Obtoženi se zdravi na psihiatriji

Mojca Marot, Dnevnik
03.08.2021 20:02
Novembra lani je Mihdet Z. razgrajal po Velenju. Udaril je policistko in jo lažje poškodoval, policisti pa so uporabili električni paralizator in ga obstrelili. Za dejanje ne bo kazensko odgovarjal, ker je bil neprišteven
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Mihdet Z. je lani na Martinovo razgrajal po Velenju in grozil policistom, eno policistko pa z udarcem zbil na tla.
Gordana Possnig

Na celjskem sodišču se je včeraj začel predobravnavni narok zoper 22-letnega Mihdeta Z., ki je novembra lani v Velenju povzročil incident, ki je odmeval tudi v širši javnosti. To pa zato, ker so omenjenega storilca policisti, po tem, ko je razgrajal in jim grozil, da jih bo ubil, poskušali prvič, odkar je pri nas dovoljena njegova uporaba, obvladati z električnim paralizatorjem. A neuspešno. Ker je paralizator zatajil, so bili v nadaljevanju po nekaj opozorilnih strelih prisiljeni uporabiti tudi strelno orožje, še pred tem pa je kršitelju uspelo udariti policistko, da je ta padla po tleh in se lažje poškodovala. Obdolženega in policistko so odpeljali na zdravljenje v celjsko bolnišnico, od tam pa so dan po dogodku policiste obvestili, da njegovo življenje ni ogroženo. Po odpustu iz bolnišnice so ga namesto v pripor odpeljali na forenzični oddelek enote za psihiatrijo na mariborskem Univerzitetnem kliničnem centru, od koder so ga včeraj pripeljali tudi na celjsko sodišče.

Predhodna psihotična motnja

Tožilstvo je sodišču predlagalo, da mu izreče varnostni ukrep obveznega psihiatričnega zdravljenja v zavodu, saj se v času dejanja obtoženi ni mogel obvladati zaradi prehodne psihotične motnje, ki je bila posledica uživanja prepovedanih drog. "S silo in grožnjo je uradnim osebam preprečil opravljanje svojih dejanj," je v obrazložitvi obtožnice spomnila tožilka in podrobneje opisala, kaj se je dogajalo 11. novembra lani, ko so bili policisti velenjske policijske postaje zaradi kršenja javnega reda in miru napoteni na velenjsko avtobusno postajo. "Ko je obdolženi slišal zvok policijske sirene, je s postaje zbežal proti Titovem trgu. Ko ga je eden od policistov dohitel in ga je Mihdet Z. zagledal, je mahal proti njemu s tapetniškim oziroma olfa nožem in mu grozil. Ko sta policista izvlekla pištoli in rekla, da bosta opozorilno streljala, se za to ni zmenil, temveč se je zagnal z nožem še proti tretjemu policistu. Ko je na kraj prišla še policistka, je kljub uporabi električnega paralizatorja, dohitel tudi njo, jo udaril po glavi, da je padla, nato pa se je ponovno zagnal proti policistu, dvignil nož in z njim zamahnil. Nato pa pod strelom enega od policistov le padel na tla," je opisovala tožilka.

Izvedenec o več oblikah zdravljenja

"Neizmerno mi je žal in obžalujem, kar sem storil," pa je v svojem zagovoru dejal obtoženi, ki je opisoval, kaj se mu je dogajalo nekaj dni pred tem dogodkom. "Videl sem ljudi, ki so me preganjali in me želeli ubiti, jaz pa sem se jih želel znebiti, a so me povsod spremljali. Enega fanta sem prosil, če mi priskrbi kokain, da bi vzel dve črtici, a se je izkazalo, da je bil to amfetamin. Ko sem to vzel, se v moji glavi ni nič spremenilo," je pripovedoval. Opisoval je tudi dobre odnose z direktorjem podjetja, v katerem je delal in dejal, da sta mu tako direktor kot tudi njegov sin pomagala. A se je tudi njega v določenem trenutku bal. "Direktor me je vprašal, če bi si želel domov, v Bosno in sem mu rekel, da ja. Potem mi je rekel, naj ga počakam na avtobusni postaji, da mi bo on tja pripeljal moje stvari. Pa ne le to, tudi vozovnico mi je kupil, saj sam nisem imel denarja pri sebi, niti nisem bil sposoben iti na bankomat," je pripovedoval Mihdet Z. Ko bi moral sesti na avtobus, pa je bil spet povsem zmeden, vrtelo se mu je, mislil je, da mu želijo ljudje, ki so že bili tam, škodovati. Zato je pobegnil.
"Spomnim se, da sem tekel proti Titovem trgu in se usedel tam na tla, saj nisem vedel, kaj bi. Potem sem zagledal ljudi in spet mislil, da mi želijo škoditi. Eden je imel tudi pištolo, a nisem vedel, da je policist. Videl sem osebe, ne pa obrazov. Samo pištolo. Zato sem proti njim zamahnil z olfa nožem. Skušal sem se braniti. Potem se ne spomnim ničesar več, zbudil pa sem se v bolnišnici," je pripovedoval.
Ker je tožilstvo podalo predlog za ukrep obveznega psihiatričnega zdravljenja, je moral svoje mnenje na sodišču podati tudi izvedenec psihiatrične stroke Matej Kravos. A je ta s svojim mnenjem odprl več vprašanj kot podal odgovorov. Najprej je dejal, da je obdolženi nevaren in bi moral biti hospitaliziran, v nadaljevanju pa, da je malo verjetno, da bi ponovil storil takšno kaznivo dejanje in bi bilo dovolj zgolj ambulantno zdravljenje. Zagovornik obdolženega pa je povedal tudi, da je delodajalec pripravljen obtoženega, ki da je odličen električar, takoj spet zaposliti. Ker je sodnica Marjana Topolovec Dolinšek ocenila, da gre za specifičen primer, je izvedenca Kravosa zadolžila, da dopolni svoje mnenje in predlaga zdravljenje za obdolženega. Kje in na kakšen način bi ga zdravili, da bi zadostili ukrepu, kot ga predlaga tožilstvo. Obravnava se bo zato nadaljevala 24. avgusta.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta