Fotografija je simbolična.
Poleg njega so zaradi suma storitve kaznivega dejanja overitve lažne vsebine ovadili še štiri druge ljudi, za katere se je prijeti cepil. Osumljeni prihajajo z območja Gorenjske in Ljubljane.
Policisti so ugotovili, da se je prvoosumljeni v različnih terminih na cepilnem mestu identificiral v imenu ostalih štirih osumljencev in v njihovem imenu prejel cepivo. Za tri soosumljene je prejel po en odmerek in se naročil še za drugi odmerek, za četrtega pa je prejel že dva odmerka cepiva. Na ta način je zaradi pridobivanja covidnega potrdila pristojni zdravstveni organ spravil v zmoto. Sicer je dva odmerka prejel tudi v svojem imenu.
Policisti so prijetega pridržali, nato pa so ga pretekli teden privedli pred sodnika, ki je zanj odredil pripor. Za prejeta cepiva je prejel nizko plačilo, četverica pa je za svojo korist izrabila njegovo stisko in osebne okoliščine in ga kljub možnim posledicam za njegovo zdravje napeljala k omenjenemu dejanju, so zapisali na PU Kranj.
Za omenjeno kaznivo dejanje je predvidena tudi triletna zaporna kazen.
Razveljavili potrdilo
Vodja sektorja kriminalistične policije na Policijski upravi Kranj Primož Donoša je pojasnil, da je vseh pet oseb osumljenih storitve istega kaznivega dejanja, torej overitve lažne vsebine.
Prvoosumljeni je moški, slovenski državljan. Prav tako so slovenski državljani ostali štirje osumljenci, ki so stari med 30 in 50 let. Ob tem je dodal, da je bilo covidno potrdilo za tistega, ki naj bi lažno prejel dva odmerka, tudi že razveljavljeno.
"Po do sedaj zbranih podatkih, na Gorenjskem definitivno, mislim pa da tudi v Sloveniji, tovrstnega primera še nismo obravnavali," je o preiskavi izpostavil Donoša. Pojasnil je, da so preiskavo zaključili prejšnji teden in zadevo s kazensko ovadbo odstopili okrožnemu tožilstvu.
Samega poteka preiskave ni mogel razkriti, je pa povedal, da je kriminalistična preiskava stekla po pridobljenem podatku o domnevni manipulaciji s cepljeni. Pri preiskavi je policija sodelovala tudi s cepilnim centrom, kjer se je osumljenec vsakič cepil in kjer so mu preprečili prejem osmega odmerka, na katerega je bil že pripravljen.
Pri preiskavi sodeloval ZD Kranj
Direktorica Zdravstvenega doma Kranj, ki izvaja cepljenja v kranjski vojašnici, Lilijana Gantar Žura je povedala, da so pri preiskavi sodelovali na tistih področjih, kjer je policija od njih to pričakovala.
Pojasnila je, da na cepilnem mestu pregledujejo osebne dokumente in zdravstvene kartice. Zagotovila je, da so pri tem striktni, da pa se je morda takrat, ko je bila v cepilnem centru velika gneča, zaradi želje po pohitritvi postopkov morda kaj spregledalo.
Kot je izpostavila, sama osebno ne obsoja človeka, ki se je cepil, saj je dejanja najbrž storil v stiski. Obsoja pa tiste, ki so njegovo stisko izrabili, in ti bi morali po njenem mnenju biti deležni višje kazni.
Na vprašanje, kakšna je nevarnost tega, da nekdo v kratkem času prejme kar sedem odmerkov cepiva, pa je odgovorila, da sama ni strokovnjakinja za cepiva, da pa verjetno obstajajo standardi in normativi, zato se cepi le dvakrat in nato še s tretjim, poživitvenim odmerkom.
Minister za zdravje Janez Poklukar je ob obisku ZD Postojna primer označil za popolnoma nesprejemljivega. "Želim si, da inštitucije, ki obravnavajo take primere, opravijo kvalitetno delo in skladno s pooblastili, ki jih imajo, stvar sanirajo, ali izrečejo ukrepe, ki so potrebni," je poudaril. Ob tem je prebivalce pozval k odgovornemu ravnanju.