Janša zahteva razveljavitev sodbe

Gordana Possnig Gordana Possnig
07.06.2019 18:15

Na celjskem višjem sodišču je bila javna seja zaradi pritožbe prvaka SDS Janeza Janše na sodbo zaradi razžalitve novinark RTV Slovenija

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Janez Janša in njegov odvetnik Franci Matoz predlagata oprostilno sodbo.
Gordana Possnig

Dobrega pol leta po sojenju (končalo se je 24. novembra lani), na katerem je bil prvak SDS Janez Janša obsojen na enotno kazen treh mesecev zapora s preskusno dobo leta dni zaradi dveh kaznivih dejanj razžalitve, je zaradi Janševe pritožbe potekala javna seja na Višjem sodišču v Celju. Janša je bil obsojen, potem ko sta ga zasebno tožili novinarki RTV Mojca Šetinc Pašek in Eugenija Carl, zaradi zapisa na twitterju, v katerem ju je označil za odsluženi prostitutki. Javne seje na višjem sodišču, ki je trajala uro in pol, so se udeležili Janša in njegov odvetnik Franci Matoz na eni strani ter pooblaščenec tožečih strank odvetnik Stojan Zdolšek na drugi.
Janša v sodni dvorani med sejo višjega sodišča ni povedal ničesar, med sojenjem na okrožnem sodišču pa je bil dejal, da je kriminal v Sloveniji zaščiten, ker to dovoljujeta prestitucija in prostitucija v politiki, novinarstvu in sodstvu. "Zato smo v eni generaciji dvakrat sanirali državne banke, zaradi tega tisti, ki so oprali milijardo evrov za iranske teroriste, danes kontrolirajo in vodijo državne institucije," je povedal Janša.
Na začetku seje višjega sodišča je Andrej Pavlina predstavil postopek na okrožnem sodišču, tudi zaplet z zamenjavo sodnice porotnice iz stranke SDS. Nato je predstavil še sodbo, s katero je bil Janša spoznan za krivega in obsojen na pogojno kazen. Janšev zagovornik Franci Matoz je v pritožbi poudaril, da sodnica in nadomestna porotnica nista bili pravilno izbrani, sodišče pa obrambi ni dopustilo izvesti vseh dokazov in povabiti predlaganih prič, kar bi potrdilo, da sta novinarka in urednica TV Slovenija 20 let žalili Janšo, člane SDS in stranko. Njegov sporni tvit pa je bil reakcija na takšno obravnavo, predvsem na dva prispevka Carlove pred tem. Predlagal je razveljavitev sodbe.
Pooblaščenec novinark Stojan Zdolšek je pritožbene razloge in razlage označil za neupravičene in nesmiselne, za "bizarno" pa pismo sodnikov porotnikov Simone Zorko in Janka Pogorelčnika že po izrečeni sodbi. Dvojica ga je namreč poslala celjskemu sodišču, v njem pa ni neposredno nasprotovala obsodilni sodbi, ampak obrazložitvi sodbe in navajala – po njunem mnenju – preteklo neprimerno novinarsko delo Eugenije Carl. Z bizarnostjo je Zdolšek označil dejstvo, da ima to pismo tudi Matoz, objavil ga je "strankin časopis" Demokracija. Tvit pa je označil za prostaški odnos do novinark s pozicije dolgoletnega politika in vodje opozicije.
Sodnica je med razlogi obsodilne opominjevalne sodbe dejala, da gre v primeru razžalitve za najbolj splošno kaznivo dejanje zoper čast in dobro ime posameznika. Takšen način izražanja ne pritiče človeku, ki opravlja visoko politično funkcijo. Od človeka njegovega kova se pričakuje, da bo imel vgrajene vrednostne sisteme, je ob razglasitvi prvostopenjske sodbe dejala sodnica Barbara Žumer Kunc.
Sodba višjih sodnikov bo izšla pisno in bo posredovana okrožnemu sodišču, to jo bo nato posredovalo strankam.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta