Razvpiti predsednik mariborskega delovnega sodišča ni več v suspenzu

Vesna Lovrec Vesna Lovrec
02.06.2019 21:26

Po letu premora je mariborskemu okrajnemu sodišču končno uspelo zagnati ponovni pričetek sojenja zoper predsednika mariborskega delovnega sodišča Stanka Omerzuja, ki se mora zagovarjati zaradi zalezovanje nekdanje intimne prijateljice.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Stanko Omerzu je sodnico prosil, da bi junijske obravnave preložila, ker ima že kupljeno letalsko vozovnico za strokovno usposabljanje na Poljskem, a mu ni ugodila.
Vesna Lovrec

Razvpiti predsednik mariborskega delovnega sodišča Stanko Omerzu od 17. maja ni več v suspenzu. Disciplinski senat pri sodnem svetu ga je oprostil vsega, kar mu je očitala disciplinska tožilka. Ta je postopek proti njemu sprožila zaradi neobičajnih potez, ki si jih je privoščil v kazenskem postopku, kjer mu sodijo zaradi neumornega zalezovanja nekdanje intimne prijateljice. A kot rečeno, disciplinski senat za razliko od mnogih drugih v pravosodju v manevrih predsednika mariborskega delovnega sodišča ni videl nič spornega. Omerzu tako znova hodi v službo, v petek pa je po letu premora končno spet sedel tudi na zatožno klop.

Novi poskusi zavlačevanja

Vsi, ki so ob Omerzujevem prihodu na kazensko sodišče pomislili, da je obupal v iskanju razlogov, s katerimi bi sodnici Karmen Krajnc onemogočil razpis glavne obravnave, so se zmotili. Njegov odvetnik Velimir Cugmas je že dober teden pred pričetkom sojenja ponovno predlagal, da Omerzuju ne bi sodili v Mariboru. Ker je odločanje o prenosu pristojnosti v domeni vrhovnega sodišča, je najbrž računal, da bo Krajnčeva obravnavo preložila. A je ni. Cugmasovega predloga sploh ni posredovala vrhovnemu sodišču, zavrgla ga je sama in poudarila, da se zoper sklep ni mogoče pritožiti. "Vrhovno sodišče je o predlogu za prenos pristojnosti že odločalo. Ker je to že tretji takšen predlog v kratkem časovnem zaporedju, je očitno, da gre za zlorabo procesnih pravic z namenom zavlačevanja kazenskega postopka," je razložila svojo odločitev, v nadaljevanju pa pokazala še več ostrine in odvetnika zaradi po njenem očitnega zavlačevanja postopka (nepravnomočno) kaznovala s 500 evri.
Predlog za prenos pristojnosti ni bilo edino, zaradi česar je obramba pričakovala preložitev sojenja. Omerzu je pričetek sojenja poskušal zadržati s pritožbo na višje sodišče, v kateri je zatrjeval, da Krajnčeva ni imela prav, ko je predlog obrambe za izločitev dokazov zavrnila kot prepozen. Čeprav so višji sodniki pritožbi ugodili in sklep Krajnčeve razveljavili, obdolženi sodnik ni pokazal zadovoljstva. Zmotila ga je hitrost višjih sodnikov. "To se mi zdi sila neobičajno. Moja pritožba zoper zavrženje sklepa je na sodišče prišla 27. maja. Iz sklepa višjega sodišča pa je razbrati, da je bila odločitev sprejeta 30. maja. Vsak, ki se malo spozna, ve, da se v drugih zadevah ne odloči tako hitro, niti trije dnevi niso pretekli," je ugotavljal Omerzu.

"Menda me nimate za bedaka"

Krajnčevo pa hitrost višjih sodnikov ni motila, saj je končno dobila podlago za ponovni pričetek sojenja Omerzuju, ki ga tožilstvo preganja zaradi zalezovanja ženske iz Slovenske Bistrice. Potem ko je ženska prenehala intimno prijateljevati z njim, je domnevno ni hotel pustiti pri miru. Od 21. avgusta do 7. decembra 2016 jo je klical po telefonu, ji pošiljal rože, nenapovedano se je pojavil celo pred vrati njenega stanovanja in ji s svoje ter z različnih njej neznanih telefonskih številk pošiljal SMS-sporočila, o obdolženem zatrjuje tožilka Ivanka Slana. On pa se očitkov otepa z diskreditacijo oškodovanke, češ da mu je vse obremenilne dokaze podtaknila. V petkovem dolgem zagovoru jo je blatil podobno kot lani in zatrjeval, da ga hoče zasebno in službeno očrniti samo zato, ker ni pristal na predlog, da bi odplačeval njen kredit za stanovanje. Poročali smo, da sodnik Slovenjebistričanke domnevno ni prenehal nadlegovati niti po tem, ko je bil že globoko v kazenskem postopku. Rože ji je domnevno pošiljal še junija lani, nazadnje jih je ženska prejela dan pred rojstnim dnevom. Geste ni razumela kot kompliment neznanca, pač pa kot ponovno grožnjo, pritisk in izsiljevanje, zato je zadevo prijavila policiji. In ta je ugotovila, da je šopek res poslal Omerzu, ki je v cvetličarni za rože plačal vnaprej in se predstavil z lažnim imenom.
Ko je sodnica Omerzuja v petek soočila z dokazom, da je policija opravila prepoznavo in da sta priči v cvetličarni potrdili, da je šopek za Slovenjebistričanko naročil on, tega ni hotel priznati. "Menda me nimate za bedaka, da bom nekomu pošiljal rože na domač naslov," je vztrajal v zanikanju.
Sojenje se nadaljuje v četrtek.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta