Dejan Skrt se je v zadnjem mesecu dni večkrat pojavil v javnosti. Gre za 54-letnika, ki ga je Slovenija zaradi obtožbe poslovne goljufije v višini nekaj manj kot 6500 evrov iskala s pomočjo mednarodne tiralice, na osnovi katere je januarja letos za slab mesec pristal celo v indonezijskem zaporu. Ker od Slovenije niso pravočasno prejeli prošnje za njegovo izročitev, so ga izpustili na prostost, on pa se je septembra prostovoljno in na lastne stroške vrnil v domovino dokazat svojo nedolžnost. Konec novembra je naredil že prvi korak v tej smeri, saj je bil na mariborskem okrožnem sodišču oproščen poslovne goljufije, a zaradi napovedi pritožbe tožilstva na odločitev zadeva še ni pravnomočna.
Na ljubljanskem sodišču pa se je danes zagovarjal zaradi nepravilno uveljavljene verodostojne listine. Če na kratko povzamemo: kot vodja projekta je pred leti v Novi Gorici gradil velik, 55 metrov visok stanovanjski objekt. Za podizvajalca je najel Rasima Omegariča, ki je po njegovem slabo opravil svoje delo.
Podizvajalec: Dela so bila opravljena dobro
Napake so bile vidne že takoj, fasada je imela razpoke, kmalu po zaključku del je že odstopala, se brani Skrt. "Ker napak ni popravil v garancijski dobi, sem jih zanj opravil sam, od njega pa z izvršbo izterjal vsoto za opravljeno delo," je pojasnil. S popravili se je mudilo, saj kupec brez odprave napak ni želel prevzeti objekta in tudi ni mogel naprej prodajati novozgrajenih stanovanj. Tožilstvo trdi, da med podjetnikoma ni bilo dolga, da za izdajo računa ni bilo podlage, Skrt pa da je sodišče zavedel z izdajo sklepa o izvršbi. Po tem je namreč z Omegaričevega računa prejel okoli 6500 evrov.
"Delo je bilo opravljeno dobro, kljub temu sem dvakrat saniral fasado," je po drugi strani pripovedoval Omegarič. Da bi Skrt napake saniral namesto njega, ni bilo nikoli govora. Sodnica Barbara Klajnšek je njegovo pričanje nato prekinila in mu naročila, naj na naslednjo obravnavo pride bolje pripravljen ter opremljen s fotografijami in dokumentacijo, saj bo le tako lahko odgovarjal na vprašanja. Naslednjo obravnavo je sodnica razpisala za 5. februarja 2020.
Obdolženi: Ukrep je nesorazmeren
"To mi zelo otežuje življenje," je potožil obtoženi Skrt. "Takšna zamaknitev zame pomeni ločenost od družine, ogromne finančne stroške ter psihične posledice," je razložil s solzami v očeh. Čeprav ima sedaj stalno bivališče v Ljubljani, drugače živi v Džakarti v Indoneziji, kjer je njegova partnerica. "Slovenija mi še vedno ne izda osebnih dokumentov, ne razumem, zakaj moram za to čakati na pravnomočnost sicer oprostilne sodbe," se je vprašal in dodal, da bo zelo vesel, ko bo po koncu sodnih postopkov domovino lahko zapustil. Takrat najverjetneje za vedno. Jezi ga, da slovenski organi odgovornost za njegovo kalvarijo v začetku letošnjega leta prelagajo eden na drugega, sprenevedanje zaposlenih na veleposlaništvu v Canberri, pa tudi, da mu nihče ni pomagal, ko se je samoiniciativno vračal domov, da bi zadevo razčistil. "V zaporu sem bil, ker mi Slovenija ni uspela vročiti pošte, čeprav so imeli moj naslov. Ukrep je nesorazmeren. Poslušaš o tistih, ki dolgujejo milijone, pa se z nasmeškom na obrazu sprehajajo po ulicah. To pa dobi pošten Slovenec po 35 letih dela," je bil oster.