Koronavirus v zaporih: Manj okuženih zapornikov, več jih je v karanteni

Damijana Žišt
07.01.2021 07:00
V slovenskih zaporih imajo nekaj okuženih s koronavirusom, čeprav se sicer dosledno držijo navodil NIJZ glede varnostnih ukrepov, okuženost zapornikov in karantene pa povzročajo skrbi pri zaprtih osebah in svojcih
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Na polodprtem oddelku zapora na Dobu so bili zaporniki zaradi okužbe s koronavirusom zelo v skrbeh. Foto: Tit KOŠIR
Tit KOŠIR

Okužbam s koronavirusom se ne morejo izogniti niti v slovenskih zaporih, kjer sicer že nekaj časa veljajo strogi varnostni ukrepi za preprečevanje širjenja virusa. Na Upravi RS za izvrševanje kazenskih sankcij (URSIKS) pravijo, da je bilo včeraj v naših zaporih 23 zaposlenih okuženih s koronavirusom (na desetih lokacijah zavodov) in 38 okuženih zaprtih oseb (na petih lokacijah zavodov), več zaprtih oseb je v karanteni. Število okuženih se dnevno spreminja, saj se tudi v zaporih odraža splošna epidemiološka slika v državi. V slovenskih zaporih je dnevno sicer zaprtih okoli 1400 pripornikov in zapornikov.

V mariborskem zaporu osem pozitivnih zapornikov

​​Zaradi epidemije obiski v zaporih niso mogoči, prav tako ni prostih izhodov zaprtih oseb na prostost, zaprtim osebam pa so omogočeni telefonski stiki in video klici iz zapora. Zaradi slabše komunikacije med zaprtimi in njihovimi svojci je pred božičnimi prazniki bilo tudi precej slabe volje in skrbi svojcev zapornikov. Nekateri svojci zaprtih oseb v mariborskem zaporu so nam povedali, da je bila komunikacija pred božičnimi prazniki z njihovimi zaprtimi osebami zelo otežena. "Od odvetnika sem dobila le informacijo, da so v zaporu v karanteni, ne vemo niti, koliko je okuženih s koronavirusom, kako je poskrbljeno zanje. Rečeno je bilo, da pred božičnimi prazniki v zaporu ni bilo zdravnika, prav tako sem zelo težko dobila koga od zaposlenih na telefon, da bi mi pojasnili, kaj se dogaja z mojim partnerjem, ki je astmatični bolnik. Ta agonija, ko nisem vedela, kaj se dogaja s partnerjem, je trajala nekaj dni, dokler me ni poklical in mi povedal, da je dobro, čeprav je pozitiven na koronavirus," nam je povedala Štajerka, ki ima partnerja v mariborskem zaporu. Za pojasnila smo se obrnili na URSIKS. Trenutno je v mariborskem zaporu šest okuženih zaposlenih in osem zaprtih oseb, "nobeden od njih pa nima težje oblike bolezenskih znakov", pravijo v URSIKS. Dodajajo, da so "vsi ukrepi načrtovani in izpeljani v povezavi z zdravstveno stroko in z namenom zajezitve širjenja virusa". V zaporu so po testiranju rizičnih skupin testirali tudi druge zaprte osebe in zaposlene. V URSIKS pa zanikajo, da za okužene osebe s koronavirusom oziroma bolne ne bi bilo ustrezno poskrbljeno. Pravijo: "Medicinsko osebje je v Zavodu Maribor vsak delovni dan, saj zunanji zdravstveni dom skrbi za dnevne prihode zdravnikov v zavod glede na bolniško odsotnost zavodskega zdravnika."

Za rešetkami mariborskega zapora je trenutno osem okuženih zapornikov s koronavirusom. Foto: Sašo BIZJAK
Sašo BIZJAK

Zaprte osebe se želijo testirati

​Glede okužbe s koronavirusom so se na nas obrnili tudi zaporniki polodprtega oddelka na Dobu. V elektronskem sporočilu navajajo, da je na oddelku le 37 obsojencev. In kljub temu da nimajo prostih izhodov in ne obiskov, da vsi nosijo maske, si razkužujejo roke in se v celoti držijo vseh navodil uprave zapora, naj bi pred božičnimi prazniki prišlo do večjega izbruha omenjene bolezni na tem oddelku. Vodstvu zapora očitajo prepozno ukrepanje na pojav okužb med zaporniki. "Ko so zaznali sum okužbe pri enem od obsojencev, so ga sicer isti večer odstranili in ga namestili v izolacijsko sobo, druge, ki so z njim delili sobo, pa so pustili skupaj v isti sobi in jih šele naslednji dan testirali na koronavirus in še en dan čakali na rezultate testov. Vmes pa se je virus lahko zelo širil. Niso pa testirali okoli deset obsojencev, namestili so jih v skupne prostore, da lahko še naprej opravljajo vsa hišna dela, kot so dela v kuhinji, pralnici, okolici kmetije ter druga, čeprav so bili v stiku s pozitivnimi na koronavirus. In ti obsojenci nam tudi delijo hrano, pa ne vemo, ali so pozitivni ali ne," še navajajo zaporniki. "Zavedamo se, zakaj smo v zaporu in da tudi zunaj situacija ni rožnata, a si želimo le človeškega ravnanja, da se torej testirajo vsi obsojenci tega oddelka, da se ugotovi, kateri obsojenci so pozitivni, in da se z njimi ustrezno ravna," dodajajo.

Virus v zapor verjetno z zapornikoma z namenskega izhoda

V URSIKS pravijo, da so očitki o neustreznem in prepoznem odzivu na ugotovljeno okužbo v omenjenem oddelku zapora na Dobu neutemeljeni. Ko so na oddelku zaznali, da gre za morebitnega okuženega obsojenca, so takoj ukrepali v skladu z zdravniškimi navodili. "V omenjenem primeru je bila pri obsojencu pri večernem merjenju temperature, ki jo v zavodu sicer merijo dvakrat dnevno, ugotovljena povišana temperatura, slabo se je počutil. Zato je bil ločen od preostalih obsojencev.

Prav tako je bila za cel objekt, kjer je bival obsojenec, odrejena karantena. Naslednji dan je bil zanj opravljen test na covid-19, ki je bil pozitiven. Nato so zaposleni Zdravstvenega doma Trebnje, ki na Dobu opravlja zdravstveno oskrbo na primarni ravni, odvzeli brise vsem 24 obsojencem, za katere je bila odrejena karantena. Rezultati testov so bili sporočeni takoj naslednji dan zjutraj, pozitivni posamezniki so bili nameščeni v prostore za izolacijo, preostali ostajajo v karanteni. Vsi ukrepi, vezani na izvedbo testiranja ter nameščanje obsojencev v prostore izolacije in karantene so bili sprejeti po navodilih zdravstvene stroke. Okužba s koronavirusom pa se je lahko na omenjeni oddelek prinesla od zunaj, saj sta bila dva obsojenca na namenskem izhodu iz zavoda," pravijo v URSIKS.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta