Sodišče obsodilo Marka Žulo, ker je odpustil sindikalista Rajića. Kakšna je kazen?

Igor Selan Igor Selan
20.10.2020 18:08

Sodišče je Marka Žulo, direktorja mariborske mestne uprave v času župana Andreja Fištravca, spoznalo za krivega kršitve temeljnih pravic delavca. Žula se bo na sodbo pritožil

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Fištravčev direktor mestne uprave Marko Žula je s tem, ko je sindikalista Gorana Rajića odpustil brez možnosti zagovora, po mnenju sodišča storil kaznivo dejanje kršenja pravic delavcev.
Andrej Petelinšek

Na Okrajnem sodišču v Mariboru se je včeraj končalo sojenje Marku Žuli, direktorju mariborske mestne uprave v času prvega mandata župana Andreja Fištravca. Tožilstvo je Žuli očitalo kršitev temeljnih pravic delavcev, ker Goranu Rajiću, tedanjemu prvemu sindikalistu občine in enemu od petih najožjih sodelavcev Fištravca na začetku njegovega županovanja, ni omogočil zagovora v zvezi z incidentom, zaradi katerega so ga nato odpustili. Da je Žula na tak način zavestno prekinil Rajićevo delovno razmerje na občini, je bila prepričana sodnica Tanja Husar, saj je po njenem mnenju v zagovoru to potrjeval tudi sam. Žula je namreč med drugim izpovedal, da je Rajića želel odpustiti, a dodal, da na pravno korekten način. A slednjemu sodnica ni verjela, v izreku sodbe je zato sledila predlogu tožilca in Žuli prisodila pet mesecev pogojne zaporne kazni s preizkusno dobo pet let.

"Nisem pričakoval obsodbe. Očitno je, da želi država na meni narediti primer, s katerim želi pokazati, da odpuščanje sindikalistov v Sloveniji ni možno. Razumem, da je Rajić dobil zadoščenje na delovnem sodišču, če je to menilo, da je bilo odpuščanje izpeljano pravno nepravilno, da me potem obsodijo za kaznivo dejanje, pa se mi zdi neverjetno. Še posebno, ker je sodnica zavrnila izvedbo kar petih bistvenih dokazov, ki sem jih predlagal. Zato se bom na sodbo vsekakor pritožil," je po izreku sodbe prvostopenjskega sodišča povedal Žula.

Odpuščen brez disciplinskega postopka

Kot je znano, se je omenjeni incident zgodil julija 2014. Takrat je Žulo na pomoč poklicala občinska predstavnica za stike z javnostmi Taja Kordigel, ker naj bi bil Rajić na njo v njeni pisarni kričal, kar naj bi bil sicer počel že večkrat pred tem. "Ko sem šel tja, sem jo zagledal na poti iz pisarne, za njo pa Rajića, ki je kričal. Povabil sem jo v svojo pisarno in za njo zaprl vrata, takrat pa je Rajić svoj bes stresel name. Pognal se je proti meni in se ustavil le nekaj centimetrov pred mojim obrazom. Ko sem ga vprašal, ali me bo udaril, se je nekoliko umaknil, a me potem žalil, akte, ki jih je imel v rokah, pa vrgel na mizo moje tajnice. Večkrat sem ga prosil, naj odide, ker pa ni hotel, sem tajnico prosil, naj pokliče varnostno službo. Šele po posredovanju varnostnikov je vzel akte in odšel," je na tiskovni konferenci, ki jo je po dogodku sklicala občina, povedal Žula.

Ker naj bi bil Rajić zaradi groženj Žuli storil kaznivo dejanje z elementi grožnje, se je ta odločil, da Rajiću prekine delovno razmerje, ne da bi pred tem izpeljal disciplinski postopek. "V tej zadevi sem bil osebno čustveno vpleten, zato sem želel, da disciplinski postopek opravi župan Fištravec, a ta s tem ni hotel imeti opravka. Primer sem nato zaupal pravnim strokovnjakom iz odvetniške pisarne Zečević. Ti so menili, da disciplinski postopek v tem primeru ni mogoč, ker bi zagovor potekal pred mano kot direktorjem, neposredno vpletenim v dogodek. Oni so nato pripravili postopek, skupaj s sodno prakso, ki je potrjevala take primere," je svojo odločitev utemeljeval Žula.

Odpoved Rajiću nezakonita

Primer je najprej obravnavalo delovno sodišče, po pritožbi občine pa še višje, ki sta presodili, da je bila odpoved Rajiću nezakonita. Občina je zato sindikalistu morala plačati dobrih 24 tisoč evrov odškodnine, Žulo pa je dejstvo, da Rajiću ni omogočil zagovora, stalo ovadbe zaradi kršenja pravic delavcev, zaradi česar mu je grozila kazen do treh let zapora. "Možnost delavca, da se do očitkov opredeli, da se primerno zagovarja, je mogoče omejevati samo zelo restriktivno," je v izreku sodbe poudarila sodnica Husarjeva.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta