Včeraj popoldne se je v občini Solčava poškodoval planinec, poroča Uprava za zaščito in reševanje. Posredoval je helikopter slovenske vojske v spremstvu dežurne ekipe HNMP z reševalcem letalcem GRS Celje, ki so dostopili do poškodovanca in ga oskrbeli, vendar je zaradi hudih poškodb umrl.
Kot so sporočili celjski policisti, se je smrtno ponesrečil 69-letni planinec. Organizirali so reševalno akcijo in ugotovili, da je planinec pri spuščanju po uhojeni poti od Male Ojstrice v smeri Korošice zdrsnil v snegu. Pri zdrsu mu je pomagala planinka, ki je hodila skupaj z njim, vendar sta skupaj zdrsnila v globino okoli 50 metrov. Planinka se je uspela ustaviti s cepinom, poškodovani planinec pa je zdrsnil v globino še 50 metrov. Poškodbe, ki so nastale pri zdrsu so bile za planinca usodne in je na kraju umrl. O gorski nesreči so policisti zbrali obvestila prav tako pa bo opravljen ogled kraja nesreče.
Kot še poroča Uprava za zaščito in reševanje so planinca s helikopterjem prepeljali v Mozirje in predali ustreznim službam. Gasilci PGD Mozirje so v Mozirju zavarovali kraj pristanka helikopterja.
Kako ravnati v primeru nesreče?
Na uradni spletni strani Gorske reševalne zveze Slovenije (GRZS) opozarjajo, da ob nesrečah v gorah ne odlašajte in pravočasno poiščite pomoč. Pri tem poskrbite, da najprej zavarujete sebe pred morebitnimi nevarnostmi in nadaljnjimi poškodbami, ostanete mirni ter ocenite položaj. V okviru svojih znanj nudite prvo pomoč in pokličete na pomoč.
Kot še opozarjajo na GRZS ob klicu na pomoč poveste kdo kliče, kaj se je zgodilo, kdaj in kje se je zgodila nesreča (navesti čimbolj točno lokacijo, po možnosti tudi GPS koordinatah), sporočite, koliko je poškodovanih, kakšne so poškodbe. Pošljete lahko tudi SMS sporočilo: "Potrebujem pomoč, pokličite nazaj," še svetujejo na GRZS.
"Varčujmo z baterijo mobilnega telefona. V primeru, da ni omrežja skušamo poslati SMS sporočilo na številko 112. V gorah je včasih težko priti do telefona. Mobilna telefonija je ta problem precej zmanjšala. Še vedno pa se nam lahko pripeti nesreča, ko smo brez telefona ali področje na katerem smo ni pokrito s signalom. V tem primeru mora pisno sporočilo o nesreči prispeti do obveščevalne točke. Obveščevalne točke so planinske postojanke, visokogorske kmetije in druge postojanke v gorskem svetu ter policijske postaje v dolini. Obveščevalne točke so vidno označene z znakom GRS."
Statistika
Statistika kaže, da so intervencije gorskih reševalcev iz leta v leto pogostejše. S spletne strani Gorske reševalne zveze Slovenije je mogoče razbrati, da so v lanskem letu izpeljali 603 reševalne akcije, leto prej pa 537. Statistika kaže tudi, da je bilo lani največ nesreč na območju Bohinja, Bovca in Tolmina, najmanj pa na Jesenicah, Koroškem, v Mariboru in v Škofji Loki.