Policista zaradi prostitutk v klubu Tropicana skoraj ob službo

Vesna Lovrec Vesna Lovrec
02.08.2021 05:00
Po marčevskem razkritju afere, da se je v bordelu v Šentilju kar devet let odvijala trgovina z ljudmi, sta v postopku pristala še dva iz policijskih vrst. Junija sta prejela izredno odpoved, nakar se je zgodil preobrat.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Klub Tropicana je bil v času epidemije uradno zaprt, za uporabnike spolnih storitev pa se ni nič spremenilo.
Andrej Petelinšek

Trinajst hišnih preiskav, pet aretacij, zaseg gotovine, na kupe dokumentov in elektronskih naprav je bil marca letos rezultat dolgoletne akcije kriminalistične policije, ki je od leta 2016 preiskovala sumljivo dogajanje v nočnem klubu Tropicana v Šentilju. Zaradi domnevne vpletenosti v trgovino z ljudmi, ki se je v nočnem klubu odvijala že od leta 2012, so morali v policijsko pridržanje lastnik kluba in dolgoletni občinski svetnik SDS Bojan Belna, Samo Robar, Leonardo Kozar, najemnik kluba Zlatko Župec in njegova žena Milka Elizabeth Acevedo Parra, a so bili vsi kmalu na prostosti. Zoper peterico zdaj na okrožnem sodišču v Mariboru poteka sodna preiskava, primer pa je zanimiv tudi zato, ker sta v povezavi z afero Tropicana tri mesece po njenem razkritju dva mariborska policista morala sleči uniformo.

Bila sta na fantovščini, posnela ju je kamera

Da se bo moral zaradi "poznanstva" z najemnikom lokala v notranjevarnostnem postopku zagovarjati policist A. U., ki je delal na policijski postaji za izravnalne ukrepe, smo v Večeru napovedali prvi. V policiji so namreč posumili, da je uniformiranec najemnika lokala, v katerem se je odvijala prostitucija, obveščal o napovedanih racijah v nočnem klubu. Preiskovalci so med tajnim opazovanjem zoper osumljene prestregli tri sumljive kontakte A. U. z Zlatkom Župcem. Prvič 13. junija 2019 pred klubom Tropicana, kamor se je policist pripeljal v nočnih urah, se pri vhodu rokoval z Župcem in vstopil v klub, se tam zadržal kakšne pol ure, nato pa v spremstvu Župca lokal zapustil. Drugič so tajni delavci A. U. s šefom nočnega kluba prestregli 6. julija 2019. Tudi takrat pred lokalom, kjer sta nekaj pred enajsto uro zvečer komunicirala zgolj eno minuto, a so preiskovalci prepričani, da je policist domnevnega organizatorja trgovine z ljudmi opozoril, da lahko to noč pričakuje kontrolo v klubu. Župec, ki so mu kriminalisti takrat že prisluškovali, je namreč takoj po odhodu A. U. poklical varnostnika v klubu in ga posvaril, da bo morda še isto noč prišla policijska kontrola, saj je izvedel, da policija načrtuje kontrolo klubov ali pekarn. Tretji sumljivi kontakt policista s šefom lokala so preiskovalci prestregli v noči na 9. november 2019, in to samo 15 minut preden je bil v nočnem klubu v Šentilju po navodilih komandirja policijske postaje za izravnalne ukrepe Maribor opravljen nadzor. Policijska racija to noč ni pokazala nič sumljivega, niti zlorabe prostitucije niti dela na črno, a v policiji ne izključujejo, da so k tako na videz nedolžni sliki v klubu prispevala prav opozorila A. U. Dodatno ga je "potopil" štiri leta star posnetek, ki so ga kriminalisti marca letos zasegli pri hišni preiskavi v klubu v Šentilju. Posnetek je razkril, da se je policist že 9. aprila 2017 dobro zavedal, kakšna dejavnost se odvija v klubu, saj ga je kamera ujela, ko je v družbi prijateljev, ki so praznovali fantovščino, tudi on na odru otipaval golo žensko. A. U. v tej družbi ni bil edini policist. Kriminalisti so med preverjanjem posnetka prepoznali tudi policista M. T. s policijske postaje Šentilj, ki ga je kamera posnela med petminutnim spolnim aktom z žensko iz kluba.

V sklepni akciji so morali policisti v klub vstopiti na silo.
Igor Napast

​Ker niti A. U. niti M. T. policiji nista naznanila, kaj se pod vodenjem Zlatka Župca dogaja v nočnem klubu v Šentilju, sta v začetku letošnjega junija prejela izredno odpoved pogodbe o zaposlitvi. Generalni direktor policije Anton Olaj jima je v odpovedi poleg hujše kršitve kodeksa etike javnih uslužbencev očital še nekaj spodrsljajev, ki izpolnjujejo vse znake kaznivih dejanj zlorabe uradnega položaja in jemanje podkupnine. Zlorabo položaja zato, ker policista Župčevih ravnanj nista naznanila policiji, jemanje podkupnine pa zato, ker niti njima niti njunim prijateljem na fantovščini ni bilo treba plačati za spolne storitve, kar si v policiji razlagajo, da ju je šef lokala s to gesto nagradil za njun molk.

Po suspenzu in zagovoru preobrat

Policista sta pristala v suspenzu in bila 21. junija povabljena na zagovor. Oba sta za zastopanje pooblastila odvetnika Saša Petka in zatrdila, da s svojimi ravnanji nikoli nista kršila pogodbenih obveznosti, kaj šele, da bi z njimi izpolnila znake očitanih kaznivih dejanj. Kot smo izvedeli neuradno, sta se v svojem zagovoru med drugim sklicevala na to, da je bil sporni posnetek v nočnem klubu, kamor sta prišla skupaj s prijatelji na fantovščino, pridobljen s kršitvijo ustavno zagotovljenih človekovih pravic, saj nista bila seznanjena, da so prostori nočnega kluba pod videonadzorom. Policista sklepata, da jima je Župec pred več kot štirimi leti z vklopljeno kamero nastavil past in da je posnetek nastal z namenom, da bi ga v morebitnem kasnejšem postopku lahko uporabil za maščevanje in izsiljevanje. Na Policijski upravi Maribor smo preverili, kako daleč je odpoved zoper policista, in izvedeli za preobrat. "Na podlagi uvedenega notranjevarnostnega postopka in zbiranja dodatnih obvestil je bila po preučitvi izsledkov sprejeta odločitev generalnega direktorja policije, da se postopek izredne odpovedi pogodbe o zaposlitvi ustavi in uvede disciplinski postopek zaradi suma hujše disciplinske kršitve," je pojasnil tiskovni predstavnik mariborske policijske uprave Miran Šadl. S čim sta policista prepričala vodstvo policije, da si je direktor Anton Olaj premislil in jima izredno odpoved preklical, Šadl Večeru ni razkril. Zapisal je, da dodatnih informacij ne more posredovati, ker postopki še tečejo, viri blizu policije pa so neuradno potrdili, da očitki zoper policista ostajajo enaki, le sankcija zanju bo bistveno nižja, kot se je zdelo na začetku. Namesto izgube službe jima tako zdaj grozi le, da bosta morala policiji vrniti 30 odstotkov plače za obdobje, v katerem sta zagrešila omenjene kršitve. Policista sta se medtem že vrnila nazaj v službo, ki pa je ne opravljata na starem delovnem mestu, saj sta bila oba premeščena na drugo policijsko postajo. Grozi jima še uvedba kazenskega postopka, kar pa je v rokah specializiranega tožilstva oziroma tamkajšnjega posebnega oddelka za preiskovanje in pregon uradnih oseb.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta