Zaradi sumov, da so organizirali ilegalne prihode tujcev čez slovensko mejo in čez Slovenijo, so kriminalisti ljubljanske policijske uprave aretirali člane dveh hudodelskih združb. Čeprav gre za aretacije iz maja in junija letos, so na policijski upravi o tem javnost obvestili šele v teh dneh. V preiskavi je policija zoper osumljene, ki jih sumi več kaznivih dejanj prepovedanega prehajanja meje ali ozemlja države, za kar je predpisana zaporna kazen do pet let zapora, uporabljala tudi prikrite preiskovalne ukrepe, kot so tajno opazovanje, nadzor elektronskih komunikacij ter kontrolo bančnih podatkov, s katerimi so bili pridobljeni pomembne informacije in dokazi zoper člane hudodelske združbe.
Zaseženi obremenilni dokazi
Tomaž Tomaževič, tiskovni predstavnik ljubljanske policijske uprave, je dejal, da so v prvi preiskavi kriminalisti ugotovili, da so člani prve hudodelske združbe najmanj od leta 2020 do 2021 organizirali in izvedli ilegalne prehode čez našo državo za najmanj 116 tujcev iz Afganistana, Pakistana in Bangladeša. Policija je ugotovila, da so osumljene tujce, ki niso imeli dovoljenja za vstop in bivanje v Sloveniji, prek Bosne in Hercegovine ter Hrvaške nezakonito spravljali v našo državo, kjer so jih skrivali toliko časa, dokler ni bil organiziran ilegalni prevoz v Italijo. Tujci pa so morali organizatorjem za pot iz Bosne in Hercegovine do Italije plačati okoli 3500 evrov. Pri tem poslu naj bi bili člani kriminalne združbe zaslužili najmanj 406 tisoč evrov, trdi policija.
V kriminalistično preiskavo se je tako ujelo več osumljenih, ki naj bi bili člani dobro organizirane mednarodne hudodelske združbe, kjer so imeli natančno določene vloge. Glavni naj bi bil moški, doma na območju Slovenije. Policija je aretacije osumljenih izvedla 10. maja, ko je odvzela prostost državljanoma Slovenije in državljanu Bosne in Hercegovine. Po privedbi k preiskovalnemu sodniku je bil zanje odrejen pripor. Policija je osumljenim zasegla tudi več predmetov, za katere domneva, da so bili uporabljeni pri kaznivih dejanjih, in sicer dokumenti, zapiski, notesniki, beležke, telefoni, denar, zemljevidi z označenimi prehodi državne meje iz Hrvaške v Slovenijo, potrdila o prejemu denarja ter drugo dokumentacijo. Zaseženi predmeti so bili ovrednoteni in analizirani s posebnimi postopki, ki zahtevajo specialistična znanja, postopki pa so dolgotrajni, je še pojasnil Tomaževič. Člani omenjene hudodelske združbe pa naj bi bili še najmanj trije osumljeni, ki so delovali v Italiji, a jih policija še ni identificirala.
Skoraj polovica manj kot lani
Naša policija je do konca julija letos obravnavala 4495 ilegalnih prehodov državne meje, kar je za dobrih 40 odstoktov manj kot v enakem obdobju lani, ko je bilo ilegalnih prehodov meje 7577 ilegalnih prehodov. Največ ilegalnih migrantov je bilo državljanov Afganistana, Pakistana in Bangladeša, močno se je zmanjšalo število državljanov Pakistana, Maroka in Alžirije.
Največ ilegalnih prehodov je obravnavala Policijska uprava (PU) Koper in sicer polovico vseh. Nedovoljene migracije se očitno preusmerjajo, saj se je obseg povečal na PU Maribor in močno zmanjšal na območju PU Novo mesto in predvsem PU Ljubljana.
Denar za pot so nakazovali
V drugem primeru so ljubljanski kriminalisti v preiskavi ugotovili, da je podobna hudodelska združba vsaj v letih 2020 in 2021 na ozemlju Slovenije pripravljala, organizirala in izvrševala kazniva dejanja, povezana s prepovedanim prehodom državne meje ali ozemlja naše države. V tem času naj bi bili osumljeni organizirali več prepovedanih prehodov meje in prevozov preko Slovenije za najmanj 91 tujcev iz Afganistana, Pakistana, Irana, Iraka in Bangladeša. Kriminalisti so teh dejanj osumili šest oseb, članov hudodelske združbe, vsi pa so v njej imeli natančno določene vloge. V zaključni akciji policije 17. junija je bila odvzeta prostost štirim ljudem, in sicer trem državljanom Slovenije in enemu državljanu Srbije. Vsi so bili privedeni pred preiskovalnega sodnika ljubljanskega okrožnega sodišča, ki je za tri osumljence odredil pripor, za eno osumljenko pa hišni pripor. Policija je še ugotovila, da so tujci, ki so jih organizatorji ilegalno spravljali čez Slovenijo, denar nakazovali prek mednarodnih plačilnih sistemov MoneyGram in Western Union Money Transfer. "Zato lahko potrdimo, da so si člani v času delovanja organizirane hudodelske pridobili protipravno premoženjsko korist v skupni višini najmanj 28.671 evrov," je dodal Tomaževič. Policija je v obeh preiskavah sodelovala tudi s tujimi varnostnimi organi, še posebno z italijanskimi in hrvaškimi.