Devet mesecev po napadu na sodnico gospodarskega oddelka mariborskega okrožnega sodišča Danielo Ružič je mariborsko tožilstvo na slovenjegraško sodišče vložilo zahtevo za uvedbo preiskave zoper Andreja H., partnerja mariborske sodnice.
"V zvezi z vašim novinarskim vprašanjem vam sporočam, da je pristojna državna tožilka vložila zahtevo za preiskavo, ki je bila včeraj odpravljena na pristojno sodišče," je v imenu mariborskih tožilcev pojasnil njihov vodja Darko Simonič.
Bila je v kritičnem stanju
Ružičeva je bila napadena in hudo pretepena pred svojim domom v Pekrah pri Mariboru 16. junija lani. Okoli ene ure ponoči jo je, ko se je vračala domov, nekdo pričakal pred hišo in jo s predmetom, ki ga policija nikoli ni našla, tako pretepel, da je bila tedaj, ko so jo pripeljali v mariborsko bolnišnico, v kritičnem stanju.
Obsodbe dejanja po zločinu
Takoj po tem, ko se je razširila informacija, da je bila v Mariboru napadena sodnica, so se tako iz politike kot tudi iz vrst pravosodja vrstile obsodbe napada na sodnico, češ da gre za napad na neodvisno vejo oblasti. Policisti so tedaj sporočili, da preiskujejo sicer obe možnosti - da je napad povezan z delom sodnice kot tudi z njenim zasebnim življenjem. Za zdaj, glede na ovadbo in zahtevo za preiskavo, kaže, da je motiv za napad izhajal iz zasebnega življenja Daniele Ružič.
Ljubljanski odvetnik Miha Kozinc, ki ga je za ta postopek najel osumljeni Andrej H., nam je dejal, da zadeve še ne more komentirati, saj s potezo tožilstva še ni seznanjen in tako zahteve za uvedbo preiskave še ni videl.
V javnem pismu ga je sprva branila
Na javnost se je potem obrnila tudi oškodovanka, ki se je sicer tedaj še zdravila v bolnišnici - omeniti je treba, da jo je, preden je bil ovaden, Andrej H. obiskoval. Hči Ružičeve je namreč na STA poslala pismo, v katerem je sodnica zatrdila, da je ni poskušal umoriti njen partner, kot sumi policija, ampak neznanec. Da njen partner ni bil fizično nasilen, da je bil sočuten, ljubeč in zelo dober oče, je pisala v pismu sodnica. "Če bi samo enkrat položil roko name, bi zvezo z njim takoj prekinila in se odselila, saj nisem tip ženske, ki bi prenašala kakršnokoli nasilje. Če ne bi bilo tako, ga ne bi takoj po napadu poklicala in se nanj obrnila za pomoč," je bilo prebrati. Policistov pismo ni prepričalo, vztrajali so pri podani ovadbi. Mariborsko tožilstvo je po prejemu ovadbe večkrat od policistov terjalo dopolnitev le-te. Zadnjo dopolnitev je policija vložila decembra lani. Kot so nam tedaj pojasnili na mariborskem državnem tožilstvu, naj bi tožilka glede na obsežnost zadeve odločitev o tem, ali bo zahtevala preiskavo zoper ovadenega ali ne, sprejela v roku 90 dni.
Vsaj petkrat dopolnjevali ovadbo
Ne enkrat, večkrat je mariborsko tožilstvo pozvalo policijo, naj ovadbo, ki so jo napisali zoper Andreja H., dopolnijo. Kot so pojasnili na mariborski policijski upravi konec lanskega leta, ko so zadnjih dopolnili svoj akt, so "do sedaj po usmeritvah državnega tožilstva kazensko ovadbo dopolnili že petkrat, nazadnje 23. decembra lani". Sodnica je bila sicer po napadu dalj časa bolniško odsotna. Po neuradnih podatkih naj bi se v službo vrnila v tem mesecu. Ali se je to že zgodilo, ni znano.