Finalu kazenskega procesa, v katerem je pristal zaradi neumornega zalezovanja nekdanje intimne prijateljice iz Slovenske Bistrice, je predsednik mariborskega delovnega sodišča Stanko Omerzu danes posvetil debele štiri ure. Očitke tožilstva odločno zanika od vsega začetka. Dve leti, kolikor je trajalo sojenje, se je branil, da je žrtev oškodovanke, ki mu je dokaze podtaknila iz maščevanja, da bi mu uničila kariero sodnika in njegovo družinsko življenje. Kaj vse je povedal v štiri ure dolgi zaključni besedi, ni znano, ker je sodnica Karmen Krajnc zaradi varovanja zasebnega življenja obdolženega in oškodovanke ta del postopka zaprla za javnost. Sklepno govorjenje, zakaj bi ga morala sodnica oprostiti, je Omerzuja vidno izželo. Ko je prišel iz sodne dvorane, na sodišču ni zdržal niti minute več, zato mu je Krajnčeva sodbo izrekla v njegovi odsotnosti.
Sedemkrat terjal izločitev sodnice
Sojenje Stanku Omerzuju so zaznamovale številne prekinitve. Sodišče je v dveh letih razpisalo več kot 50 narokov, izpeljalo jih je le polovico, saj so zaradi spretnih pravnih manevrov obrambe odpadali eden za drugim. Ne le z izogibanjem sodišču in vlaganjem številnih pravnih sredstev, na sojenju se je zatikalo tudi zaradi poskusov diskreditacije sodnice Karmen Krajnc. Njeno izločitev je obramba terjala sedemkrat. Tudi ovadila jo je. Zaradi očitnega zavlačevanja postopka in izogibanja sodišču je Omerzu pristal v suspenzu, a disciplinska komisija ni prepoznala kršitev, zato se je lahko vrnil v službo. Še naprej jo bo lahko opravljal tudi po današnji nepravnomočni obsodilni sodbi. Spomnimo še, da neopaženo ni ostalo tudi njegovo laganje, da ni imel nič z zaposlitvijo hčere priče, ki je bila najprej tesna prijateljica oškodovanke, potem pa ji je obrnila hrbet in branila sodnika. Ministrica za pravosodje Andreja Katič je namreč sodnika prijavila Komisiji za preprečevanje korupcije in dala tudi pobudo za nadzor na inšpektorat za javni sektor.
Prasica si in kot prasica boš končala
"Obdolženi Stanko Omerzu je kriv, ker je T. K. med 31. avgustom in 7. decembrom 2016 s ponavljajočim se in silnim prizadevanjem vzpostavitve neposrednega stika z njo in stika preko elektronskih komunikacijskih sredstev zalezoval in s tem pri njej povzročil prestrašenost in ogroženost," je odločila sodnica in iz izreka sodbe prebrala vsebino več deset sporočil, ki jih je sodnik Slovenjebistričanki po tem, ko je prekinila razmerja z njim, pošiljal dan za dnem. Zadnjega avgusta 2016 ji je sporočil: "Če me nočeš objeti živega, me objemi mrtvega." Naslednji dan jo je vabil na kolesarjenje, nato ji je dnevno napisal tudi po osem sporočil, naj se mu javi na telefon. Klical jo je v službo, privoščil si je celo, da je na sestanek poklical njeno delodajalko. Ko niti s tem ni dosegel nič, so na oškodovankin telefon pričela prihajati grozilna sporočila. Na dan, preden ga je kazensko ovadila, je v službo prejela klic, naj spakira iz Slovenije, sicer jo bodo Albanci odnesli v krsti. Zadnjega novembra je bila deležna naslednje žaljivke: "Ti si staro odsluženo kljuse, nisi več za nobeno rabo." Sodnica je v izreku sodbe prebrala tudi sporočilo: "Prasica si bila, si in kot prasica boš tudi končala." Kaj so ključni razlogi za obsodilno sodbo, pa pred novinarji ni pojasnila, ker je bila zaradi preobčutljive vsebine dokazov primorana tudi obrazložitev sodbe označiti kot tajno.
Računa na uspeh pri višjih sodnikih
Poročali smo že, da je tožilka Ivanka Slana za višjega sodnika Omerzuja terjala pogojno kazen šest mesecev zapora s preizkusno dobo dveh let. Sodnica Krajnčeva je temu sledila, hkrati pa pokazala še več strogosti. Poleg pogojne obsodilne sodbe je namreč stanovskemu kolegu za obdobje dveh let izrekla še varnosti ukrep prepovedi približevanja in komuniciranja z oškodovanko. Kar pomeni, da se Omerzu nekdanji ljubici ne sme približati na razdaljo, manjšo od sto metrov, prepovedano se mu je gibati v neposredni bližini njenega doma, prihajati ne sme niti blizu doma starostnikov, kjer je Slovenjebistričanka zaposlena. Prepovedala mu je vsakršno navezovanje stikov z njo, neposredno ali posredno. Če bi obdolženi to prekršil, bo pogojna obsodba preklicana, sodnik pa bo moral za rešetke. Sodba za Omerzuja ni pravnomočna, njegov zagovornik Velimir Cugmas pa je že napovedal, da se bo zoper prvostopenjsko odločitev pritožil. "Bistvene kršitve določb postopka so tako očitne, da bo ta napaka sanirana, višji sodniki bodo ob reševanju pritožbe izdali zavrnilno sodbo," je odvetnik prepričan o zmagi na drugi stopnji.