Sodni senat ljubljanskega okrožnega sodišča je danes 43-letnemu Mateju Križniču iz Ljubljane izrekel varnostni ukrep obveznega psihiatričnega zdravljenja in varstva v zdravstvenem zavodu, ker je neprišteven na Golovcu v Ljubljani poškodoval več ljudi. Zdravil se bo na forenzičnem oddelku mariborske psihiatrične bolnišnice, kjer je v priporu že od novembra lani. Obtoženčev odvetnik Franc Rojko je v zaključni besedi sodišču sicer predlagal, da obtoženemu izreče ukrep obveznega psihiatričnega zdravljenja v ambulanti, "da ne bi bil iztrgan iz domačega okolja". Vendar je sodišče sledilo predlogu tožilstva, ki je predlagalo izrek varnostnega ukrepa obveznega psihiatričnega zdravljenja in varstva v zdravstvenem zavodu.
Še vedno ponovitvena nevarnost
Kot je obrazložila predsednica senata, sodnica Špela Koleta, sodišče ne dvomi o tem, da je za poskusom uboja in več drugimi očitanimi kaznivimi dejanji stal obdolženi Križnič, vendar je vse zaradi duševne bolezni in akutne alkoholiziranosti storil neprišteven. Sodni izvedenec psihiatrične stroke Dragan Terzič, ki je bil danes znova zaslišan glede primernosti terapije za obtoženega, je namreč dejal, da pri obtoženem, četudi bi jemal zdravila in se zdravil ambulantno, še vedno obstaja ponovitvena nevarnost, čeprav manjša. Zato je ocenil, da je zanj primerno zdravljenje v bolnišnici, ki naj traja vsaj nekaj mesecev, da se vidi, kako bo delovala terapija, potem pa se lahko naprej zdravi v ambulanti. Po oceni izvedenca je obtoženi zbolel za shizotipsko motnjo, ki traja že dlje časa, in bi moral že pred leti poiskati psihiatrično pomoč, a je ni. Zato v času kaznivih dejanj ni mogel razumeti pomena svojih ravnanj in jih tudi ni bil sposoben imeti pod nadzorom. Prav tako se jih ne spominja. Sodni izvedenec je na sodišču še povedal, da se ljudje, ki zbolijo za shizotipsko motnjo, zdravijo več mesecev, lahko celo več let, nekateri pa vse življenje. Glede tega, da je bil obtoženi ob aretaciji pri zadnjih kaznivih dejanjih vinjen, je izvedenec dejal, da obtoženi ni odvisnik od alkohola. Vendar pa je alkohol slabo vplival na njegovo presojo ob njegovi bolezni, ki se ni zdravila. Alkohola ne bo smel uživati niti v prihodnje, saj se zdaj zdravi zaradi svoje bolezni. Sodnica Koletova je v obrazložitvi odločitve za varnostni ukrep spomnila, da lahko ta traja največ pet let, vsakega pol leta pa sodišče preverja, ali je treba ukrep podaljševati.
Žrtve nenadoma napadel
Tožilstvo je obtoženemu očitalo, da je oktobra in novembra lani na ljubljanskem Golovcu vinjen in v stanju neprištevnosti napadel več ljudi. Obtoženi je po mnenju tožilstva 16. oktobra lani okoli 13.30 na Golovcu nenadoma zgrabil Borina Mihelja in ga porinil v globok jarek, oškodovanec je bil tako lažje poškodovan po glavi, vratu in kolku. Kmalu zatem je obtoženi napadel drugega sprehajalca, Nenada Gregca. Z roko ga je udaril v obraz ter mu povzročil odrgnine na obrazu in nosu. Osmega novembra lani med 12. in 13. uro pa je obtoženi na sprehajalni poti na Golovec napadel še Mitjo Klemenčiča. Najprej ga je z roko udaril v vrat, zato je oškodovanec padel na tla, nato pa ga na tleh nezavestnega močno brcal v glavo in mu skušal vzeti življenje. Močno mu je poškodoval obraz, zlomil čeljust in ličnici, žrtev je imela pretres možganov in bila je več dni v bolnišnici. Napadu na Klemenčiča je bil priča sprehajalec Janez Suhadolec in je obtoženemu poskušal preprečiti, da bi še naprej brcal na tleh ležečega, zato se je obtoženi s pestmi lotil še njega. Z rokami ga je udarjal po telesu in glavi, Suhadolec se je zgrudil na tla, obtoženi pa ga je brcal v glavo in po telesu. Močno ga je poškodoval po obrazu, mu zlomil nos in povzročil številne rane. S tem dejanjem je oškodovancu povzročil hudo telesno poškodbo.