Odločitev višjega sodišča: Kazni zarotniškim policistom so pravnomočne

Elizabeta Planinšič Elizabeta Planinšič
23.02.2022 15:20

Višje sodišče v Ljubljani je zavrnilo pritožbe policistov, ki so jeseni 2015 nastavili past takratnemu ministru Borisu Koprivnikarju

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Novomeški, kranjski in ljubljanska policijska sindikalista so po izbruhu afere morali sleči policijske uniforme, koprski ne.
Robert Balen

Dobrih šest let je trajalo, da je zgodba o zarotniških policistih, ki so nekdanjemu ministru Borisu Koprivnikarju v želji po diskreditaciji nastavili past, o čemer smo prvi poročali v Večeru, dobila pravnomočni sodni epilog. Ljubljansko višje sodišče je, kot je poročalo Delo, zavrnilo pritožbe obsojenih policistov in potrdilo sodbo ljubljanskega okrožnega sodišča, ki je peterico policijskih sindikalistov obsodilo.

Namestnik vodje koprskega območnega sindikata Miha Sakač, predsednik Sindikata policistov Slovenije Zoran Petrovič, ljubljanski sindikalni zaupnik Vojko Marguč in kranjski predstavnik sindikata Denis Kadirić so tako od minulega tedna pravnomočno obsojeni, ker so nekdanjemu ministru v Škofji Loki 28. novembra 2015 postavili zasedo, da bi ga ujeli pijanega za volanom. Novomeški policijski sindikalist Dušan Raj, ki se na sodbo ni pritožil, je pravnomočno obsojen že od lanskega oktobra.

Minister ni napihal dovolj

Policijski sindikalisti so se na ministra Koprivnikarja spravili, ker so takrat stavkali, Koprivnikar pa je bil član vladne pogajalske skupine, ki je z njimi vodila pogajanja. Zarota se je zorganizirala preko zaprte skupine na facebooku. Na sojenju v Ljubljani je Marguč priznal, da je objavil novico o koncertu ministrove glasbene skupine v Škofji Loki, Petrovič je potrdil, da je objavil fotografijo ministrovega avtomobila, Sakač pa je potrdil, da je poklical škofjeloškega policista, da bi ustavil ministra in ga preizkusil z alkotestom. Kadirić je zanikal, da bi k dejanju nagovoril enega od policistov.

Po očitkih iz obtožnice je bil idejni vodja akcije Marguč, Kadirić je priskrbel telefonsko številko škofjeloških policistov, Sakač pa ju je poklical in nagovoril, da ministra ustavita. To se je tudi zgodilo, vendar je minister spil ravno toliko, da je še lahko vozil. Alkotest se je namreč ustavil pri rezultatu 0,12 miligrama alkohola v litru izdihanega zraka (0,25 promila). Sprva je kazalo, da teorije o zaroti ne bo mogoče dokazati, a je štiri mesece kasneje nato anonimni "jezni policist" v javnost poslala fotografije dopisovanja med policisti. In sledili so postopki.

Takojšen suspenz, četverica izgubila službo

Policisti so bili takoj suspendirani, vseh pet je doletela tudi izredna odpoved iz krivdnih razlogov. A Sakač je na višjem sodišču uspel s pritožbo, da mu je bila kršena pravica do zagovora, ker poskusi vročitve pisne obrazložitve izredne odpovedi pogodbe o zaposlitvi in vabilo na zagovor niso bili opravljeni skladno z zakonom o upravnem postopku. Sprva je leta 2016 vložil tožbo zoper delodajalca zaradi ugotovitve nezakonitosti prejete izredne odpovedi pogodbe o zaposlitvi. Koprsko sodišče je dvakrat zavrnilo njegov tožbeni zahtevek, a je višje delovno in socialno sodišče s sodbo aprila 2020 odločilo, da je izredna odpoved nezakonita, in jo razveljavilo. Sakača bi tako morali v policiji že sprejeti nazaj na delo, pa tega še niso storili, saj mu pristojna služba notranjega ministrstva še ni dala dovoljenja za dostop do tajnih podatkov.

V kazenskem postopku je sodišče obsodilo vseh pet vpletenih v afero. Po prepričanju sodišča sta tako Petrovič kot Marguč pomagala pri kaznivem dejanju sprejemanja koristi za nezakonito posredovanje. Sakač in Kadirić sta storila kaznivo dejanje sprejemanja koristi za nezakonito posredovanje. Najvišjo kazen je dobil novomeški sindikalist Raj, ki ga je sodišče zaradi dajanja daril za nezakonito posredovanje obsodilo na 14 mesecev pogojne kazni s preizkusno dobo dveh let in 2400 evrov denarne kazni, drugo najvišjo kazen je sodišče izreklo Sakaču - leto pogojne z dvema letoma preizkusne dobe in 2250 evrov kazni, Marguča so obsodili na deset mesecev pogojne kazni z dveletno preizkusno dobo in 2000 evrov denarne kazni, Petrovič in Kadirić pa sta bila obsojena na osem mesecev pogojne kazni z dveletno preizkusno dobo in vsak na 1500 evrov denarne kazni.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta