Število tujcev, ki v Slovenijo vstopajo nezakonito, v letošnjem letu v primerjavi z lanskim strmo narašča. Slovenska policija je namreč do konca marca letos obravnavala že 8133 nedovoljenih vstopov v državo, v istem obdobju lani pa 2366, kar pomeni trikrat več postopkov kot v enakem lanskem obdobju.
V celotnem lanskem letu smo zabeležili skupaj 32.042 nedovoljenih vstopov v državo, leta 2021 je bilo teh primerov 10.198.
Tudi letos, tako kot lani, je policija obravnavala največ državljanov Afganistana - letos do konca marca 671, v lanskem celotnem letu 1528. Sledijo državljani Maroka, Rusije in Kube. Zgodil se je krajevni premik nedovoljenih migracij. Medtem ko je bila v lanskem letu najhuje obremenjena koprska policijska uprava, je letos to novomeška policijska uprava. Ti dve policijski upravi sta letos sicer skupaj obravnavali kar 90 odstotkov vseh nedovoljenih vstopov v državo - novomeška 62 odstotkov, koprska skoraj 23.
Po vstopu Hrvaške v schengensko območje so se namreč, razlagajo na policiji, spremenile poti ilegalnih migracij. "Če so se do lani ilegalni migranti izogibali mejnim prehodom in uporabi javnega prevoza, se je zdaj to spremenilo, saj v večji meri uporabljajo kar javni prevoz. Tudi zato je največ ilegalnih prehodov zdaj odkritih na območju novomeške uprave, kjer jih policisti odkrivajo na vlakih in avtobusih, pridejo celo s taksiji," pojasnjujejo na policiji.
V primerjavi z lanskim letom se je letos povečalo tudi število izraženih namer podaje prošenj za mednarodno zaščito. Skupaj jih je bilo v prvem trimesečju 7628, v primerljivem obdobju lani jih je bilo evidentiranih 1828. V petini primerov so to državljani Afganistana, v primerjavi z enakim obdobjem lani, ko jih skoraj ni bilo, pa je letos precej primerov prosilcev iz Maroka, Rusije, Kube in Indije.
Slovenski policisti so do konca marca tujim varnostnim organom vrnili 98 tujcev (največ na Hrvaško), lani je bilo teh postopkov v enakem obdobju 416. Tuji varnostni organi so slovenskim policistom vrnili 108 tujcev (največ iz Italije), lani v prvem tromesečju 118.
Spomnimo, daleč najvišjo število je slovenska policija glede ilegalnih migracij zabeležila v letu 2015 - takrat je številka znašala preko 360 tisoč. Nato v zadnjem desetletju sledi prav lansko leto in glede na rezultate prvega trimesečja je sklepati, da bo letošnje leto tako po številu nezakonitih vstopov tujcev v državo preseglo lansko.