Iz zajetne obtožnice izhajajo zanimive podrobnosti o preprodaji mamil: Kurirji in kupci droge se nikoli niso srečali

Damijana Žišt Damijana Žišt
06.08.2020 18:13

Iz zajetne obtožnice, v kateri se je znašlo 37 domnevnih članov največje kriminalne hudodelske združbe na slovenskih tleh, izhajajo zanimive podrobnosti o trgovanju z drogo na veliko.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Po aretaciji domnevnih članov hudodelske kriminalne združbe konec januarja letos, katere vodja je po trditvah tožilstva bil Aleš Zupančič, 38-letni podjetnik iz Kamnika, v kriminalnih krogih imenovan Kapo, sicer pa Bazenar, je, kot smo že poročali, specializirano državno tožilstvo oziroma tožilka Tamara Gregorčič na ljubljansko okrožno sodišče 20. julija vložila 375 stran dolgo obtožnico. V njej se je znašlo 37 obtoženih domnevnih članov Zupančičeve združbe, Simon Nose je v priporu na Hrvaškem, zadeva pa je v fazi ugovorov obrambe obtoženih. Slovenska policija je po prijetju omenjene združbe sporočila, da je šlo za največjo kriminalno združbo na slovenskih tleh, ki je trgovala z drogo na veliko doma in v tujini, predvsem na Hrvaškem in Avstriji. Posebnost združbe je bila tudi ta, da je eden od članov združbe drogo amfetamin spid izdeloval kar v domačem laboratoriju, v Cerkljah na Gorenjskem, in da je policija v več kot dve leti trajajoči akciji zasegla najmanj sto kilogramov spida.

Drogo naj bi našli v travi ali gozdu

​Omenjeni primer je že dodeljen ljubljanskemu okrožnemu sodniku Srečku Škerbcu, ki bo, ko bo obtožnica pravnomočna, razpisal predobravnavne naroke. Obstaja možnost, da se bo kateri izmed obtoženih ob priznanju krivde pogodil s tožilstvom za izrek milejše kazni. Vendar pa je iz obtožnice razvidno, da se je večina obtoženih v preiskavi zagovarjala z molkom. Nekateri, pri katerih so kriminalisti zasegli drogo, bodisi kokain, heroin, spid, ekstazi - MDMA ali konopljo (rastlino in smolo), s čimer je trgovala združba, pa so se izgovarjali, da so jo našli v travi ali v gozdu, kjer so se sprehajali sami ali s psom in so jo odnesli domov. Eni so povedali, da zato, ker so sami uživali drogo, dva ali trije pa so povedali, da so našli konopljo in so potem iz nje izdelali olje ali kreme. Vendar pa je, kot je razvidno iz obtožnice, v sodnem spisu veliko dokazov zoper obtožene, ki jih je dobila policija s prikritimi ukrepi, tudi z delom tajnih delavcev policije, ki so se pridružili združbi kot kupci droge in so opravili več navideznih odkupov različne droge. Samo dva osumljena, ki sta imela vlogo kurirjev v združbi, sta v preiskavi priznala, da sta sodelovala pri trgovanju z drogo, njune vloge so bile veliko manjše od ostalih članov združbe.

Za drogo so se dogovarjali prek kriptiranih telefonov

Aleš Zupančič je svojo združbo zelo dobro organiziral, večina članov se med seboj sploh ni poznala. Člani združbe, Novica Joskić, Svjetlan Stjepić in Milan Baraga, pa so organizirali še svoje hudodelske združbe. Zupančičeva združba je bila hierarhično urejena. Vodja Zupančič je skrbel za organizacijo trgovanja z drogo, za nabavo in prodajo droge, ki so jo opravljali člani na nižjih položajih. Zupančiču je bil neposredno podrejen Jure Močnik, na katerega so se obračali kupci droge. Visoko v združbi sta bila po trditvah tožilstva tudi obtožena Branko Šćulija in Peter Ulčar. Obtoženi Goran Ropret je po Zupančičevih navodilih izdeloval amfetamin spid, drugi člani združbe, na primer Rok Lesjak in Žiga Sever, so skrbeli za skrivališča, kjer so hranili drogo in od koder so jo odnašali kurirji do kupcev. Nekateri obtoženi, predvsem vodilni člani združbe, so po trditvah tožilstva za komunikacijo glede droge med seboj uporabljali posebne kriptirane telefone z nameščenim sky programom.

Kokain proizvajali različni narkokarteli v Južni Ameriki

​Zupančičeva združba je na primer kilogram kokaina v glavnem prodajala za 32 tisoč evrov. Prodajali so več vrst kokaina z različnimi logotipi in imeni. Svetleč kokain se je na primer imenoval Fox, zaseženi pa so bili tudi kokain z različnimi logotipi oziroma imeni, kot so LV (Louis Vuitton), Peruanc, Madrid, Apple, Cartier, Gorila in drugo. Narkokarteli v državah Južne Amerike namreč ob proizvodnji kokaina svoj kokain označijo z logotipom, ki je označen na kilogramskem kvadratnem paketu. Glede na različnost logotipov zato tožilstvo ugotavlja, da je Zupančičeva združba prodajala kokain različnih kartelov. Po podatkih tajnega delavca policije je Zupančičeva združba kokain, ki ga je pripeljala iz Južne Amerike, s kamioni vozila tudi v Švico in ga tam prodajala, transport droge pa ni bil nikoli manjši od petdeset kilogramov kokaina. Organizacija in prevoz v Evropo pa je velik organizacijski in finančni zalogaj, ki ga zmorejo največje hudodelske združbe na svetu, še izhaja iz obtožnice.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta