Pred ljubljansko okrožno sodnico Dejano Fekonja se je danes opravil zadnji predobravnavni narok v zvezi s sumi korupcijskih kaznivih dejanj v zdravstvu, tokrat za zdravnika Roka Vengusta, vodjo oddelka za kirurgijo hrbtenice na ortopedski kliniki v Ljubljani. Tudi Vengust, tako kot pred njim deset obtoženih, krivde po obtožnici ni priznal. Tožilec specializiranega državnega tožilstva Iztok Krumpak je za obtoženega, če bi krivdo priznal, predlagal leto in štiri mesece zapora, ki bi jo odslužil z delom v korist skupnosti, na denarno kazen deset tisoč evrov, vrnitev nekaj več kot 32 tisoč evrov podkupnine in plačilo sodnih stroškov. Ker zdravnik krivde ni priznal, bo na sojenju tožilec zanj predlagal višje kazni, predlagal bo tudi prepoved opravljanja poklica za določeno časovno obdobje. Ker nobeden od obtoženih krivde na predobravnavnem naroku ni priznal, se bo vsem v jeseni začelo sojenje. Kot je povedala sodnica, bo kazenski postopek razdelila na štiri postopke, saj ne more pričakovati, da bo sedem zdravnikov ves čas sedelo na zatožni klopi, "ker morajo reševati življenja".
Na zatožno klop bo tako sedlo sedem zdravnikov, lekarnarka, dva nekdanja prokurista in zdravnikov sin. Zoper štiri obtožene, ki so se sprva znašli skupaj z drugimi v obtožnici, pa je že pred začetkom predobravnavnih narokov bil ustavljen kazenski pregon zaradi zastaranja.
Iz obtožnice izhaja, da je prvoobtoženi v obtožnici 55-letni zdravnik Zoran Milošević, vodja dejavnosti intervencijske nevrologije Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana. V obtožnici so se znašli še predstojnik ortopedske klinike UKC Ljubljana, 61-letni Vane Antolič, 51-letni Rok Vengust, ortoped v novomeški bolnišnici, 46-letni Gregor Kavčič, travmatolog v celjski bolnišnici, 71-letni Miodrag Vlaović, 58-letni Samo Karel Fokter, nekdanji vodja ortopedije v celjski bolnišnici, vodja lekarne v Ortopedski bolnišnici Valdoltra, 49-letna Nataša Faganeli, ortoped iz Valdoltre, 48-letni Robert Janez Cirman, 26-letni študent Mihael Štamberger Milošević, sin Zorana Miloševića, nekdanja komercialista v Emporiu Medical, 41-letni Darko Žafran in 57-letna Jana Šturm, nekdanja zakonita zastopnica Emporia Medical, danes prokuristka, zaposlena v družbi Advanta, ki se ukvarja s prodajo medicinskih pripomočkov na debelo. Med obtoženimi je tudi gospodarska družba Advanta oziroma njen zakoniti zastopnik.
Zoran Milošević naj bi bil glede na očitke v obtožnici prejel najvišjo podkupnino, in sicer nekaj več 143 tisoč evrov v zameno za pridobitev poslov dobave medicinskega materiala za zapiranje možganskih anevrizem proizvajalca Boston Scientific/Tharget Terapeutics. Pripomočke je dobavljala firma Emporio Medical.
Rok Vengust je, kot izhaja iz obtožnice, kot vodja oddelka za kirurgijo hrbtenice na ljubljanski ortopedski kliniki od podjetja Emporio Medical večkrat zahteval nedovoljene nagrade v višini 32.884 evrov v zameno za dobavo materiala za hrbtenično kirurgijo proizvajalca Madtronic. Podkupnino naj bi bil prejemal od oktobra 2008 do 30. septembra 2012 na različne načine, in sicer v gotovini od obtoženega Darka Žafrana, Emporio Medical mu je plačeval naročnino za različne strokovne revije, stroške novoletne zabave in drugo. Njegov odvetnik Miha Kozinc je v sodni spis vložil seznam prič, ki naj jih sodišče zasliši na sojenju, ter listine, ki naj jih preuči sodišče.