Obtoženi zdravnik, ki ima težave s komunikacijo z ljudmi, razburjen, če pomisli, da bo moral sedeti na zatožni klopi s svojim sinom

Damijana Žišt Damijana Žišt
05.06.2019 20:47

Tudi prvoobtoženi v tako imenovani korupcijski zadevi, zdravnik Zoran Milošević, ni priznal krivde po obtožnici. Začetek sojenja napovedan za jesen.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Obtoženi zdravnik Zoran Milošević je na ljubljanskem okrožnem sodišču v dveh kazenskih postopkih zaradi sumov prejemanja podkupnine. 
Bojan VELIKONJA/Dnevnik

Krivde po obtožnici ne priznavam," je na predobravnavnem naroku pred ljubljansko okrožno sodnico Dejano Fekonja povedal Prekmurec, zdravnik Zoran Milošević, vodja dejavnosti intervencijske nevrologije UKC Ljubljana, prvoobtoženi v zadevi, povezani s korupcijo v zdravstvu. Če bi bil priznal krivdo, bi tožilec specializiranega državnega tožilstva Iztok Krumpak zanj za dve kaznivi dejanji - za prejemanje podkupnine in pranje denarja - zahteval izrek kazni tri leta in osem mesecev zapora. Tožilec bi se strinjal, da bi kazen prestajal na odprtem oddelku zapora na Dobu. Poleg zaporne kazni je tožilec predlagal še izrek denarne kazni v višini 35 tisoč evrov, prepoved opravljanja zdravniškega poklica za leto dni in povrnitev protipravne premoženjske koristi v višini nekaj več kot 143 tisoč evrov, kolikor naj bi znašale podkupnine, ki naj bi jih bil prejel. A zdravnik je obtožbe zanikal.
Danes se je opravil tudi predobravnavni narok za ortopeda iz Valdoltre Roberta Janeza Cirmana, ki prav tako ni priznal krivde po obtožnici. Tožilec Krumpak je zanj, če bi krivdo priznal, predlagal dve leti vikend zapora, 14 tisoč evrov stranske denarne kazni in povračilo protipravne premoženjske koristi v višini nekaj več kot 53 tisoč evrov.

Denar na roke in račune v tujini ter zlate palice

​​Kot izhaja iz 500 strani debele obtožnice tožilstva, naj bi bilo osem zdravnikov od podjetja Emporio Medical prejemalo podkupnino na roke ali na račune, odprte v tujini, celo zlate palice v zameno za dobavo medicinskih pripomočkov, ki jih prodaja omenjeno podjetje. V obtožnici so se znašli zdravnik Zoran Milošević, predstojnik ortopedske klinike UKC Ljubljana, Vane Antolič, vodja oddelka za kirurgijo hrbtenice na ortopedski kliniki v Ljubljani, Rok Vengust, ortoped v novomeški bolnišnici, Gregor Kavčič, travmatolog v celjski bolnišnici, Miodrag Vlaović, Samo Karel Fokter, nekdanji vodja ortopedije v celjski bolnišnici, vodja lekarne v Ortopedski bolnišnici Valdoltra Nataša Faganeli, ortoped iz Valdoltre Robert Janez Cirman, študent Mihael Štamberger Milošević, sin Zorana Miloševića, nekdanja komercialista v Emporiu Medical, Darko Žafran in Jana Šturm, nekdanja zakonita zastopnica Emporia Medical, danes prokuristka, zaposlena v družbi Advanta, ki se ukvarja s prodajo medicinskih pripomočkov na debelo. Med obtoženimi je tudi gospodarska družba Advanta oziroma njen zakoniti zastopnik. Zoper četverico sprva obtoženih pa je kazenski pregon že zastaral. ​
​Zoran Milošević naj bi bil glede na očitke v obtožnici prejel najvišjo podkupnino, in sicer nekaj več 143 tisoč evrov, v zameno za pridobitev poslov dobave medicinskega materiala za zapiranje možganskih anevrizem proizvajalca Boston Scientific/Tharget Terapeutics. Pripomočke je dobavljala firma Emporio Medical. Milošević naj bi bil od Emporia Medical prejel 114.700 evrov: denar naj bi bil prejel v gotovini ali je bil nakazan na njegov hrvaški bančni račun. Prav tako je, trdi tožilstvo, od podjetja Emporio Medical zahteval, da na sinov švicarski bančni račun, odprt 12. decembra 2012, nakaže denar. Od 1. oktobra 2010 do 31. avgusta 2012 je bilo na račun skupno nakazanih 27.168 tisoč evrov. Denar je nato v Švici večkrat dvigoval njegov sin Michael in mu ga izročal. Zato sta se Milošević in njegov sin znašla na sodišču zaradi pranja denarja, Miloševićevega sina pa zaradi tega čaka še kazenski postopek v Švici.
Obtoženi Robert Janez Cirman naj bi bil v zvezi z dobavo medicinskega materiala od predstavnika podjetja Emporio Medical Darka Žafrana v gotovini in na svoj avstrijski bančni račun prejel skupno 53.316 evrov.

Odvetnik predlagal postavitev izvedenca

​Ker je predobravnavni narok namenjen temu, da lahko na njem obtoženi priznajo krivdo oziroma predlagajo izvajanje dokazov, če krivde ne priznajo in jim bodo sodili, je Miloševićev odvetnik Milan Krstić sodišču predlagal, da za Miloševića postavi sodnega izvedenca psihiatrične stroke, da bo ugotovil, ali je sploh sposoben za sojenje. Obtoženega zdravnika, ki ima težave s komunikacijo z ljudmi, so po mnenju odvetnika zelo prizadeli očitki tožilstva in javno mnenje, ki ga ustvarjamo mediji, ko o tem poročamo. "Poleg tega pa je zelo razburjen, če pomisli, da bo moral sedeti na zatožni klopi s svojim sinom, s katerim ni v dobrih odnosih," je dodal Krstić. Sodnica Fekonja je v ponedeljek, na naroku za Miloševićevega sina, namreč povedala, da bo kazenski postopek razdelila na štiri postopke, očetu in sinu Milošević bo sodila skupaj. Poleg tega je odvetnik predlagal zaslišanje številnih zdravnikov iz držav nekdanje Jugoslavije, ki bodo potrdili, da je Milošević v njihovih bolnišnicah za družbo Emporio Medical predstavljal medicinski material. S tem naj bi obramba dokazala, da obtoženi ni prejel podkupnine, kot trdi tožilstvo, ampak "gre za pošteno zaslužen denar".
Sodnica Fekonja je do zdaj opravila predobravnavne naroke za vse, razen za zdravnika Roka Vengusta: narok zanj bo opravljen 17. junija. Nihče od obtoženih na predobravnavnih narokih krivde po obtožnici ni priznal, zato se jim bo v jeseni začelo sojenje.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta