Consultants, nekdanji predsednik uprave Hypo Alpe Adria bank Božidar Špan, nekdanja prva dama danes že propadlega Vegrada, Hilda Tovšak in nekdanji direktor podjetja Vegrad projektivni biro Matej Košič, segajo v leto 2003, končala pa naj bi se bila 2005. Pri tem naj bi bila skupina Vegrad oškodovana za 4,650.000 evrov.

​Sodnica bo počakala na obtoženo

Včeraj je bil opravljen predobravnavni narok za Mateja Košiča, ki krivde ni priznal. Prejšnji teden sta se opravila naroka za obtožena Oblaka in Špana, ki pa se naroka nista udeležila, prišla sta njuna odvetnika Žiga Peternel in Črt Šatej. Ker sta obtožena vložila ugovor zoper obtožnico, je sodnica štela, da očitke zavračata in krivde ne priznavata.
Tožilstvo Oblaka bremeni štirih kaznivih dejanj zlorabe položaja ali pravic, dveh kaznivih dejanj napeljevanja k zlorabi položaja ali pravic ter dveh kaznivih dejanj pranja denarja v sostorilstvu s Španom. Obtoženega Špana tožilstvo obtožuje pomoči pri dveh kaznivih dejanjih zlorabe položaja ali pravic ter dveh kaznivih dejanj pranja denarja v sostorilstvu z Oblakom. Tovšakova je obtožena dveh kaznivih dejanj zlorabe položaja ali pravic, Košič enega kaznivega dejanja zlorabe položaja ali pravic. Zoper obtoženo Hildo Tovšak narok še ni bil opravljen, saj je sodnica sredi oktobra prejela zdravniško spričevalo, da je Tovšakova bolna in da ni sposobna priti na sodišče tri mesece. Je pa bila dovolj zdrava, da je v začetku decembra sedla na zatožno klop na celjskem sodišču. SDT je v tem primeru Tovšakovi očitalo, da je v sostorilstvu z direktorjem Vegradove hčerinske družbe Vedela nepremičnine Matejem Košičem med letoma 2008 in 2010 s prodajo nekaterih nepremičnin na območju Mislinje pridobila podjetju Molet, katerega lastnik je bil Košič, za okrog 400 tisoč evrov protipravne premoženjske koristi. Ker je Tovšakova priznala krivdo, je bila obsojena na kazen šest mesecev zapora s preizkusno dobo pet let.

Milijonska škoda na račun skupine Vegrad

Ker Špan, Oblak in Košič na ljubljanskem sodišču niso priznali krivde po obtožnici, se jim bo začelo soditi. Datum sojenja še ni določen, saj bo sodnica Jasmina Javornik počakala še na Tovšakovo, da se izreče, ali očitke po obtožnici priznava.
Po mnenju tožilstva naj bi bil Andrej Oblak, ki je sodeloval z Božidarjem Španom, med letoma 2003 in 2006 zlorabil svoj položaj direktorja v družbah skupine Hypo Alpe Adria pri preprodajah poslovnih deležev v petih družbah (Hypo MM, AM S.P.C., Hypo Paam in S.P.C. 03). Pri tem je bila pridobljena premoženjska korist okoli 15 milijonov evrov, ki sta jo Oblak in Špan zakrila s pranjem denarja, zatrjuje tožilstvo. In še, da je Oblak v zvezi z upravljanjem tujih tako imenovanih offshore podjetij, ki so bila ustanovljena in uporabljena za prikrivanje vpletenosti obdolženih pri izvrševanju kaznivih dejanj, posredoval navodila v odvetniško pisarno v Liechtensteinu, Špan pa je enaka navodila dajal odvetniški pisarni v Luksemburgu.
Oblak je k storitvi kaznivih dejanj domnevno napeljal tudi Tovšakovo in Košiča, oba naj bi bila v škodo navedenih družb podpisala pogodbe, s katerimi sta lažno potrdila, da je liechtensteinska družba Fincor AG opravila storitve posredovanja pri pridobivanju poslov, čeprav so bili posli sklenjeni neposredno z Oblakom. S plačili storitev, ki niso bile opravljene, sta družbi Fincor AG (ki je bila v neposredni lasti družine Oblak) pridobila protipravno premoženjsko korist v skupni vrednosti 4,650.000 evrov na škodo skupine Vegrad, je prepričano tožilstvo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta