Na ljubljanskem okrožnem sodišču se je danes pred sodnico Vladislavo Lunder opravil predobravnavni narok zoper 31-letnega Ljubljančana Klemna Kumra in leto dni starejšo Doris Zorman iz okolice Beltincev. Obtožena sta zunajzakonska partnerja. Specializirano državno tožilstvo (SDT) jima očita štiri kazniva dejanja ponarejanja denarja v sostorilstvu, saj naj bi bila lani od 14. do 20. avgusta v Prekmurju, Domžalah in v Ljubljani nekajkrat unovčila ponarejeni bankovec za 500 evrov.
Sodnica zavrnila sporazume o priznanju krivde
Obtožena so na narok pripeljali iz pripora, v katerem sta od 19. decembra lani, Kumra iz ljubljanskega, Zormanovo iz pripora ženskega zapora na Igu. Čeprav je na začetku naroka kazalo, da se bo ta hitro končal, saj sta obtožena s Harijem Furlanom, vodjo SDT, ki zastopa obtožnico, podpisala sporazum o priznanju krivde, se sojenje ni končalo po pričakovanju obtoženih, njunih odvetnikov in tožilstva. Sodnica, ki je sporazuma prejela v torek, je dejala, da ju ne more sprejeti. V enem od očitanih primerov, ob poskusu unovčenja ponarejenega bankovca v Termah 3000 v Moravskih Toplicah, po sodničinem mnenju ni dokazov, da bi bila obtožena v bližini, ko je obtoženi s ponarejenim bankovcem za 500 evrov hotel kupiti hrano. "To, da je obtožena priznala, da je tudi v tem primeru bila v bližini, ko je njen partner skušal unovčiti ponarejeni bankovec, ni dovolj za sodišče, da bi jo lahko obsodili, ker za to trditev tožilstva ne obstaja noben dokaz. Prodajalka, kjer je obtoženi kupoval hrano, obtožene ni videla, prav tako je niso posnele nadzorne kamere. Zato v tem delu ne morem sprejeti sporazuma o priznanju krivde in ga v celoti zavračam. Ker pa tožilstvo očita obtoženima, da sta dejanje storila v sostorilstvu, ne morem sprejeti podpisanega sporazuma niti za vas, obtoženi Kumer," je pojasnila sodnica. Obtoženi Kumer se je ob sodničinih besedah glasno razburjal. "Ona ni nič kriva, jaz sem vse storil, spustite jo iz pripora," je dejal.
Ker sodnica Lundrova ni sprejela sporazumov o priznanju krivde, se mora izločiti iz sojenja in bo obtoženima sodil nov sodnik. Odvetnik obtožene je sodnico še prosil, ali lahko prosi za odpravo pripora obtoženi, "ker je pripor nesorazmeren ukrep glede na težo očitkov tožilstva obtoženi". O njegovem predlogu bo odločal sodni senat ljubljanskega okrožnega sodišča.
Izvor ponarejenega denarja ni znan
Obtoženi Klemen Kumer se v preiskavi ni zagovarjal, obtožena Doris Zorman pa naj bi dejala, da jo je obtoženi prisilil, da je bila z njim, ko je unovčeval ponarejene bankovce. Policiji naj bi bil obtoženi, ki je šele lani junija ali julija prišel s prestajanja zadnje zaporne kazni, menda povedal, da je bankovce dobil od nekega Romuna, ki mu je nekaj dolgoval. Policija ni ugotovila izvora ponaredkov.
Plačeval s ponarejenimi bankovci
Neuradno smo izvedeli, da je obtoženi Kumer, ki je bil že večkrat kaznovan tudi zaradi ponarejenega denarja in drugih kaznivih dejanj, s tožilstvom sklenil sporazum, po katerem bi moral v zapor za tri leta in šest mesecev, kazen bi prestajal na odprtem oddelku zapora na Dobu. Zormanova, ki je še nekaznovana in mati samohranilka enega otroka, pa je s tožilstvom sklenila sporazum za osem mesecev zapora in odpravo pripora, iz katerega bi danes, če bi sodišče sprejelo sporazum, odšla na svobodo. Obtožnica včeraj ni bila prebrana, neuradno pa smo izvedeli, da naj bi obtoženi v dveh primerih s ponarejenim bankovcem za 500 evrov plačal nekaj evrov vredni vstopnici za kopališče v Murski Soboti in Domžalah, blagajničarki pa sta mu vrnili razliko do 500 evrov. V enem primeru naj bi bil obtoženi s ponarejenim bankovcem za 500 evrov v enem izmed ljubljanskih lokalov kupil dve steklenici viskija, natakarica pa mu je vrnila 250 evrov. V Termah 3000 je ob poskusu unovčenja ponarejenega bankovca ob nakupu hrane trgovka ugotovila, da je denar ponarejen.