Sodba Luki Vlaoviću za dvojni poskus umora: Obdolženi se je že pritožil, njegov odvetnik se še bo

17.08.2021 17:53
Po sojenju Luki Vlaoviću, ki je s pomirjevali na krofih skušal zastrupiti svojo hčerko in ženo, s katero sta bila v ločitvenem postopku, je sodba že napisana in vročena strankam.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Luka Vlaović je po junijski obsodilni sodbi že sam napisal pritožbo in jo vložil na sodišče. Foto: Gordana POSSNIG
Gordana Possnig

Sojenje razvpitemu 32-letnemu Luki Vlaoviću, ki je bil 21. junija letos na celjskem prvostopenjskem sodišču nepravnomočno obsojen na enotno kazen 23 let zapora zaradi dvojnega poskusa umora in grožnje, bo epilog dočakalo na višjem sodišču. Vlaović je bil obsojen, ker je ženo Nino S., s katero sta bila v ločitvenem postopku, in petletno hčerko poskušal zastrupiti s krofi, na katere je med sladkorjem posul zdrobljena pomirjevala, nato pa je še grozil svojemu tastu. Predsednica velikega senata Barbara Žumer Kunc je sodbo na 63 straneh spisala v le mesecu dni, zadeva je že vročena vsem strankam. S celjskega sodišča so nam sporočili še, da je obdolženi Vlaović, ki so mu zaradi ponovitvene nevarnosti do pravnomočnosti sodbe podaljšali pripor, ob tem že sam napisal pritožbo na sodbo in jo že vložil na sodišče. Na sodbo se bo pritožil tudi njegov odvetnik Dušan Tanko, in sicer iz vseh pritožbenih razlogov: bistvenih kršitev določb kazenskega postopka, kršitev kazenskega zakonika, nepopolne ali zmotne ugotovitev dejanskega stanja ter zaradi odločbe o kazenski sankciji. Ali se bo na sodbo pritožila tudi državna tožilka Katja Kunej, še ni znano, je pa sodišče pri izreku sodbe na prvi stopnji sledilo njeni obtožnici. Edino, čemur sodišče ni sledilo, je bil predlog za izrek kazni. Sodišče je dosodilo 23 let zapora za vse očitke, tožilstvo pa je predlagalo enotno kazen 25 let zapora.

Obtoženi dejanje storil na zahrbten način in iz maščevanja

Ob izreku sodbe odmevnega sojenja na prvi stopnji na prvi letošnji poletni dan je veliki senat celjskega sodišča razložil, da je obdolženi dejanja storil na zahrbten način in zaradi maščevanje ženi, ker je ta nekaj dni pred tem na celjsko sodišče vložila predlog za začasno odredbo glede stikov očeta in hčerke pod nadzorom centra za socialno delo. Za poskus umora žene mu je senat tedaj določil 13 let zapora, za poskus umora hčerke 12 let zapora, za grožnje pa tri mesece zapora. Enotna kazen, ki mu jo je izreklo sodišče, znaša 23 let. Do pravnomočnosti sodbe so mu zaradi ponovitvene nevarnosti podaljšali tudi pripor, v katerem je od 7. oktobra lani.

​Zločin se je zgodil 6. oktobra lani v stanovanju na Trnoveljski cesti v Celju, kjer je zadnjih nekaj mesecev pred dogodkom živel obdolženi Vlaović. Ta je ob obisku hčerke in žene na krofe skupaj s sladkorjem potresel zdrobljene pomirjevalne tablete Lorazepan ter jima jih ponudil. Oškodovanki sta krofe zaužili, kasneje pa sedli v avtomobil in se odpeljali proti domu. Zaradi zaužitega zdravila jima je med vožnjo postalo slabo, a je Nina S. kljub slabemu počutju nekako uspela pripeljati do bloka, v katerem živijo njeni starši. Ko sta prispeli do tja, je obtoženi nekdanjo ženo poklical po telefonu in se ji opravičeval, da je pomotoma po krofih posul zdrobljena pomirjevala, ki so bila namenjena zanj. Ko pa se je po telefonu oglasil oškodovankin oče, je Vlaović pričel kričati in groziti, da bo vse pobil. Mama oškodovanke Nuša M. je hčerko in vnukinjo odpeljala v bližnji urgentni center, kjer sta ostali na zdravljenju, oče Aleš M. pa je zadevo prijavil policiji. Stekla je policijska akcija, Luko Vlaovića so aretirali naslednji dan.

Odmerek pomirjeval presegal terapevtski in dnevni odmerek

Predsednica senata je v obrazložitvi sodbe med drugim dejala, da je odmerek pomirjeval, ki sta jih zaužili oškodovanki, presegal dovoljen terapevtski in dnevni odmerek in da jima je s tem povzročil bistveno zmanjšanje psihofizičnih sposobnosti delovanja, predvsem pa je zmanjšal Ninine vozniške sposobnosti. Le spletu okoliščin gre zahvala, da je vse skupaj ostalo pri poskusu, saj se je Nini S. z vozilom uspelo pripeljati do staršev, nato pa so skupaj odšli na celjsko urgenco, kjer so jima dali ustrezno zdravniško pomoč. Pri višini kazni za poskus umora Nine S. je senat upošteval, da je šlo v tem primeru zaradi maščevanja za direktni naklep, pri mladoletni hčerki pa za eventualni naklep. Zato je glede Nine določil kazen 13 let, za hčerko pa leto manj. Za grožnje tastu je sodišče določilo tri meseca zapora, vse skupaj pa združilo v enotno zaporno kazen 23 let.

Obdolženi Luka Vlaović je ob koncu izreka in obrazložitve sodbe dejal, da sodbe ne sprejema in da se bo enkrat že izkazalo, kaj je res. Dodati je treba, da je bil Vlaović leta 2014 na ljubljanskem sodišču že obsojen na štiri leta zaradi poskusa uboja partnerja nekdanjega dekleta. Pogojno je bil tedaj iz zapora izpuščen 31. maja.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta