Na okrajnem sodišču v Mariboru se je danes nadaljevalo sojenje Marjeti Kristofič Jamnik, nekdanji vodji kabineta bivšega mariborskega župana Andreja Fištravca, in Martinu Korošcu, nekdanjemu direktorju marketinškega podjetja Oranža. Tožilstvo Kristofičevi očita, da je kot javna uslužbenka in vodja javnega naročila Korošcu pridobila nepremoženjsko korist, ker pri naročilu brošure Invest in Maribor, ta je občino stala 7100 evrov, ni preverila cen pri najmanj treh ponudnikih oziroma je dve dražji ponudbi s pomočjo Korošca pridobila naknadno, Korošcu pa pomoč pri zlorabi uradnega položaja. Za oboje je zagrožena zaporna kazen do enega leta.
Niti Kristofičeva niti Korošec krivde ne priznavata, je pa Kristofičeva na aprilski obravnavi izpovedala, da ji je izdelavo brošure predlagala občinska skupina za gospodarstvo, v kateri so sedeli Zvone Es, Iztok Dovečar, Igor Kos in vplivni županov svetovalec Marko Kovačič. Kontakt Korošca ji je po njenih besedah posredoval Kovačič, drugo konkurenčno ponudbo (Vsenet marketing, op. p.) je pridobila samoiniciativno, kdo ji je dal kontakt tretjega podjetja - gre za AP Invent Darka Kropfa, s katerim je Korošec poslovno sodeloval -, pa se ne spomni, "zagotovo pa to ni bil Korošec".
Dali ponudbo, nato nanjo pozabili
In prav omenjeni so danes nastopili kot priče. Goran Krajačić iz podjetja Vsenet marketing je povedal, da je Korošca sicer poznal, a se o ponudbi z njim nikakor ni dogovarjal. Svojo ponudbo za izdelavo brošure naj bi bil Vsenet občini dal na pobudo Kristofičeve, pri čemer so si obetali, da bodo posel tudi pridobili. Po oddaji ponudbe jih, tako Krajačić, iz občine ni kontaktiral nihče več, zato je sodnico Karmen Krajnc zanimalo, kako to, da se na koncu sploh niso pozanimali, zakaj posla niso dobili. "Postopkov ne poznam, pričakoval sem, da nas bodo obvestili," je izpovedal Krajačić.
Komunikacija v glavnem ustna
Da je Korošca "pripeljal" Kovačič, je izpovedal tudi Zvonko Es, ki je potrdil, da je prav skupina za gospodarstvo bila tista, ki je dala pobudo za izdelavo brošure: "Za tuje gospodarstvenike, razen brošure o Pohorju, nismo imeli ničesar, zato smo to nujno potrebovali. Mi smo svoje opravili, zbrali vse podatke, sicer pa vloge vseh drugih sodelujočih nisem poznal. Vse skupaj je koordiniral Kovačič, ki nam je bil predstavljen kot podaljšana roka župana Fištravca. On je pripeljal Korošca, kako, pa ne vem." Es je tudi precej slikovito opisal tedanje stanje na občini: "Vladal je kaos, zato sem tam ostal le tri mesece, v takem okolju se ni dalo delati. Kovačič nam je nalagal kar neko delo, nihče ni vedel, kaj kdo dela. Večinoma je z nami komuniciral ustno, zelo redko smo dobili kaj v pisni obliki. Tudi zapisniki so se vodili zelo redko." Es je ob tem povedal še, da se ne spomni, da bi pri pogovorih o oblikovanju brošure sodelovali družbi Vsenet marketing in AP Invest, ampak le Oranža.
Precej manj je o sodelovanju oblikovalcev vedel povedati Dovečar. Kot je povedal, je sodeloval le na prvem sestanku, vso dokumentacijo v zvezi z brošuro pa je predal Kristofičevi in Kovačiču: "On je bil glavni, imel je 100-odstotno podporo Fištravca, v njegovem imenu je lahko odločal o vsem."
Kot priča je na predlog Koroščeve obrambe nastopil tudi Klemen Trupej. Obramba si je obetala, da bo omajal verodostojnost Darka Kropfa iz družbe AP Invent, ki je obdolžena ovadil, a je bilo Trupejevo pričanje zelo zmedeno. Izkazalo se je namreč, da mu sploh ni jasno, zaradi katerega primera je bil povabljen na sodišče.
Sojenje se bo z zaslišanjem novih prič nadaljevalo 20. junija.