Policijska uprava Novo mesto je včeraj opravila več hišnih preiskav zaradi sumov gospodarske kriminalitete oziroma davčne utaje, med drugim pri uvozu avtomobilov višjega cenovnega razreda. Hišne preiskave so potekale na območju policijskih uprav Novo mesto, Ljubljana, Kranj, Celje in Nova Gorica.
Kot so sporočili z novomeške policijske uprave, je šlo za 49 hišnih preiskav, v kateri so policisti zasegli dokazno gradivo in zbirali obvestila. Istočasno so se izvajale operativne aktivnosti na podlagi odredb sodišča v tujini, je še v imenu novomeške policijske uprave sporočila njihova tiskovna predstavnica Alenka Drenik. V aktivnostih je sodelovalo več kot 130 kriminalistov in policistov, v skladu z zakonom o kazenskem postopku pa je bilo pridržanih osem osumljenih oseb, so sporočili novomeški policisti. Predkazenski postopek sicer usmerja specializirano državno tožilstvo, policija pa sodeluje z drugimi pristojnimi nadzornimi organi (Furs) in tujimi varnostnimi organi. "Za kaznivo dejanje davčne zatajitve je predvidena zaporna kazen od enega leta do osmih let, če je dejanje storjeno v hudodelski združbi, pa od treh do dvanajst let," zakon še citirajo policisti, več podrobnosti pa da v interesu preiskave ne morejo podati, še pravijo.
Šlo naj bi za trgovanje z dragimi avtomobili
Po poročanju spletnega portala Siol je med osumljenimi 15 oseb, od tega 13 fizičnih in dve pravni osebi. Med osumljenimi naj bi bil tudi Rok Furlan, vplivni ljubljanski poslovnež, ki je bil glavni dobavitelj betona pri gradnji športnega kompleksa Stožice. Furlana so zaradi Stožic preiskovali davčni inšpektorji. Ugotovili so večmilijonsko razliko med dohodki, ki jih je Furlan uradno napovedal v letih od 2005 od 2008, ter njegovo zasebno porabo in premoženjem v istem obdobju. Še preden bi mu Finančna uprava RS (Furs) lahko zamrznila (in nato odvzela) premoženje, ga je Furlan prenesel na varno. Številna podjetja, stanovanja v prestolnici in drugo premoženje je prepisal na prijateljska podjetja, katerih lastništvo se izgubi v davčnih oazah, poroča Siol. Sicer pa naj bi bila policija Furlana v preteklosti že najmanj devetkrat obravnavala. V sedmih do zdaj končanih postopkih je primer bodisi zastaral ali pa so tožilci odstopili od pregona, je v preteklosti poročal portal Pod črto.
Proti njemu pa trenutno poteka sojenje v Kopru zaradi utaje 634.443 evrov davka na dodano vrednost pri uvozu sedmih luksuznih plovil v Slovenijo, ki je lani postala pravnomočna. Obtoženi naj bi bil davek utajili z uvozom sedmih motornih plovil, vrednih od dobrih 300.000 evrov do slabih 900.000 evrov. Na koncu so lastniki plovil, ki so jim obtoženi omogočili izognitev plačila DDV, postali sorodniki nekaterih izmed obtoženih - med drugimi tudi oče Roka Furlana, Igor Furlan, nekdanji diplomat.