Skesanec v aferi preskakovanje vrst greh storil zaradi ljubezni, dobil je pogojno kazen

Tina Recek Tina Recek
31.01.2019 12:57

Iztoku Požarju, ki je priznal, da je plačal 20 tisoč evrov nekdanjemu hišniku v UKC Ljubljana v zameno, da je bila partnerica, sicer onkološka bolnica, prej operirana, sodišče izreklo pogojno dveletno zaporno kazen s preizkusno dobo petih let.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Iztok Požar prijavil kaznivo dejanje, se znašel sam v kazenskem postopku, priznal greh in bil danes obsojen na pogojno kazen. 
Robert Balen

Ljubljanska okrožna sodnica Nina Drozdek Draganić danes pri izreku sodbe ni sledila tožilskemu predlogu, naj se edinemu skesancu v aferi preskakovanje čakalnih vrst v UKC Ljubljana Iztoku Požarju izreče deset mesecev zapora, ki naj jo namesto v zaporu odsluži z delom v splošno korist, in ne obrambi, ki je predlagala odpust kazni. Temveč je Požarju izrekla pogojno kazen, in sicer dve leti zapora s preizkusno dobo petih let. Pri odmeri kazni je kot oteževalno okoliščino upoštevala njegovo trikratno predkaznovanost, kot olajševalno pa priznanje.
Požar je sedel na zatožno klop zaradi očitka nedovoljenega dajanja daril. In sicer, da je Urošu Smiljiću, nekdanjemu hišniku v UKC Ljubljana, plačal dvajset tisoč evrov v zameno, da je njegova partnerica, ki je zbolela za rakom, prišla na onkološkem inštitutu hitreje na vrsto za operacijo. Kasneje je za to izvedel zdravnik Erik Brecelj, kirurg na onkološkem inštitutu, za katerega naj bi Smiljić Požarju obljubil, da bo prav on operiral njegovo partnerico. Brecelj je zadevo prijavil policiji in potrdil, da je pacientko operiral, a da o dogovoru za plačilo ne ve nič in da je bilo njegovo ime zlorabljeno.
Požar je na sodišču greh priznal, še prej pa je zadevo tudi prijavil policiji. "Dejanje je storil iz ljubezni ob zatajitvi zdravstvenega sistema. In ne iz koristoljubja,“ je njegova odvetnica Špela Mesesnel v precej čustveni zaključni besedi izpostavila. Ob tem je dodala, da Požar sploh ne bi smel biti obtožen in da je postopek zoper njega absurd. "Primer Iztoka Požarja z javnim linčem ne bo rešil zdravstvenega sistema," je še izpostavila in da je šlo za borbo malega človeka, ki ga je omenjeni sistem prisilil, da je tako ravnal kot je. "Ali boste kazen odpustili, vam bo narekovalo srce, " je s temi besedami nagovorila sodnico. A je ni prepričala. Kot je dejala sodnica v kratki obrazložitvi sodbe, niso podane okoliščine, da bi obtoženemu kazen odpustila. "Čeprav je bil vaš namen dober, a na ta način škoditi drugemu, je nedopustno. Kaj pa ljudje, ki nimajo denarja?“ je še izpostavila vprašanje.
Glede srca pa je poudarila, da sodnika ne sme voditi srce, ampak zakon in ustava. Kajti le tako je sodnik lahko nepristranski.
Poleg Požarja, so se pod obtožno znali še Uroš Smiljić, Ivan MikličAleš Miletić, zdravnik Rado JanšaSašo ŽaljecRobert GradišarFranc FrelihStanko Raner, zdravnik Tomaž Malovrh in dve pravni osebi.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta