Izredna denarna socialna pomoč je zame življenjskega pomena, je na ljubljanskem delovnem in socialnem sodišču danes izjavil 47-letni zapornik Samo Tadin. Državo toži, ker mu Center za socialno delo (CSD) Vič-Rudnik ni dodelil denarne pomoči z obrazložitvijo, da stroški, ki jih je navedel v vlogi, niso izredni stroški, ki bi bili povezani s preživetjem. Tadin je prag hrama pravice prestopil v spremstvu pravosodnih policistov, a brez odvetnika, saj mu za tožbo proti državi niso odobrili brezplačne pravne pomoči. Zaradi visoke stopnje begosumnosti in velike nevarnosti napada je imel v sodni dvorani ves čas vklenjene noge. Ko je dobil besedo, je ponovil že znano, da denarno pomoč potrebuje za stroške telefoniranja, fotokopiranje, znamke in dopise, ki jih naslavlja na različne institucije. Piše jim, ker meni, da je bil v procesu, kjer so ga obsodili na kazen trideset let zapora, deležen nepoštenega sojenja.
Pisari našim in tujim državnim organom
Tadin prestaja dolgoletno kazen na Dobu zaradi umora policista Igorja Mauserja in poskusa umora policista Kristijana Čoža, kar je na sodišču tudi priznal, ko je pritrdil očitkom tožilstva, da se je 4. julija 2015 na cesti proti Igu namerno zaletel v policijsko patruljo, ki je bila na nujni vožnji zaradi prijave družinskega nasilja. Za Mauserja so bile posledice trčenja usodne, Čož se je v nesreči hudo poškodoval, prav tako Tadin, ki se zdaj izgovarja, da je bil ob priznanju umora in poskusa umora zaradi poškodbe možganov in vpliva psihoaktivnih substanc v tako slabem stanju, da sodišče priznanja ne bi smelo sprejeti. O tem piše na različne organe, poskušal je doseči tudi obnovo kazenskega postopka, a je pogorel z obrazložitvijo, da njegova zahteva ni utemeljena.
Ker je begosumen in nevaren, je imel v sodni dvorani ves čas lisice na nogah.
Zakaj za rešetkami ne dela
Sodnico je zanimalo, zakaj ne sprejme kakšnega dela v zaporu, ki bi mu omogočilo finančna sredstva. Denimo modelarstva, ki mu gre dobro od rok. Tadin ji je med drugim odgovoril, da ni nikjer zapisano, kolikšno je plačilo za delo v zavodu v primeru delovne terapije. Kot je izvedel, mesečno plačilo ne doseže niti 15 evrov. Tak znesek pa pomeni 20 odstotkov njegovih stroškov. "Ne razumem, zakaj se me prisiljuje v delo, če zanj nisem sposoben," je še izjavil in v nadaljevanju dodal, da je zapor eno samo trpljenje in poniževanje, njega pa se sili v delo.
Kandidatka za državno odvetnico je sodišču predlagala, naj njegovo zahtevo zavrne kot neutemeljeno. Tako se je prvostopenjsko sodišče že odločilo v predhodni zadevi, v kateri je Samo Tadin prav tako zahteval izredno socialno denarno pomoč. Sodišče mu ni dalo prav, ker izredno pomoč po zakonu dobijo tisti, katerih preživljanje je ogroženo, v njegovem primeru pa preživetje v celoti zagotavlja zavod za prestajanje zaporne kazni. Kar pomeni, da je za rešetkami deležen celodnevne oskrbe, dobi obleko, obutev, sredstva za osebno higieno, zagotovljeno ima tudi osnovno zdravstveno in zobozdravstveno oskrbo. Stroški, ki jih uveljavlja on, s preživljanjem niso povezani. Zdaj bo o Tadinovi tožbi zoper državo odločala sodnica Lilijana Strban. Odločila je, da je primer že zrel za razsojo. Kako bo presodila, bodo stranke izvedele, ko bodo po pošti prejele pisni odpravek sodbe. Pričakovani in nezavezujoč rok za pisanje sodbe je 30 dni.