Po tragičnem požaru v jeseniški bolnišnici: Uveden nadzor o požarni varnosti

Delo v jeseniški bolnišnici se vrača v stare tirnice, so pa včeraj odpovedali nekatere nenujne operacije. Podrobnejše okoliščine nastanka požara policija še ugotavlja

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Preiskovalci še ugotavljajo podrobnosti v zvezi s požarom.
Robert Balen

Po torkovem požaru v Splošni bolnišnici Jesenice, v katerem sta umrla dva bolnika, so uvedli interni nadzor nad upoštevanjem predpisov glede požarne varnosti, je včeraj povedal direktor bolnišnice Janez Poklukar. Kriminalistična preiskava včeraj še ni bila ni zaključena, zato tudi še niso znane vse podrobnosti o nastanku požara. Po neuradnih podatkih pa naj bi bil ogenj zanetil eden od pacientov.
Direktor Poklukar je sicer poudaril, de je za požarno varnost v bolnišnici poskrbljeno skladno s predpisi, uvedeni interni nadzor pa bo pokazal, ali so bili upoštevani vsi predpisi in pravila. Ob požaru se je pravočasno sprožil sistem za javljanje, bolnišnica pa nima škropilnega sistema. V bolnišnici imajo tudi vaje evakuacije, vendar po besedah Poklukarja "nobena vaja ni tako resnična, kot je sam dogodek".

Odpovedane nenujne operacije

​Delo v bolnišnici se je včeraj počasi vračalo v vsakodnevne tirnice, zaprt pa ostaja oddelek za zdravstveno nego, kjer je zagorelo in trenutno še poteka kriminalistična preiskava. Zaradi čiščenja po širitvi dima v porodni blok je zaprt tudi ta. V kranjsko porodnišnico so premestili eno porodnico, pomoči drugih zavodov pa niso potrebovali, so še sporočili iz jeseniške bolnišnice. Nujne porode bodo izvajali v nadomestnih prostorih, porodnice pa naprošajo, da se do odprtja porodnega bloka, če je le mogoče, na porod odpravijo v kranjsko porodnišnico. Urgentni center bolnišnice in specialistične ambulante delajo normalno, obiski pa so omejeni zaradi gripe in povečanega števila drugih virusnih obolenj.
Nekoliko je okrnjen tudi kirurški program. Odpovedali so nenujne operacije, ki so bile napovedane za včeraj, so pa vse nujne operacije izvedli v operacijskih sobah, ki nimajo istega prezračevalnega sistema kot deli bolnišnice, ki so vezani na trakt, v katerem je bil nastal požar.
Poveljnik operativne gasilske enote v Gasilsko-reševalni službi Jesenice Robert Kejžar je povedal, da gasilci pri evakuaciji niso sodelovali, saj so za to poskrbeli že zaposleni v bolnišnici. Ti so z zapiranjem vrat tudi poskrbeli, da ni zagorelo v tretjem nadstropju bolnišnice na enem od oddelkov. Umrla sta dva pacienta, ki sta bila na oddelku, poleg njiju pa je bil huje ranjen še tretji pacient.
Kejžar je pozval radovedneže, naj v podobnih situacijah ne bodo v napoto interventnim službam, ki hitijo na pomoč. Velikokrat marsikdo v lovu za dobro fotografijo ne razmišlja o tem, da s tem ogroža kakovost reševanja, je bil še kritičen.

O ravnanju z dementnimi bolniki

Ker so se pojavile informacije, da je zagorelo v sobi, v kateri sta ležala bolnika z demenco - teh sicer tudi včeraj ni nihče potrdil -, smo na zdravniško zbornico naslovili vprašanje o tem, kako ravnati z bolniki, da ti ne bi ogrožali sebe in drugih. Na vprašanje, ali obstajajo navodila o tem, so odgovorili: "Taka navodila bi moralo izdati ministrstvo za zdravje. Po nekaterih informacijah naj bi bila izdana leta 2011." Dodali so, da se v zvezi s tem vprašanjem na zbornico doslej "ni obrnila bolnišnica, temveč prof. dr. Zvezdan Pirtošek, ki je predlagal projekt Dementnim in starejšim prijazna bolnišnica. Projekt smo podprli. Zanj smo se odločili, da bi na ta način olajšali bivanje v bolnišnicah pacientom, še posebno tistim, ki se zaradi starostnih sprememb teže prilagajajo na drugo, to je bolnišnično okolje oziroma se v njem ne znajdejo. Sklep o delovanju delovne skupine je bil na Izvršilnem odboru Zdravniške zbornice Slovenije sprejet 17. januarja letos, zato o rezultatih delovne skupine še ne moremo govoriti. Upamo pa, da bodo naš projekt podprli na ministrstvu za zdravje, Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije in Nacionalnem inštitutu za javno zdravje," so še zapisali.
Na ministrstvu za zdravje v zvezi z navodili pojasnjujejo, da je "razširjeni strokovni kolegij za psihiatrijo sprejel Smernice za obravnavo pacientov z demenco, ki jih je leta 2013 izdalo Združenje psihiatrov pri Slovenskem zdravniškem društvu. Smernice so oblikovali kot pomoč zdravnikom pri obravnavi bolnikov z demenco. Vendar te smernice ne ustrezajo več sodobnim standardom, zato je bil oktobra lani na ministrstvu za zdravje organiziran sestanek razširjenega strokovnega kolegija za nevrologijo, razširjenega strokovnega kolegija za družinsko medicino, razširjenega strokovnega kolegija za področje socialnega dela v zdravstveni dejavnosti in nevladne organizacije Spominčica - Alzheimer Slovenija, kjer smo soglasno sprejeli odločitev, da se bo imenovala delovna skupina za posodobitve in poenotenje slovenskih kliničnih smernic za obvladovanje demence."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta