Na dvorišču sodne stavbe v Tavčarjevi ulici v Ljubljani je bila včeraj pred ljubljansko okrožno sodnico pravdnega oddelka Boženo Novak opravljena rekonstrukcija dogodka, katerega žrtev je bil 79-letni Belokranjec Miroslav Moravec. 10. maja 2019 okoli 12. ure so ga ilegalni prebežniki v domačem vinogradu ugrabili in strpali v prtljažnik njegovega avtomobila znamke Ford C-Max ter ga po nekaj urah vožnje izpustili v bližini italijanske meje. Ker Moravec meni, da je država dolžna zavarovati svoje državljane, preprečevati nedovoljene migracije in pregledovati dokumente na meji, tega pa v njegovem primeru ni storila, se je prek odvetniške družbe Čeferin odločil za tožbo proti državi. Zahteva odškodnino v višini 45 tisoč evrov. Trdi, da so ga ilegalni migranti iz njegovega vinograda najprej peljali na Hrvaško preko manjšega obmejnega prehoda Sodevci, potem pa na drugem mestu spet nazaj v Slovenijo, pri tem pa policisti, ki bi morali biti na mejnem prehodu, tam očitno niso bili. Če bi bili, bi opazili, da v avtomobilu novomeških registrskih tablic sedijo tujci temne polti, lastnik avtomobila pa da na pol leži zvezan v prtljažniku avtomobila, zato bi ga lahko rešili, trdi Moravec.
Ne želi si medijske pozornosti
Sodnica Božena Novak je včeraj na sodnem dvorišču tožnika Moravca prosila, naj pokaže, kako je bil primoran sedeti v prtljažniku svojega avtomobila. Zanimalo jo je predvsem, ali je lahko v položaju, v kakršnem je bil v prtljažniku, občasno videl iz avtomobila in, vsaj na belokranjskem koncu, vedel, kje se vozijo. Državno odvetništvo, ki je zavrnilo Moravčev tožbeni zahtevek, češ da so nerealna pričakovanja, da bo država zagotovila takšen nadzor meje, da bo prav povsod navzoč policist oziroma nekdo, ki bo ilegalne prehode preprečil, namreč trdi, da oškodovanec ni mogel videti skozi zadnje vetrobransko steklo svojega avtomobila. In da torej ni mogel videti, da so ga ugrabitelji peljali preko mejnega prehoda.
Državno odvetništvo zato trdi, da so za ugrabitev tožnika izključno krivi ilegalni pribežniki. Pred začetkom včerajšnje rekonstrukcije dogodka je Moravčev odvetnik Klavdij Novak zbrane medije prosil, naj Moravca ne fotografirajo oziroma snemajo, saj je bil po dogodku deležen velike medijske pozornosti, ki pa si je zdaj ne želi. Sodnica je Moravca prosila, naj pokaže, kako je sedel v prtljažniku, zato je sedel vanj in nekoliko skrčil noge. Sodni fotograf je vse fotografiral, tudi z notranje strani avtomobila, ob tem pa je bilo razvidno, da se je v položaju, v kakšnem je bil Moravec med vožnjo, videlo skozi zadnje vetrobransko steklo. Sodnica je po rekonstrukciji, ki je trajala približno deset minut, namreč povedala, da je Moravec z dvignjeno glavo, v položaju, v kakršnem je bil, lahko videl skozi zadnje vetrobransko steklo. Narok se bo nadaljeval 30. maja, ko bodo med drugim zaslišani policisti, ki so bili usodnega dne, ko so Moravca ilegalni pribežniki peljali čez mejni prehod Sodevci, v službi.
Policija bi ga lahko rešila
Odvetnik Klavdij Novak je včeraj po rekonstrukciji povedal, da ocenjuje, da se je sodišče lahko prepričalo, da je lahko tožnik med vožnjo opazoval, kje so se vozili, vsaj na belokranjskem koncu, ki ga dobro pozna. Zato je tudi lahko videl, da na mejnem prehodu Sodevci ni bilo slovenskih policistov, ki bi ga lahko rešili. Naloga države pa je, da poskrbi za varnost svojih državljanov. S tožbo zato Moravec zahteva odškodnino za nepremoženjsko škodo, telesne bolečine in strah ter za posledice, ki jih ima od dogodka, je še povedal Novak.
Bil je prepričan, da ga bodo vrgli v Kolpo
Na prvem naroku konec marca letos je Moravec povedal, kaj se je zgodilo tistega usodnega dne. K njemu v vinograd sta prišla tujca, ki sta govorila "voda, voda". "Ko je odšel do škropilnice, sta skočila nanj, ga zvezala z vrvjo in lepilnim trakom ter mu vzela ključe kleti in avtomobila. Nato sta ga vrgla v prtljažnik. Prišel je še en moški, sedel v avto, nato so se odpeljali. Skozi zadnje steklo avtomobila je na skrivaj videl, da so se peljali proti Dragatušu (čez glavo je bil namreč pokrit z odejo), potem zavili na Tančo Goro, imeli kar nekaj težav s smerjo, tako da so obračali, nakar so prišli v Stari trg in naprej proti državni meji v Sodevcih.
Tam je upal, da bodo avtomobil ustavili policisti in ga rešili, a na meji ni bilo žive duše. Rampa je bila odprta, zato avto sploh ni ustavil in je nadaljeval pot proti Hrvaški. Moravec meni, da je bilo vse vnaprej zrežirano, saj je bil prepričan, da so ga ugrabitelji kmalu zatem nameravali vreči v Kolpo. A se to ni zgodilo, peljali so naprej, ni vedel, kod, kajti šlo je za kraje na Hrvaškem, ki jih ne pozna. Kje so, se je nato orientiral šele v Ilirski Bistrici, tako da ne ve, kateri mejni prehod so prečkali. Potem so šli na avtocesto, videl je znak, na katerem je pisalo Koper in Divača. Na koncu so se ustavili. Najprej so ga pustili v zaklenjenem avtu, kasneje pa se je eden od ugrabiteljev vrnil in mu prerezal del vezi na rokah. Moravec se je zatekel do najbližje hiše, od koder so poklicali policijo. Kasneje so bili zaradi ropa in ugrabitve trije migranti, Severnoafričani, stari 18, 25 in 26 let, po priznanju krivde obsojeni na leto in devet mesecev zapora in petletni izgon iz države. Konec septembra 2020 so jih pogojno odpustili, medtem so celo zaprosili za azil. Namestili so jih v postojnski center za tujce, kjer je bil nato eden vpleten v povzročitev požara, ki so ga morali gasiti dan pred silvestrovim 2020.