Janko Tomić, ki je 26. maja lani v Krčevini pri Vurbergu z domačega dvorišča s streljanjem s pištolo odganjal napadalce na svojega sina, je v priporu že 15 mesecev - in bo še nekaj časa, saj se proces na prvi stopnji vsaj do oktobra še ne bo zaključil. Sodijo mu na ptujskem okrožnem sodišču, zaradi kaznivih dejanj uboja in treh poskusov uboja. Tomićevo streljanje s pištolo Glock se je tragično končalo za 29-letnega Žana Kreslina. Ustrelil je vsaj dvanajstkrat, zadel pa ni samo Kreslina, obstrelil je tudi Kristijana Pfeiferja in ga lažje poškodoval.
Tožilka protestirala
Poleg Kreslina in Pfeiferja sta obtoženčevega sina Žana Tomića prišla napast še Sašo Vidovič in Eno Mlakar. Niso mu uničili samo avtomobila, dva razgreteža sta poskušala priti tudi v hišo. Pfeifer je okno dobesedno iztrgal iz okvirja in skozenj zamahoval z nožem, Vidovič je medtem brcal v vrata, ki jih je sin 52-letnega obtoženega komaj zadrževal. O tem, da je četverica prišla napast Tomićevega sina in da je bil napad zelo intenziven, ni nobenega dvoma. Na sodišču so napadalci svojo krivdo tudi priznali in bili obsojeni. Tomić se očitkov otepa z razlago, da je reagiral v samoobrambi - za zaščito sina, vendar mu tožilstvo glede na posledice njegovega streljanja ni moglo pogledati skozi prste. Očita mu, da je s preveliko silo udaril po napadalcih, on pa se brani, da ni imel namena nikogar ubiti, da je na petelina pritiskal na slepo in da je streljal samo z balkona. Tožilstvo pa mu očita, da je streljal tudi z dvorišča. Glede na to, kam sta krogli zadeli Kreslina in Pfeiferja, so preiskovalci zaključili, da je na napadalce streljal v hrbet, ko so že bežali s prizorišča.
Tomića v postopku zagovarjata odvetnika Darijan Lampič in Damijan Donko. Ker so bili vsi tulci najdeni pod oknom, odvetnika obrambo gradita na tem, da je obtoženi streljal z enega mesta in da ni stekel za napadalci. Za oceno, od kod vse je streljal Tomić, je sodišče angažiralo izvedenca balistične stroke Tomaža Korbarja, ki bo predvidoma pričal na obravnavi 27. septembra. Tako je danes v sodni dvorani napovedal predsednik sodnega senata Marjan Strelec. Senat je ugodil tudi predlogu obrambe, da naj sodišče v postopek pritegne izvedenca klinične psihologije, ki naj oceni, kako intenziven je bil strah obtoženega med napadom na njegovega sina. Lampič in Donko sta imela v mislih točno določenega psihologa, izvedenca dr. Igorja Areha, izrednega profesorja na Fakulteti za varnostne vede v Ljubljani. Tožilka Klementina Preac, ki je obtožnico podedovala od nekdanje vodje ptujskega tožilstva, višje tožilke Dijane Šeruga Sagadin, pa je temu danes nasprotovala. "Tak način postavljanja izvedencev je nenavaden. Vzbuja dvom v nepristranskost. Ne more obramba sodišču sugerirati imena strokovnjaka," je protestirala. Lampič ji je odgovoril, da je obramba Areha predlagala zato, ker je strokovnjak in avtor več znanstvenih del s področja forenzične psihologije in ima strokovne kompetence tudi za odgovor na vprašanje, v kakšnem psihičnem stanju je bil strelec ob uporabi orožja. "Vsi izvedenci so strokovno podkovani za izdelavo mnenj, sicer ne bi mogli pridobiti licence," je tožilka še naprej nasprotovala takšni izbiri. Naposled je predsednik senata odločil, da bo sodišče postavilo enega od izvedencev s seznama kliničnih psihologov, še prej pa preverilo, kdo od njih lahko mnenje izdela v roku enega meseca, ko se bo sojenje nadaljevalo. Ko bo sodišče razpolagalo z mnenjem kliničnega psihologa, bo po besedah Strelca za postopek angažiralo tudi izvedenca psihiatra.
Bo listje še na drevesu?
Sedemindvajsetega septembra bo sodišče k pričanju povabilo tudi Katjo Kos iz nacionalnega forenzičnega laboratorija Generalne policijske uprave, ki je s 3D-tehniko posnela prizorišče streljanja. Obramba si od začetka postopka prizadeva, da bi sodišče opravilo tudi rekonstrukcijo dogodka. Točno na obletnico streljanja, 26. maja letos, je odvetnik Donko sodišče na obravnavi spomnil, da so "prav zdaj razmere za rekonstrukcijo idealne", in predlagal, da jo sodišče izpelje čim prej. "Če bo sodišče ugodilo predlogu, jo bomo opravili, ko bo listje še na drevesu, in ne v zimskem času," ga je takrat miril sodnik in pojasnil, da je odločitev o tem, ali bo sodišče temu predlogu ugodilo, odvisna od pričanja balistika Korbarja. Samo če ta ne bo mogel odgovoriti na vsa vprašanja, bo sodišče rekonstrukcijo izvedlo, je bil jasen sodnik. Ali bo takrat listje še na drevesu, pa je drugo vprašanje, glede na to, da bo senat Korbarja o streljanju izprašal šele čez dober mesec.