Iz zasebne prodajalne orožja 365 Plus v ljubljanskih Fužinah so 8. januarja lani tatovi ukradli okoli 50 kosov orožja in druge vojaške opreme, med drugim celo dva bombometa. Da so tatove prijeli konec preteklega leta, je ostala skrivnost, zdaj je na sodišče že vložena obtožnica, ki pa še ni pravnomočna. Tatovi so glede na tožilske očitke trije: edini je v priporu od 10. decembra lani 37-letni obtoženi brezposelni pek, Primož Kupšek iz Trbovelj, soobtožena, ki se branita s prostosti, pa sta brezposelni varilec, 32-letni Ivan Robežnik iz Trbovelj, in brezposelni mizar, 29-letni Lovro Smergut iz Radeč. Vsi trije so bili v preteklosti že obsojeni. Robežnik, ki edini v trojici prejema socialno podporo v višini 616 evrov, pajdaša sta brez uradnih dohodkov, pa je še v drugem kazenskem postopku. Tožilstvo trojici očita, da je v sostorilstvu storila kaznivi dejanja velike tatvine in nedovoljenega prometa z orožjem. Smergutu tožilstvo očita še eno kaznivo dejanje nedovoljenega prometa z orožjem, Kupšku pa še rop v sostorilstvu s pokojnim pajdašem, sam pa naj bi storil še kaznivo dejanje tatvine in prikrivanja.
Ker se alarm ni sprožil, je brez strahu kradel
Kot izhaja iz obtožnice, se je trojica 8. januarja lani okoli 20. ure z renault cliom pripeljala v Ljubljano. Najprej so se približno uro vozili v bližini prodajalne orožja 365 Plus, nato pa sta okoli 21. ure Robežnik in Smergut peš opravila na še več ogledov okoli omenjene prodajalne. Nato je Kupšek, ko so ugotovili, da je "zrak čist", okoli 22. ure šel za prodajalno in se tako izognil senzorjem gibanja, kameram in alarmu, ki jih na tem delu prodajalne ni bilo. Na zid je prislonil kovinsko lestev in splezal na streho. Točno nad mestom, kjer je prostor z orožjem, je odstranil strešno kritino in razbil strešno ploščo ter naredil odprtino, skozi katero je v prodajalno spustil manjšo kovinsko lestev. Pajdaši, ki so se med seboj pogovarjali po radijski zvezi, so nato do okoli polnoči pritajeno čakali, če se bo zaradi vloma v prodajalni sprožil alarm in bosta na kraj dogodka morda prišli varnostna služba, ki je varovala objekt, in policija. Ker se alarm ni sprožil, kar se je po vlomu pokazalo kot velika pomanjkljivost varnostnega sistema tega dela prostora, so se okoli polnoči vsi trije vrnili. Kupšek je po lestvi splezal v prodajalno in začel iz vitrin jemati različne kose orožja - pištole, revolverje in puške, pa daljnoglede, strelivo, nabojnike, toke za pištole ... Vse to je, nekaj s škatlami, nekaj brez njih, strpal v vreče za krompir in jih eno po eno po prvi lestvi nesel na streho prodajalne, nato pa po drugi lestvi na tla za prodajalno in do mesta, kjer sta ga čakala pajdaša Smergut in Robežnik. Ta sta orožje in drugo ukradeno vojaško opremo vzela iz vreč za krompir in škatel ter nato vse zložila v renault clio. Kupšek je nosil ukraden plen iz prodajalne do približno poldruge ure zjutraj. Ko je tatvino končal, so se vsi trije odpeljali s cliom, vreče za krompir ter škatle z orožjem in strelivom pa so med potjo odvrgli v Ljubljanici.
Del ukradenega orožja in opreme je bil last družbe 365 Plus, del pa odgovorne osebe v tej družbi, Gašperja Heybala. Robežnik je takoj naslednji dan po kraji ukradeno blago odpeljal v Bosno in Hercegovino in tako družbo 365 Plus oškodoval za okoli 22.500 evrov, Heybala pa za 18 tisoč evrov. Vprašanje pa je, koliko je Kupšek za orožje zaslužil na črnem trgu v Bosni in Hercegovini, saj so cene na črnem trgu po navadi višje kot v trgovini, še posebno pri vojaškem orožju, za katerega mora imeti lastnik dovoljenje.
Odpravili so nepravilnosti pri hrambi orožja
Po kraji orožja je ministrstvo za notranje zadeve opravilo izredni nadzor v podjetju 365 Plus. Odgovorni so za hrambo in prodajo ukradenega orožja imeli ustrezna dovoljenja notranjega in obrambnega ministrstva. Nadzor pa je pokazal, da prostor, kjer se je hranilo ukradeno orožje, kljub vsej elektronski in mehanski zaščiti objekta ni bil zaščiten v skladu z zakonskimi določbami o hrambi orožja. Kršen je bil tudi pravilnik o tehničnih pogojih varovanja prostorov, kjer je bilo orožje. V prostoru ni bilo senzorja gibanja, zato se alarm ni sprožil. Odgovorni so vse nepravilnosti odpravili, kaznovani pa niso bili, saj ni zakonske podlage za izrek globe.
Orožje, rop, vlom in prikrivanje
Smergutu tožilstvo še očita, da je doma neupravičeno hranil dušilec zvoka za orožje. Kupšek pa je, tako še izhaja iz obtožnice, lani maja skupaj z zdaj že pokojnim pajdašem oropal servis OMW v Ljubljani. Pajdaš je stražil, sam pa je s pištolo v roki, oblečen v črno in z masko na glavi, vstopil v servis in od prodajalke zahteval denar. Pograbil je 1750 evrov in zbežal. Pajdašu je kasneje izročil 200 evrov, ker je stražil, preostanek denarja je obdržal zase. Kupšek naj bi bil vlomil še oktobra 2018 v Mobi center v Grosupljem. Ker se vrata ob vlomu niso odprla, jih je razbil in povzročil za okoli tisoč evrov škode. Iz prodajalne pa ni ničesar vzel, čeprav je imel s seboj veliko nakupovalno vrečko, kamor naj bi po trditvah tožilstva spravil ukradene mobilne aparate. Ob vlomu se je namreč sprožil alarm in je zbežal. Tožilstvo mu očita še kaznivo dejanje prikrivanja. Ob hišni preiskavi decembra lani so mu zasegli pištolo, za katero se je izkazalo, da je ukradena.