Kot vsa živa bitja tudi človek za življenje potrebuje svetlobo, zato ni presenetljivo, da ima uporaba luči zlasti dandanes, ko največ časa preživimo v zaprtih prostorih, pomembno vlogo v arhitekturi in notranjem oblikovanju. Barvna temperatura in osvetljenost neposredno vplivata na naše razpoloženje, premalo svetlobe pa lahko slabo vpliva tudi na naše splošno počutje. Uravnoteženi svetlobni viri, prilagojeni naši notranji uri, nam pomagajo, da se zjutraj lažje prebudimo in zvečer mirneje zaspimo.
Dan običajno začnemo v kopalnici in ga pred spanjem tam tudi zaključimo. Osrednja, svetla delovna luč za ta prostor ni najboljša izbira. Veliko bolje je kombinirati posredne in neposredne vire svetlobe, denimo stropno svetilko in svetlobne trakove, integrirane v kopalniško pohištvo. Hladna bela svetloba, katere barvna temperatura je podobna jutranjemu soncu, nam pomaga pognati cirkulacijo na začetku dneva. Svetla, nevtralna osvetlitev je najboljša za negovalne rutine, kot so nanašanje ličil, britje ali puljenje obrvi. Topla bela svetloba pa zvečer učinkuje pomirjujoče in sproščujoče, spodbuja pa tudi nastajanje spalnega hormona melatonina.
V majhnih kopalnicah kot edini vir svetlobe morda zadostuje ogledalo z lučjo ali osvetljena omarica z ogledalom. V večjih kopalnicah je priporočljivo kombinirati različne vrste svetil, da optimalno osvetlite prostor. Poleg umivalnika lahko s stropnimi reflektorji posebej osvetlimo kotičke, kot sta prha in kopalna kad, in poudarimo njihovo obliko. Stenske luči ustvarijo dodatne poudarke, diskretno vgrajene luči v kopalniškem pohištvu pa izboljšajo preglednost, na primer v predalu. Vir svetlobe v bližini stranišča nam pomaga pri orientaciji ponoči in pokaže pot. Sodobni koncepti razsvetljave ponujajo tudi priročne možnosti upravljanja. Barvo svetlobe v celotni kopalnici je na primer mogoče preprosto prilagoditi trenutnim potrebam preko nadzorne plošče.