Tuji mediji poročajo, da je na Kosovu med hudo nevihto zaradi udara strele umrla 33-letnica. Tamkajšnja policija je sporočila, da so žensko našli negibno in brez srčnega utripa. Reševalci so ponesrečenko odpeljali v bolnišnico, a je kljub temu umrla.
V nesreči, ki se je zgodila v gorah v okolici Dečanov, sta bili poškodovani še dve osebi, ki nista v smrtni nevarnosti, poročajo mediji.
Pred strelo ste varni samo v hišah s strelovodom
Po poročanju Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje strele večinoma udarijo med nevihtnimi oblaki ali njihovimi deli, včasih pa tudi med oblaki in zemljo. Strela išče pot najmanjšega odpora, to je pot, kjer je zrak najbolj ioniziran (razdeljen na pozitivne in negativne naboje) oziroma bolj električno prevoden. Električni tok v streli doseže jakost do sto tisoč amperov. Električna polja nastajajo tudi v lepem vremenu, vendar tedaj niso tako močna. Pred strelo ste varni samo v hišah s strelovodom ali v avtomobilu. Strela ubija vsako leto v gozdovih in dolinah, planinah in gorah, skratka tudi tam, kjer ne bi nikoli pričakovali.
Kot svetujejo, poslušajte vremenska poročila in pazite na vremenske pojave. Edina učinkovita zaščita pred strelo je, da se pravočasno zatečete v varno zavetje. "Izgovor, češ da nevihte niste pričakovali, je zelo pogost, vendar nobena nevihta ne pride nepričakovano. Če bi si radi zagotovili največjo možno varnost, načrtujte izlet tako, da boste pravočasno, t. j. opoldne oziroma zgodaj popoldne, že na varnem, v koči, na vlaku, v avtu."
Posebno ogroženi na vrhovih, grebenih ...
Če ste se ušteli in vas je ujela nevihta, ste posebno ogroženi na vrhovih, grebenih, v bližini osamelih dreves ali pod njimi, ob vodnih žilah in žlebovih, na vznožju skalnih sten, pri votlinskih vhodih, pod daljnovodi. Manj nevarno (nikakor pa ne varno) je v dolinah, globelih, približno 15 metrov od sklanih sten, če čepite pod vrečo za bivakiranje, sedite na nahrbtniku s prekrižanimi nogami.