Očitki o umoru Sare Veber: Dekle je ustrelil, ni pa ji grozil

Damijana Žišt Damijana Žišt
06.11.2019 19:46

Višje sodišče je ugodilo obrambi Sebastiena Abramova, obtoženega umora Sare Veber, da se iz sodnega spisa izločijo bistveni dokazi tožilstva, ki naj bi dokazovali Abramovov motiv za umor

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Sebastien Abramov na ljubljanskem okrožnem sodišču, kjer mu sodijo zaradi zavarovalniške goljufije v zvezi z odrezano roko Julije Adlešič
Robert BALEN

Na celjskem okrožnem sodišču poteka sodna preiskava v zvezi s tragično smrtjo komaj 24-letne Sare Veber iz Pernovega nad Žalcem. Za umor so spomladi letos celjski kriminalisti kazensko ovadili njenega tedanjega fanta Sabastjana Colariča oziroma Sebastiena Abramova, kot se danes imenuje. Abramov, ki je Vebrovo 15. marca 2015 ustrelil v dnevni sobi hiše njenih staršev, je ves čas trdil, da se je puška, ki jo je čistil, sprožila in da je dekle zadel po nesreči. Abramova pa celjsko tožilstvo bremeni, da je storil kaznivo dejanje umora iz nizkotnih razlogov in na zahrbten način, ker se je bal, da bo partnerska zveza z Vebrovo razpadla in da ga bo naznanila policiji zaradi tega, ker naj bi bil izvrševal kazniva dejanja.

Določeni dokazi za obdolženega izločeni iz sodnega spisa

Celjski preiskovalni sodnik Matjaž Guček je do zdaj v omenjeni zadevi zaslišal 20 prič, zdaj pa se lahko zgodi, da se bo v omenjeni zadevi zgodil preobrat. Vprašanje je, kakšni dokazi, ki naj bi dokazovali Abramovovo krivdo za smrt Vebrove, so sploh še ostali v sodnem spisu. Višje sodišče je namreč pred dnevi ugodilo zahtevi Abramovovega odvetnika Mitje Pavčiča iz Ljubljane, da se iz sodnega spisa izločijo zvočni posnetki pogovorov med Vebrovo in Abramovom, ki naj bi dokazovali, da se je osumljenec ukvarjal s kriminalom in da je Vebrova želela, da s tem preneha. V nasprotnem primeru naj bi mu bila rekla, da ga bo zapustila in naznanila policiji, posnetke pa naj bi bila hranila zaradi svoje varnosti, saj naj bi ji bil Sebastien Abramov grozil, da ji bo kaj hudega storil, če ga bo prijavila policiji. Omenjene sporne posnetke je policija našla na računalniku Sare Veber po njeni tragični smrti. Odvetnik Pavčič je zahteval tudi, da se poleg omenjenih posnetkov iz sodnega spisal izločijo tudi vsi prepisi teh pogovorov in dokazi, pridobljeni na osnovi teh telefonskih pogovorov. Višje sodišče je v celoti sledilo njegovemu predlogu, zato bodo omenjeni posnetki, njihovi prepisi in dokazi, pridobljeni na osnovi teh posnetkov, romali iz sodnega spisa.

Iz sodnega spisa Sebastiena Abramova bo izločenih veliko bistvenih dokazov tožilstva, ki naj bi bili bremenili Abramova umora njegovega dekleta Sare Veber.
Damijana ŽIŠT

Iz posnetkov ne izhaja, da bi Sebastien Sari grozil

Izločitev dokazov iz sodnega spisa je odvetnik Pavčič zahteval že ob uvedbi sodbe preiskave, a sodnik Guček ni sledil predlogu odvetnika. Zato se je odvetnik pritožil na višje sodišče, ki je naložilo preiskovalnemu sodniku, da naj o predlogu odvetnika še enkrat odloči. Vnovič se je sodnik odločil, da omenjeni dokazi ostanejo v sodnem spisu. Zato se je odvetnik znova pritožil na višje sodišče, zaradi pristranskosti pa je zahteval tudi izločitev sodnika Gučka.
Odvetnik Pavčič nam je povedal, da je višje sodišče ugotovilo, "da izjav moje stranke na omenjenih telefonskih posnetkih po njihovi vsebini ni mogoče opredeliti kot resno grožnjo za napad na življenje ali telo oškodovanke v smislu njenega ustrahovanja ali vznemirjenja". Sodniki so tudi menili, dodaja Pavčič, da ni mogoče razbrati, da bi bila oškodovanka v trenutku izdelave posnetkov v stiski in bi se počutila ogroženo. "Razgovori med Sebastienom in Saro so potekali na enakopravni ravni in ni videti, da bi bila v njih oškodovanka podrejena obdolžencu. S takšno odločitvijo pa je višje sodišče v Celju sledilo uveljavljeni praksi ustavnega sodišča in Evropskega sodišča za človekove pravice, ki zahteva stroge pogoje in okoliščine za dopustnost posega v človekove pravice. Višje sodišče je tudi ugotovilo, da ni utemeljenega suma, da bi bil Abramov vpleten v kriminalna dejanja," nam je še povedal Pavčič. O izločitvi sodnika Gučka iz omenjenega primera bo odločala predsednica celjskega okrožnega sodišča Petra Giacomelli.

S Tošićem se je le hvalil

Poročali smo že, da je odvetnik Pavčič v zadnji pritožbi na višje sodišče med drugim zapisal, da so dokazi pridobljeni s kršitvijo človekovih pravic in temeljnih svoboščin - šlo je namreč za neupravičeno snemanje - in jih je zato treba izločiti iz spisa.
Poleg tega Vebrova z omenjenimi posnetki ni storila ničesar, temveč jih je imela le shranjene na osebnem računalniku in zanje ni nikomur povedala, tudi Sebastienu ne. Zato obramba težko verjame sodišču, da jih je hranila zaradi svoje lastne varnosti. Poleg tega Sara obtoženega ni naznanila policiji in nihče ni vedel, da naj bi se bila počutila ogrožena zaradi Sebastiena. Tudi nobena od zaslišanih prič ni znala povedati, da bi se bil osumljeni ukvarjal s kriminalom. In to, da se je Sebastien Sari na spornih posnetkih hvalil, da dela za Dragana Tošića, pravnomočno obsojenega na 15-letno zaporno kazen zaradi trgovanja z drogo v zadevi Balkanski bojevnik, je po mnenju odvetnika čista izmišljotina, saj se je hotel le postavljati s širokim krogom znancev, " je med drugim navajal Pavčič v pritožbi.
Abramov je sicer od 8. marca letos v ljubljanskem priporu zaradi obtožb, da je skupaj s svojim dekletom Julijo Adlešič in mamo, Tinko Huskić Colarič storil pet zavarovalniških goljufij. Tožilstvo jih obtožuje sodelovanja pri goljufiji, ker naj bi si bila Adlešičeva 4. januarja letos namerno odrezala levo roko nad zapestjem, da bi zavarovalnicam, pri katerih je bila zavarovana, prikazala dogodek kot nesrečo in dobila izplačano več kot milijon in pol evrov odškodnine. V obtožnici se je znašel tudi Abramovov oče Gorazd Colarič, obtožen ene zavarovalniške goljufije. Za obtožene je bil na ljubljanskem okrožnem sodišču že opravljen predobravnavni narok, krivde niso priznali. Zato se bo začelo sojenje, datum še ni znan.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta