Pred mesecem so policisti policijske postaje Ruše dopoldne obravnavali sum storitve kaznivega dejanja povzročitev splošne nevarnosti. Na Martinici na območju Ruškega Pohorja so namreč policisti naleteli na gradbeno PVC-mrežo med dvema drevesoma preko priljubljene pohodniške pešpoti, na vrhu ograje pa je bila zavezana še bodeča žica. Ovira je bila nevarno nastavljena za ovinkom in gostejšim rastjem. Policisti so ugotovili, da je prepreka bila nastavljena v noči s 4. na 5. julij. Takrat še neznani storilec je, kot navaja Miran Šadl iz mariborske policijske uprave, "s tem dejanjem ogrozil morebitne pohodnike ali tekače, pa tudi kolesarje, ki nemalokrat uporabijo to pešpot za kolesarski spust. Ob trčenju v oviro bi se lahko huje poškodovali. Tokrat k sreči poškodovanih ni bilo." Policisti so skušali odkriti, kdo je nastavil oviro, in z zbiranjem obvestil ugotovili, da naj bi bil to 50-letni Rušan, ki so ga policisti že kazensko ovadili Okrožnemu državnemu tožilstvu v Mariboru. Policisti pa preverjajo, ali ni bil 50-letnik nemara vpleten tudi v druga podobna na Pohorju že obravnavana kazniva dejanja.
Kolesarji manj problematični kot motokrosisti
Spomnimo, da je konec aprila lani bila na Mariborskem Pohorju tekma svetovnega pokala v spustu z gorskimi kolesi. A preden se je tekma začela, so gorski kolesarji v gozdu naleteli na med drevesi napeto bodečo žico. In to kar na dveh mestih. Žica je bila napeta na višini 110 centimetrov. Sicer ne v kolesarskem parku, kjer je bilo tekmovanje, bila pa je nevarnost nastavljena v bližini tekmovališča, na sicer nelegalni kolesarski progi. "Skoraj bi ostala brez glave," sta tedaj na socialnih omrežjih z drugimi delila brat in sestra Kaos in Tahnee Seagrave, ena najboljših spustašev na svetu. Policisti so tudi tedaj preiskovali sum storitve kaznivega dejanja povzročitve splošne nevarnosti, za kar je zagroženih pet let zapora. A za zdaj storilcev še niso našli.
Želeli bi si več legaliziranih poti
Jan Starman, predsednik odbora za gorsko kolesarstvo pri Kolesarski zvezi Slovenije, pravi, da zagovarjajo kolesarjenje po legaliziranih poteh. Želeli bi si, da bi bilo takšnih kolesarskih poti več. "Dejanja, kot je bilo to na Pohorju, obsojamo, gre za ogrožanje življenj. Sprašujem se, ali se človek, ki je to storil, zaveda, da gre za dejanje, ki bi lahko imelo za posledico hude poškodbe ali celo smrt. Pričakujem, da bodo organi ustrezno ukrepali," pravi Starman. Opozarja na žal negativen odnos do gorskega kolesarjenja ponekod pri nas. "V tujini, na primer v Avstriji ali Italiji, je drugače. Tam gorsko kolesarjenje predstavlja turistični produkt, v katerega so vpete lokalne skupnosti in je odnos do gorskega kolesarjenja pozitiven," opisuje Starman. Zato si želi, pravi, da bi se tudi pri nas ta odnos spremenil.
Tudi grožnje s pištolo
"Gre za sprevržena dejanja. Ne morem razumeti, da nekdo želi nekomu - tudi živali - škoditi in mu groziti s težjo poškodbo ali celo življenjsko nevarnostjo. Ob vidnem dejanju postavitve bodeče žice smo bili deležni tudi mnogoterih oblik verbalnega in fizičnega nasilja. Pred leti smo imeli tudi grožnje s pištolo. Vendar konflikti nastanejo izključno zaradi nezadostne ali še neobstoječe infrastrukture, ki bi sledila žičnici in vsem drugim aktivnostim v območju," podobno meni tudi Iztok Kvas, ki je v Marpromu zadolžen za delovanje Bike Parka Pohorje.