Ker je predlansko poletje Mariborčanu Ivanu Celcerju podtaknila prometni prekršek, je morala Marjana Van sleči policijsko uniformo. Pristala je tudi v kazenskem postopku in najprej krivdo odločno zanikala, ko pa jo je specializirano državno tožilstvo soočilo, kako trdni so dokazi zoper njo, se je junija letos na sodišču pokesala in krivdo priznala. Zaradi zlorabe uradnega položaja in ponareditve uradne listine jo je mariborska sodnica Sonja Krajnc obsodila na pogojno kazen sedem mesecev zapora s preizkusno dobo enega leta. Sodba je pravnomočna. "Želim si zaključiti s sodiščem, saj imam načrte in bi rada imela čim prej čisto preteklost," je Vanova Večeru odgovorila na vprašanje, zakaj si je premislila in po dveh letih zanikanja očitano vendarle priznala.
5 let zapora je najvišja predpisana kazen za krivo izpovedbo v kazenskem postopku
Obrazložitev sodbe je že nastajala, nakar si je sodnik premislil
Tedaj je bila prepričana, da nima več odprtega nobenega kazenskega postopka, saj je v rokah držala sklep murskosoboškega sodišča, da je pravnomočno končan tudi postopek, v katerem je bila oproščena očitane krive izpovedbe. Oprostil jo je sodnik Stanislav Jug, zdaj pa je moral pravnomočnost oprostilne sodbe preklicati. Višje sodišče v Mariboru je namreč odločilo, da je bil sklep o pravnomočnosti preuranjen. V Murski Soboti so Marjani Van sodili zato, ker ji je specializirano tožilstvo očitalo, da je v nekem drugem postopku na lendavskem okrajnem sodišču, kjer je februarja lani nastopila kot priča, lažno izpovedala o okoliščinah svoje odpovedi v policiji. Trdila je namreč, da je v suspenzu zaradi problemov, ki jih ji je "narihtal" sosed Darko Bukovec, čeprav je imela od policije črno na belem, da je razlog odpovedi to, kar je naredila Celcerju.
Od obdolžene ne terja denarja
Bukovec nikakor ni mogel pristati na razlago, da v obravnavani zadevi ni več oškodovanec, češ da zoper Vanovo ni priglasil nobenega premoženjskega zahtevka. Res je na sodišču rekel, da mu obdolžena z lažmi ni povzročila materialne škode, je pa na obravnavi, kamor je bil vabljen kot oškodovanec, na izrecno vprašanje tožilke odgovoril, da se je zaradi krivega pričanja Vanove o njem počutil potrt, užaloščen in da jo je ovadil zato, ker želi obraniti svoje ime in dostojanstvo. Višje sodišče v Mariboru je njegovo pritožbo štelo kot utemeljeno in v obrazložitvi sklepa prvostopenjsko sodišče opomnilo, da je imel Bukovec ves čas sojenja zoper Vanovo pravice dejanskega oškodovanca: vpogledoval je v spis, smel je postavljati vprašanja, na izreku sodbe pa je dobil pravni pouk, da se lahko zoper odločitev sodišča pritoži, kar mora napovedati v osmih dneh. Senat višjih sodnic, ki mu je predsedovala Simona Skorpik, je zdaj okrožnemu sodišču v Murski Soboti naložil, da mora izdelati pisno sodbo z obrazložitvijo in ustreznim pravnim poukom o pravici do pritožbe, da se bo Bukovec, ki je kot oškodovanec pritožbo zoper oprostilno sodbo že napovedal, lahko pritožil, saj je to njegova pravica.