Ni bilo dokazov za trgovanje s kokainom

Damijana Žišt Damijana Žišt
18.11.2019 17:19

Zaradi 554 dni neupravičenega odvzema prostosti Matevž Jenko toži Republiko Slovenijo za 33.840 evrov odškodnine

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Matevža Jenka je Slovenija iskala z mednarodno tiralico, objavljeno na Interpolovih spletnih straneh.
Policija

Zaradi 40 dni pripora in 514 dni hišnega pripora, za katere je 46-letni Matevž Jenko prepričan, da so bili neupravičeni, je zoper Republiko Slovenijo vložil odškodninsko tožbo v višini 33.840 evrov. Danes je bil na pravdnem oddelku ljubljanskega okrožnega sodišča opravljen prvi narok, nanj je Jenko prišel z odvetnico Aleksandro Ljuljić Kerševan. Po nekaj minutah za zaprtimi vrati je sodnica sporočila, da se bo poravnalni narok med Jenkom in državnim odvetništvom kot zastopnikom RS nadaljeval 20. januarja prihodnje leto. To daje slutiti, da bosta obe strani morda le sklenili dogovor glede odškodnine za Jenkov odvzem prostosti med sojenjem na koprskem okrožnem sodišču.

Od obsodbe do oprostilne sodbe

Matevž Jenko, ki se je sicer že večkrat znašel na slovenskih sodiščih in bil tudi že v zaporu, se je odločil za tožbo proti državi zaradi neupravičenega odvzema prostosti. Za dan pripora zahteva 75 evrov, za dan hišnega pripora pa 60 evrov, kar skupaj z obrestmi vred znaša 33.840 evrov..
Leta 2013 je bil sprva na koprskem okrožnem sodišču obsojen na pet let in tri mesece zapora zaradi trgovanja z drogo, višje sodišče je sodbo razveljavilo, leta 2016 pa je bil na vnovičnem sojenju na istem sodišču oproščen. Na izrek sodbe se tožilstvo ni pritožilo, zato je oprostilna sodba postala pravnomočna. Jenko nam je danes na sodišču povedal, da do tožbe zoper Republiko Slovenijo sploh ne bi prišlo, če bi mu država izplačala odškodnino za neupravičen pripor in hišni pripor. Ker pa se je državno odvetništvo odločilo, da mu odškodnine država ne bo izplačala, češ, da do nje ni upravičen, saj je bil v priporu oziroma hišnem priporu zato, ker je bil begosumen oziroma še prej nedosegljiv (z družino je bil v Dominikanski republiki), je vložil tožbo.
Jenko je bil ob uvedbi kazenskega postopka zoper njega in soobtožene na koprskem okrožnem sodišču v Dominikanski republiki, kamor je šel z ženo in hčerkama. Z ženo sta upala, da bodo tam pomagali njunima bolnima hčerkama. Med bivanjem v Dominikanski republiki pa se je zoper Jenka začel kazenski pregon. Ker je bil sodišču nedosegljiv, sta bila zanj razpisana mednarodna tiralica in evropski nalog za prijetje in predajo. Včeraj je Jenko povedal, da je zato sam pripotoval v Francijo, kjer so ga zaprli. V zaporu je preživel mesec dni, saj je čakal na izročitev Sloveniji, nato pa je pristal v koprskem zaporu, za tem pa še v hišnem priporu, in sicer zaradi begosumnosti.
Nato so mu začeli soditi - njegova domnevna pajdaša, Vid Pavšić in Ljubiša Aleksić, sta bila že pravnomočno obsojena na sedem oziroma pet let zapora -, obsojen je bil zaradi sodelovanja pri nakupu in prevozu 72 kilogramov kokaina iz Kolumbije, zaseženih junija 2008 v kontejnerju v Luki Koper. Na koncu je bil Jenko pravnomočno oproščen, saj ni bilo dokazov, da je bil vpleten v omenjen posel.

Droge, goljufije, napadi

Omenjenih 72 kilogramov kokaina so prvi odkrili cariniki v pristanišču, ko se je pokazalo, da so nekatere vreče z deklariranim lepilom za keramične ploščice za polovico lažje od večine drugih vreč. Že preliminarni test v prvi odprti vreči je pokazal, da je v njej mamilo. Po tem so v skladu s sporazumom takoj poklicali kriminaliste koprske policijske uprave, ki so tudi opravili preliminarni test in vzorec poslali na center za forenzične preiskave, s katerega so v nekaj urah prejeli potrdilo, da je bil med lepilom pomešan kokain.
Zoper Matevža Jenka so bili v preteklih letih na ljubljanskem okrožnem sodišču končani trije kazenski postopki, eden pa je bil leta 2000 odstopljen novomeškim kolegom. Na ljubljanskem sodišču so mu sodili zaradi kaznivih dejanj posebnega primera ponarejanja listin, goljufije in neupravičene proizvodnje ter prometa z mamili. Jenko je bil obsojen na deset let zapora, višje sodišče pa je njegovo kazen znižalo za dve leti. Zaradi kaznivega dejanja preprečitve uradnega dejanja ali maščevanja uradni osebi pa so mu na drugem procesu prisodili šest mesecev pogojnega zapora.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta