Pozor, v zadnjih dveh tednih na spletu spet tako imenovane direktorske prevare

ČK
10.09.2019 19:29

Policisti so na območju policijskih uprav Kranj, Ljubljana, Maribor, Nova Gorica obravnavali več "direktorskih" spletnih goljufij, ki so povzročile skupno nad 300.000 evrov škode.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Shutterstock

Spet so na delu spletni goljufi, opozarja kriminalistična policija. Gre ponovno za tako imenovane direktorske prevare, ko goljufi kot da v imenu direktorja običajno računovodstvu družb pošiljajo elektronska sporočila z navodili za nakazilo več deset tisoč evrov na transakcijski račun v tujini. Gre za lažna sporočila, zato ne nasedajte goljufom, opozarja policija.
V zadnjih dveh tednih so policisti na območju policijskih uprav Kranj, Ljubljana, Maribor, Nova Gorica obravnavali več "direktorskih" spletnih goljufij, ki so povzročile skupno nad 300.000 evrov škode.
Kako se goljufija zgodi? Storilci prek javno dostopnih podatkov na spletu poiščejo družbo ali  organizacijo, nato pa najpogosteje na elektronski predal tajništva ali računovodstva pošljejo lažno sporočilo. Predstavijo se kot direktorji družb tarč, prejemnika pošte pa skušajo prepričati, da opravi  nakazilo denarja na določen transakcijski račun v tujini. Prosijo za preverjanje trenutnega stanja finančnih sredstev na računu družbe in možnosti takojšnjega plačila ter posredujejo vse potrebne podatke prejemnika nakazila. Največkrat gre za transakcijski račun fizične ali pravne osebe v Veliki Britaniji in Španiji. Imetniki bančnih računov so tako imenovane denarne mule, ki nakazani znesek praviloma takoj dvignejo in ga po drugi denarni poti, običajno z nakazilom prek plačilnega sistema  Western Union, prenakažejo goljufom, določen znesek pa obdržijo kot provizijo. Ker ti plačilni sistemi ne omogočajo popolnega sledenja transakcijam, je lahko na ta način sled za denarjem izgubljena.
Policija svetuje, da preverite sumljivi elektronski naslov pošiljatelja, običajno podoben direktorjevemu. Storilci elektronsko sporočilo  priredijo tako, da se v glavi sporočila izpišeta pravo direktorjevo ime in priimek, pri ogledu zaglavja (podrobnosti o pošiljatelju) pa je razviden elektronski naslov, ki v resnici ni direktorjev, ampak  lažen, običajno pa vsebuje besede (domene) mobile-cable.com, naver.com, zoho.eu, aol.com, aol.de. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta