Na regionalni cesti Spodnja Senarska-Lenart se je včeraj zgodila huda prometna nesreča, za posledicami katere je umrl 77-letni voznik osebnega avtomobila. Počilo je dobrih 20 minut čez poldne, v križišču zunaj naselja Sveta Trojica. Branko Piljakovič iz mariborske policijske uprave je na prizorišču nezgode razložil, da je nesrečni voznik osebnega avtomobila po lokalni cesti pripeljal od Svete Trojice in se na regionalno cesto vključil v trenutku, ko je po njej iz leve smeri pripeljal 62-letni voznik tovornega vozila s priklopnikom. Vozili sta trčili, 77-letnik se je v nesreči tako hudo poškodoval, da mu življenja žal niso mogli rešiti. Čeravno je očitno, da se je tragedija zgodila zaradi odvzema prednosti, policija tega še ni potrdila, ker je preiskava še potekala.
V prvem mesecu letošnjega leta je na slovenskih cestah umrlo že enajst ljudi. Kot nizajo podatke v javni republiški agenciji za varnost v prometu, so - razen v enem primeru - bili žrtve nesreč vozniki osebnih avtomobilov ali sopotniki v osebnih avtomobilih. Umrla je tudi ena peška. Večina nesreč se je pripetila v temnem delu dneva. Kot opozarjajo na AVP, sta tudi v januarju glavna dejavnika za nastanek prometne nesreče vožnja s preveliko hitrostjo ter nepravilni stran in smer vožnje, kar nekaj nesrečam pa je botrovala tudi prisotnost alkohola.
"Ob teh ugotovitvah policija že izvaja številne aktivnosti in ukrepe. Policijske enote so obvezane, da analizirajo stanje na področju varnosti cestnega prometa, kolikor je možno, identificirajo vzroke in dejavnike prometnih nesreč ter predlagajo dodatne ukrepe, prilagojene ugotovitvam analiz na lokalnem in regionalnem območju," pravijo v AVP in dodajajo, da zaradi še vedno prevelikega deleža alkoholiziranih povzročiteljev najhujših prometnih nesreč in neposredne povezanosti alkohola s problematiko prevelike hitrosti, nepravilno stranjo in smerjo vožnje, policisti kršiteljem cestnoprometnih predpisov (ob najmanjšem sumu, da gre za hujši prekršek) dosledno odrejajo preizkuse alkoholiziranosti.
Policija je po zadnjih zbranih podatkih v januarju poleg drugega zabeležila 7087 kršitev določil o hitrosti, 3481 kršitev neuporabe varnostnega pasu, 722 udeležencev, ki so vozili pod vplivom alkohola, 623 voženj pri rdeči luči na semaforju.
"Vse opisano kaže na to, da udeleženci na slovenskih cestah še vedno preveč tvegajo in menijo, da se njim ne more nič zgoditi," ocenjujejo v AVP. Zato skupaj s policijo pozivajo udeležence v prometu, naj spoštujejo prometne predpise, še posebno omejitve hitrosti. "Varno do cilja nas lahko pripelje zgolj defenzivna vožnja. Med vožnjo moramo biti zbrani, trezni in pozorni na dogajanje na in ob cesti, da lahko predvidimo dogajanje in ravnanja drugih, njihove morebitne napake, ter se nanje pravočasno odzovemo," so poudarili na policiji ter dodali: "Zavedati se moramo, da na cesti nismo sami in da od našega ravnanja ni odvisna le naša varnost, temveč tudi varnost drugih udeležencev v prometu!"