Manjši del zgodbe TEŠ 6

Rozmari Petek Rozmari Petek
28.08.2019 15:57

Nekdanjemu direktorju TEŠ Urošu Rotniku sodijo zaradi domnevne drzne kraje davčnega dokumenta, vse pa je povezano z domnevnimi podkupninami, prejetimi pri gradnji bloka 6.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Uroša Rotnika (levo, ob njem odvetnik Mitja Jelenič Novak) tožilstvo bremeni kaznivih dejanj tatvine in preprečitve dokazovanja.
Rozmari Petek

Na celjskem sodišču se nadaljujejo obravnave, v katerih poskuša specializirano državno tožilstvo dokazati, da je Uroš Rotnik na predrzen način iz davčnega spisa v prostorih davčnega urada odtujil originalni obrazec za prijavo premoženja (ostala je le fotokopija), na katerem je navedel, da ima v bančnem sefu 3,3 milijona evrov. Originalnega obrazca niso nikoli našli, so pa v hišni preiskavi zasegli domnevno fotokopijo obrazca, na kateri je namesto zneska 3,3 milijona evrov napisano 300 tisoč evrov. Katera fotokopija je original in katera ne ter kdo je original odtujil, bo presojalo sodišče. Ob tem na pomoč grafologa ni mogoče zelo računati. Kot je pojasnil sodni izvedenec te stroke Dorijan Keržan, je zgolj iz fotokopij, ki so obenem še zelo slabe, praktično nemogoče sklepati karkoli. "Na fotokopijah je sila težko dokazati, da je kaj ponaredek. Redko nam to uspe, a bolj zaradi sreče," je dejal Keržan.
Da se je morebiti izbrisalo številko 3, da bi tako na dokumentu ostal le znesek 300 tisoč evrov, ni mogel zatrditi. Na mestu, kjer bi bila prva trojka, je sicer odebeljena črta, kar bi lahko nakazovalo, da je nekdo števko izbrisal, pri tem pa izbrisal tudi črto ter jo nato ponovno odebelil. Tega namreč na drugih listinah ni zaznati. Lahko pa bi se to zgodilo zaradi slabega fotokopiranja, je ocenil grafolog. Obstaja pa tudi zelo majhna možnost, da bi na dokumentu, na katerem je zapisan znesek 3,3 milijona evrov, prva trojka bila dodana naknadno, je še dodal. Slednje namreč trdi Rotnik.

Obtoženi ugovarjal kriminalistu

Je pa danes pričal tudi kriminalist Mitja Nerat, ki je preiskoval domnevna podkupovanja pri gradnji bloka 6 Termoelektrarne Šoštanj. Kot je opisal, so pri tem med drugim v letih od 2004 do 2009 zasledili nenavadnih 52 pologov za 572 tisoč evrov in o tem obvestili tedanji davčni urad. Julija 2013 pa jih je davčni urad obvestil, da je Rotnik prijavil za 3,3 milijona evrov gotovine. Posumili so, da izhaja iz poslov gradnje bloka 6, zato so opravili hišno preiskavo. Znano je, da kasneje v sefu denarja niso našli. Ko so ga v hišni preiskavi vprašali, kje je denar, jim je rekel, da na to vprašanje ne želi odgovoriti. "Če ne bi napisal tega zneska, bi nam odvrnil, od kod nam tak znesek," je dejal kriminalist. Rotnik je priči ugovarjal, češ, da na določenih dokumentih, denimo na tistih, na katerih je zapisano stanje premoženja na dan 31. 12. 2006, ni zapisana valuta in da so kriminalisti vse zneske napačno pretvorili kar v evre. Na vprašanje sodnika Marka Brišnika, v kateri valuti pa potem so zneski, je odvrnil, da tega trenutno ne ve. Kriminalist je ob tem dodal, da je že iz posojilne pogodbe, sklenjene z Bogdanom Pušnikom (njemu naj bi med drugim Rotnik posodil denar, op. p.), razvidno, da je šlo za evre.

Le še tri mesece časa za drugo obtožnico

Razvidno je tudi, je še nadaljeval, da je Rotnik sprva napisal, da ima v sefu 3,3 milijona evrov, zato da bi tako "legaliziral" denar, ki ga je dobil kot provizijo pri gradnji bloka 6. Torej, če bi dokazal, da je denar imel že pred gradnjo bloka 6, mu ne bi mogli očitati podkupovanja. A sodnik je pričo ustavil z besedami, da je to stvar drugega kazenskega postopka, trenutno pa v tem postopku obravnavajo le krajo dokumentov. Kdaj bo ta drugi kazenski proces, pa je veliko vprašanje. Znano je, da je celjsko sodišče potrebovalo kar štiri leta, preden je končalo sodno preiskavo in specializiranemu državnemu tožilstvu predalo obsežen kazenski spis primera TEŠ (zbrano gradivo obsega 190 fasciklov oziroma skoraj 70 tisoč strani), specializirano državno tožilstvo pa mora sedaj v le treh mesecih podati obtožnico. In če ta ne bo spisana zelo temeljito, se lahko (kot že mnogokrat, denimo v primeru bankrota občine Štore) zgodi, da pravi krivci za draženje projekta gradnje bloka 6 ne bodo nikoli obsojeni.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta