Kratenje pravic v Aha Mura: Verjela sta lastnici, ker ji je tudi sodišče

Andrej Bedek, Vestnik
13.01.2020 15:47

Nekdanja direktorja Aha Mure Dušan Gomboc in Lijana Kocbek zavračata krivdo za oškodovanje delavcev.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Družba Aha Mura zaradi rdečih številk ni plačevala prispevkov za socialno varnost šivilj, zato je leta 2014 končala v stečaju.
Nataša Juhnov

Na murskosoboškem okrajnem sodišču se je prejšnji teden začelo sojenje Dušanu Gombocu in Lijani Kocbek, nekdanjemu generalnemu direktorju ter nekdanji komercialni in tržni direktorici danes že propadle tekstilne družbe Aha Mura. Gomboc in Kocbekova se pred sodnico Simono Vinkovič Škalič branita pred očitki, da v treh mesecih - februarja, marca in aprila 2014 -, ko sta bila direktorja Aha Mure, 1060 delavkam in delavcem nista plačala za 1,15 milijona evrov prispevkov za socialno varnost. Obtožni predlog zaradi kaznivega dejanja kršitev temeljnih pravic delavcev je vložil višji državni tožilec Drago Farič.

Želel je ohraniti službe

Dušan Gomboc je februarja 2014 na mestu generalnega direktorja Aha Mure nasledil Damirja Kočana. Aha Muro v lasti Mojce Lukančič je sprva vodil Milan Mörec, nato sta jo vodila Matjaž Hudopisk in Kočan. V zagovoru je uvodoma povedal, da je funkcijo s Kocbekovo prevzel na predlog Lukančičeve, ki jima je na sestanku v Ljubljani zagotovila, da bo z novim vlagateljem poravnavala vse dolgove in obveznosti do davčne uprave in bank. Ko je Gomboc začel direktorovati, je davkarija zaradi davčnega dolga že uvedla predlog za začetek stečajnega postopka Aha Mure, ki je bila krepko v rdečih številkah. Obtoženi je vseeno sprejel funkcijo, ker je poskušal ohraniti proizvodnjo in posledično tudi 1060 delovnih mest, saj je bil na družbo zelo navezan: "Kakšen človek bi bil, če ne bi poskušal ohraniti delovnih mest. Obenem sem se v Muri naučil vse, kar vem in znam."
Nekdanji direktor je skrbel, da je kljub vsem težavam proizvodnja v Aha Muri tekla, a v iskanju rešitev za družbo pri pogovorih z bankami, davčno upravo in državo ni sodeloval. To lahko potrdijo zapisniki, sam pa razpolaga s pisno izjavo Lukančičeve, da bo poplačala vse obveznosti. "Verjel sem le v tisto, kar mi je zagotavljala lastnica. Nisem imel prav nobenega razloga, da ji ne bi verjel, če ji je na dveh narokih za uvedbo stečajnega postopka verjelo tudi sodišče, ki ji je podaljšalo rok za plačilo davčnih dolgov in prispevkov," je poudaril Gomboc. Aha Mura je na plačilni dan delavcem izplačala le neto plače, ne pa tudi prispevkov za socialno varnost. Plače so bile izplačane preko računa v Avstriji, ker je imela tekstilna družba bančne račune v Sloveniji blokirane.

Tudi direktorica brez prispevkov

Družba je imela velike finančne težave, vendar je običajno našla denar za plačilo storitev, ki so bile nujne za ohranjene proizvodnje. "Avstrijski račun je bil prijavljen pri davčni upravi, tu ni bilo nobenih kršitev. Nadaljevati proizvodnjo pa je bilo ključno. Če bi ustavili proizvodnjo, novi vlagatelj ne bi več imel prav nobenih razlogov za vstop v družbo," je pojasnil Gomboc. Za konec zagovora je dodal, da je narobe, ko se nekoga, ki je poskušal reševati neko podjetje, obtoži kaznivega dejanja: "Želel sem le dobro, zdaj pa je izpadlo, da slabo." Potem ko je Aha Mura končala v stečaju, je stečajni upravitelj proizvodne zmogljivosti dal v najem družbi Arum, ki jo je ustanovil prav Gomboc. Arum je julija lani prav tako končal v stečaju.
Lijana Kocbek je pritrdila Gombocu, saj je tudi sama verjela Lukančičevi, da bo z vstopom novega vlagatelja v Aha Muro poravnala vse odprte obveznosti do bank in davčne uprave. "Položaj sem sprejela z najboljšimi in poštenimi nameni, čeprav je bila družba v slabi kondiciji." Kocbekova tudi sama več mesecev ni imela plačanih prispevkov za socialno varnost, imela pa je zagotovila lastnice, da se bodo obveznosti do davčne uprave in prispevki poplačali z vstopom novega vlagatelja. Prav tako kot Gomboc je potarnala, da se ji ne zdi pošteno, ker je zdaj obtožena: "Na področju komerciale in trženja sem v reševanje družbe vložila izjemno veliko entuziazma in energije," je izpostavila.
Sojenje se nadaljuje 2. marca, ko so za pričo med drugimi povabili Mojco Lukančič. Za ta termin je prosil Gomboc, ker je do takrat odstoten zaradi nove službe v tujini.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta