19-letni Ewan Fisher si bo kajenje elektronskih cigaret zapomnil za vedno. Odločil se je, da opusti običajne cigarete in jih, vsaj za nekaj časa, nadomesti z elektronskimi. Po nekaj mesecih je njegovo zdravje začelo močno pešati, zaradi oteženega dihanja je pristal na intenzivni negi. Tam so ga zdravniki priklopili na aparate, s pomočjo katerih so ga ohranjali pri življenju. Njegova pljuča so, tako pišejo tuji mediji, odpovedovala.
Kot je kasneje razkril, je elektronske cigarete kadil pet mesecev, preden je hudo zbolel. Dnevno količino je opisal kot "običajno". "Vejpal sem deset do petnajstkrat na dan," je pojasnil. In razlog, zaradi katerega je sploh začel? Ker naj bi bile elektronske cigarete zdravju bolj prijazne kot tobak.
{twitter}https://twitter.com/SkyNews/status/1194361215683899392{/twitter}
Smrtne žrtve, ki jih je povzročilo vejpanje
Število smrtnih žrtev epidemije hude poškodbe pljuč, ki v ZDA zadnje tri mesece kosi med uživalci elektronskih cigaret, se je povzelo že na 39, kažejo zadnji podatki ameriškega Centra za nadzor in preprečevanje bolezni (CDC). Povzpelo se je tudi število obolelih, in sicer na 2051.
Pred tednom dni je CDC naštel 37 mrtvih in 1888 obolelih. Umrli so živeli v 24 ameriških zveznih država, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
CDC še vedno ugotavlja, kaj povzroča poškodbo pljuč. Glede na zadnja ugibanja bi bili lahko krivi proizvodi iz psihoaktivne sestavine kanabisa, THC. Tretjina obolelih je namreč uporabljala elektronske cigarete s proizvodi s THC, ki so jih pogosto kupili na črnem trgu, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
A dejanski vzroki za porast tovrstne bolezni pljuč, o katerem za zdaj iz Evrope ne poročajo, ostajajo neznanka. (STA)
Končal sem na intenzivni negi in skoraj umrl
Da je nekaj narobe, je začel ugotavljati maja 2017, ko je začel nenavadno kašljati, kaj hitro so se začele pojavljati težave z dihanjem. Takrat so ga odpeljali v bolnišnico, kjer so mu diagnosticirali bolezen, ki prizadene pljuča. Ta se okužijo po tem, ko posameznik vdihne snov, ki povzroča alergijsko reakcijo. "Končal sem na intenzivni negi in skoraj umrl," je dejal Fisher.
Ewan je ob tem za BBC News dodal, da ga je tako imenovano vejpanje uničilo. Po svoji izkušnji, ko je bil na robu smrti, želi o škodljivih posledicah opozoriti tudi prijatelje, a pravi, da njegovih priporočil ne upoštevajo. "Ali je vredno tvegati življenje zaradi kajenja elektronskih cigaret? Ne želim si, da bi končali tako kot jaz, ali še huje, da bi umrli," je dejal Fisher.
Četudi so primeri, kakršen je Ewanov, redki, vejpanje pa naj bi bilo kar 95 odstotkov bolj varno kot kajenje tobaka, primer 19-letnika kljub temu opozarja, da je potrebno biti previden.