Nasilje na športnih prireditvah: Huliganom bi za deset let prepovedali obisk tekem

Damijana Žišt Damijana Žišt
29.05.2024 16:05
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Policija naj bi do konca leta 2024 dobila dodatna pooblastila za ukrepanje zoper kršitelje na nogometnih tekmah, še posebno tiste, ki bi na tekmo pretihotapili pirotehnična sredstva. 
Andrej Petelinšek

Na ministrstvu za notranje zadeve so organizirali strokovni posvet o nasilju na športnih prireditvah, še zlasti po nogometnih tekmah. Na posvetu so sodelovali strokovnjaki z več ministrstev in policije ter Olimpijskega komiteja Slovenije, Nogometne zveze Slovenije (NZS) in Fakultete za varnostne vede. Posvet sta vodila državna sekretarja Helga Dobrin z notranjega ministrstva in Dejan Židan z ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport. Predlogi in rešitve, s katerimi želijo ministrstva in drugi sodelujoči doseči ničelno toleranco do nasilja v družbi, so se nanašali tako na kaznovalno politiko kot na preventivne dejavnosti. Ključno pri tem pa je, so menili sodelujoči, da se dogovorjeni ukrepi tudi dosledno izvedejo.

Notranje ministrstvo je že posredovalo pobudo ministrstvu za pravosodje, da v kazenski zakonik umesti nov člen s področja ogrožanja varnosti na športnih prireditvah in v povezavi s športnimi prireditvami, da bi se dolgoročno in učinkovito preprečilo najhujše oblike navijaškega nasilja.

Nogometno tekmo bodo lahko odpovedali 

Po posvetu je vršilec dolžnosti generalnega direktorja Direktorata za policijo in druge varnostne naloge Darijo Levačić medijem povedal, da smo v Sloveniji v zadnjih letih priča čedalje hujšim izgredom navijaških skupin na nogometnih tekmah, "kar je terjalo ukrepanje". Bistvena novost glede varnosti na tekmah je sprememba zakona o nalogah in pooblastilih policije, ki se nanaša na varovanje nogometnih tekem oziroma na javni red in mir, predpisane bodo višje kazni oziroma globe za kršitelje, policija bo tudi bolj nadzirala delo varnostnih služb, ki skrbijo za pregled ljudi, ki gredo na nogometno tekmo, in samega stadiona pred nogometno tekmo. Če bo varnostna služba te preglede slabo opravila, da se bodo torej na nogometni tekmi znašla pirotehnična sredstva, bo lahko kaznovana varnostna služba oziroma "bo tekma lahko odpovedana, če bo policija pred tekmo na nogometnem igrišču našla pirotehnična sredstva", je povedal Levačić. Časovno naj bi se tudi podaljšala z dveh na deset let prepoved obiska nogometnih tekem hujšim kršiteljem na nogometnih tekmah in drugih športnih prireditvah, tudi približevanje športnemu objektu. Levačić je še povedal, da je med posvetom ministrstvo za pravosodje ocenilo, da je desetletna prepoved previsoka in nesorazmerna kazen, zato bodo o tem še razpravljali.

Konkretnejši ukrepi 

Policija bo s spremembo zakona o nalogah in pooblastilih policije, ki jih je notranje ministrstvo v medresorsko in strokovno usklajevanje posredovalo marca, zakon pa naj bi začel veljati najkasneje konec tega leta, lahko tudi konkretneje ukrepala. Policiji bo omogočeno, da bo lahko zasegla nevarne predmete upravljavcu prevoznega sredstva, s katerim se prevažajo navijači in lastništvo teh predmetov ni znano. Prav tako bo policija lahko ukrepala zoper kršitelja na nogometni tekmi, ki je z izvrševanjem dejanja ob prihodu policistov že prenehal ali pa je s kraja pobegnil. Zvišale se bodo kazni oziroma globe za kršitelje na nogometnih in drugih športnih prireditvah. Najnižja, ki velja zdaj, 300 evrov, se bo dvignila na 800 evrov, najvišja možna, ki jo je mogoče izreči zdaj, torej 800 evrov, pa se bo povečala na 5000 evrov. Notranje ministrstvo tudi pripravlja novi zakon o varstvu javnega reda in miru, v sklopu katerega bodo preučili možnost umestitve novega prekrška v zvezi z nasiljem in ogrožanjem varnosti na športnih prireditvah.

Priporočila športnim zvezam

Notranje ministrstvo je oblikovalo tudi priporočila športnim zvezam za večjo varnost na športnih prireditvah, vezana na odgovornost organizatorjev prireditev in izvajanje konkretnih ukrepov v okviru varovanja športnih prireditev. To so na primer personalizacija vstopnic, zagotovitev ustreznega videonadzora, predhodni pregled športnega objekta in okolice, dosledno izvajanje spoštovanja prepovedi udeležbe in podobno. NZS je za večjo varnost predlagala določitev oseb v posameznih športnih klubih, ki bodo odgovorne za varnost in bodo sodelovale z navijaškimi skupinami ter usklajevale ukrepe za varno izvedbo prireditev, tudi posredovanje relevantnih informacij o potovanju in udeležbi navijačev na posameznih tekmah.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta