Sklep o izločitvi dokazov se še (vedno) izdeluje

Gordana Possnig Gordana Possnig
20.10.2019 18:54

Leto dni po zadnjem predobravnavnem naroku zoper člane mednarodne združbe preprodajalcev mamil o zahtevah glede izločitev dokazov še ni odločeno

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V tovornem vozilu je bil posebej prirejen prostor za skrivanje droge.
Gpu

Leto dni bo minilo v prihodnjih dneh, odkar so na celjskem sodišču opravili zadnjega od šestnajstih ločenih predobravnavnih narokov zoper obdolžence, ki jih obtožnica bremeni, da naj bi bili na različne načine vpleteni v mednarodno organizirano druščino prevoznikov drog po evropskih državah. Sodišče oziroma sodnica Ingrid Lešnik pa še do danes ni sprejela odločitve o izločitvi dokazov, ki jih je zahtevala obramba. "Sodnica je nepričakovano odsotna. Sklep o izločitvi dokazov je v izdelavi," so nam na naše vprašanje odgovorili na celjskem okrožnem sodišču.
Obtožnico zastopa specializirano državno tožilstvo, nihče od vpletenih pa krivde za očitke ni priznal. Nekateri med njimi tudi zaradi previsokih predlaganih kazni v primeru priznanja s strani tožilstva. Sodišče je že konec leta 2017 iz postopka izločilo Branka Sredojevića, ki je že pred časom pobegnil v Bosno in Hercegovino, kjer pa mu obtožnice niso mogli vročiti. Šestnajsterico obtožencev, ki so jih aretirali novembra 2016, sestavljajo Nedžad Lužić, Žarko Kalinić, Branimir Stokuća, Peter Šolaja, Branko Peklar, Milan Nikić, Goran in Branko Oberč, Drago Šolaja, Boštjan Potočnik, Karlo Drago Kalendar, Josip Oreški, Bojan Težan, Milan Grujičić, Ljubomir Banjac in mladoletni D. Š. Mednarodna kriminalna združba je vključevala 28 ljudi iz enajstih držav. Slovenski del združbe je sprva sestavljalo 19 osumljenih. Zadolženi so bili za logistiko, aretirali so jih novembra 2016. Kriminalistična preiskava je pokazala, da so v tovornih vozilih, s katerimi so opravljali povsem legalne prevoze po Evropi, med tovorom tihotapili tudi mamila. Prav iz tujine je prišla tudi odredba, ki je bila podlaga za začetek preiskovalnih ukrepov pri nas.
Slovenski del združbe je drogo v tovornjakih po navodilu članov združbe iz Nizozemske naložil v Italiji in Španiji ter jo vozil v Švico in Nemčijo, na Nizozemsko, Finsko in Švedsko. V kriminalistični preiskavi, ki so jo pri nas začeli koprski kriminalisti, je bilo v tujini zaseženih kar 875 kilogramov droge: 216 kilogramov hašiša, 38 kilogramov kokaina, 45 kilogramov heroina, 123 kilogramov amfetamina in 453 kilogramov kanabisa.
Afera s tovornjakarji, ki so med legalnim tovorom tihotapili drogo, je postala v javnosti še bolj odmevna, ko je sodišče osumljene, ki so pristali v priporu oziroma hišnem priporu, v začetku aprila lani izpustilo na prostost. To se je zgodilo, ker je sodišče prve predobravnavne naroke razpisalo šele leto in pol po aretaciji obdolženih.
Po zadnjem predobravnavnem naroku, ki ga je kar preko videokonference 27. oktobra lani opravila iz zapora v Nemčiji zoper obdolženega Branka Oberča, je sodnica pojasnila, da mora odločiti o predlogih glede izločitve listin za vse obdolžence. Ob tem je čakala še na določene listine iz tujine, ki so potrebne za obsežen kazenski postopek. Zato tega kar nekaj časa ni mogla storiti. Ne glede na to, kako se bo odločila, je pričakovati, da se bo katera od strani pritožila, bodisi obramba bodisi tožilstvo, zaradi česar se bo primer še dodatno zavlekel za več mesecev.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta