Še vedno perete belo perilo pri 90 stopinjah Celzija?

Ba. V.
08.01.2025 06:00

S pranjem pri nižji temperaturi prihranimo elektriko, hkrati pa tudi zmanjšamo izpuste CO2.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Profimedia

Večine gospodinjskih del se ljudje še vedno naučimo doma, čeprav družbena omrežja počasi prevzemajo vlogo, ki so jo dolga stoletja opravljale zlasti mame in babice. Iz generacije v generacijo se je denimo prenašalo tudi znanje o pranju perila, najprej ročnem, nato v pralnem stroju. In pri slednjem je še nedavno veljalo, da se belo perilo pere pri 90 °C, saj se le tako uničijo bakterije in izgine neprijeten vonj. 

Z razvojem pralnih strojev so se razvijala tudi pralna sredstva, praški in geli, poleg njih pa danes poznamo še vrsto dodatkov, ki nam pomagajo odstraniti madeže in vonjave, ohranjati barve in mehkobo vlaken. Proizvajalci nam zagotavljajo, da zaradi zmogljivih pralnih sredstev ni več potrebe, da bi perilo v pralnem stroju prali pri visokih temperaturah. Znižanje temperature pa ima pomemben učinek za ekonomično rabo energije v gospodinjstvu. S pranjem pri nižji temperaturi prihranimo elektriko, hkrati pa tudi zmanjšamo izpuste CO2

Evropejci v povprečju kar 60 odstotkov energije pri pranju perila porabimo za sam ciklus pranja, predvsem za segrevanje vode, preostala poraba gre na račun surovin, produkcije, embalaže in transporta. Dobra novica pri tem je, da se poraba elektrike precej zmanjša, če izberemo nižjo temperaturo pranja, s tem pa se zmanjšajo tudi izpusti CO2. Raziskave kažejo, da običajen pralni stroj pri navadnem programu pranja in temperaturi 30 °C namesto 60 °C porabi za 60 odstotkov manj energije. Če temperaturo pranja znižamo s 40 °C na 30 °C, pa prihranimo do 38 odstotkov energije. Tako ne zmanjšamo samo stroškov elektrike, temveč prispevamo tudi k varovanju podnebja. In učinek bi bil seveda še večji, če bi se za to odločalo več prebivalcev.

Profimedia

A pregovor pravi, da je navada železna srajca, in stare navade je najtežje spremeniti. O pranju pri nižji temperaturi še vedno krožijo urbani miti in legende, v katere kar naprej verjamemo in nam niti na misel ne pride, da bi sami preizkusili, ali res (še) držijo. Od neprijetnega vonja, ki ne izgine v hladni vodi, do trdovratnih madežev, ki se prav tako ne sperejo. Proizvajalci pralnih sredstev nam zagotavljajo, da ti miti ne držijo in da moderni pralni praški že pri 30 °C zmorejo odpraviti tudi najhujšo umazanijo in vonj. A te mite lahko sami potrdimo ali ovržemo že z dvema pranjema.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta